Chcą ograniczenia kompetencji prezydenta stolicy. Przygotowali projekt zmian w ustawie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Samorządowcy chcą ograniczyć kompetencje prezydenta stolicyarchiwum TVN

Mazowiecka Wspólnota Samorządowa przedstawiła projekt zmian w ustawie o ustroju Warszawy. Jej członkowie chcieliby przekazać radnym i burmistrzom część kompetencji prezydenta miasta. W ten sposób mieliby między innymi zyskać wpływ na niechciane inwestycje realizowane w dzielnicach przez ratusz. Wiceburmistrz Pragi Północ i wiceprzewodniczący MWS Dariusz Kacprzak jako przykład podał, centrum Re-Start dla osób uzależnionych i bezdomnych, planowane w Szpitalu Praskim.

Samorządowcy zrzeszeni w Mazowieckiej Wspólnocie Samorządowej (skupia działaczy, którzy wcześniej przewijali się przez różne partie i inicjatywy polityczne) zorganizowali pod koniec października debatę o ustroju Warszawy. Zaprezentowali też projekt zmian w ustawie, którego celem jest decentralizacja miasta. Jego autorzy chcieliby, żeby decyzje o sprawach lokalnych zapadały na najniższym szczeblu władzy i w tym celu należy zwiększyć kompetencje radnych i burmistrzów, odbierając część uprawnień prezydentowi stolicy.

W piątek skierowali do marszałek Sejmu Elżbiety Witek petycję o podjęcie prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy o ustroju Warszawy wraz proponowanymi zmianami. Podczas konferencji prasowej przedstawili ich najważniejsze założenia. - Ten projekt zmian ma nie być rewolucją, a ewolucją, która demokratyzuje działanie samorządu warszawskiego tak, żeby mieszkańcy mogli wszystkie sprawy załatwiać w swoich ratuszach dzielnicowych - powiedział Dariusz Kacprzak, wiceburmistrz Pragi Północ i wiceprzewodniczący MWS (do niedawna koalicjanta KO w radzie dzielnicy).

Chcą odsunąć radę miasta od decyzji o dzielnicowych wydatkach

- W projekcie zawarte są propozycje, aby to burmistrzowie stali się włodarzami dzielnic, mieli kompetencje kadrowe i również mogli samodzielnie podejmować decyzje o finansowaniu różnych zadań inwestycyjnych, niekoniecznie za zgodą rady miasta - przekazał. Zaznaczył, że jako samorządowcy chcieliby, aby budżety dzielnicowe były "w pewien sposób niezależne, choć wkomponowane w budżet miasta".

- Projekt nowelizacji ma usprawnić nasze burmistrzowskie działanie i budować społeczność samorządową i lokalną opartą o dzielnice - podkreślił Kacprzak i dodał, że w tak wielkiej aglomeracji, jaką jest Warszawa, "to dzielnice powinny być sercem miasta".

Wyjaśnił też, że wszystkie inwestycje dzielnicowe muszą być teraz uzgadniane z prezydentem Warszawy. Każda naprawa przykładowego chodnika musi być zgłaszana do budżetu miasta i dyskutowana przez Radę Warszawy. - A to jest bardzo trudne, bo sesje budżetowe rady miasta odbywają się cztery razy do roku i trzeba takie sprawy zgłaszać na 42 dni przed terminem sesji - powiedział wiceburmistrz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Chcą mieć wpływ na inwestycje realizowane przez ratusz

- Chcielibyśmy dysponować swoimi dzielnicowymi dochodami - wtórował mu wiceburmistrz Ochoty Grzegorz Wysocki.

- Nie mamy też wpływu na inwestycje, których nie chcemy na dzielnicy, a miasto je forsuje - dodał Kacprzak. Jako przykład podał Szpital Praski, w którego części ma mieścić się centrum Re-Start, czyli specjalistyczna placówka dla osób w kryzysie. Ratusz zdecydował, że będzie to miejsce, gdzie osoby uzależnione, starsze, bezdomne czy z niepełnosprawnościami będą mogły otrzymać wsparcie w rozwiązywaniu trudności życiowych. Ma tam być prowadzona działalność zbliżona do hospicjum, więc potrzebujący będą mogli skorzystać z całodobowej opieki medycznej czy rehabilitacji. - Miasto prowadzi tę inwestycję wbrew decyzji rady dzielnicy i zarządu dzielnicy - powiedział wiceburmistrz.

Wiceburmistrz Kacprzak wielokrotnie sprzeciwiał się planom utworzenia ośrodka. "Absolutnie nie popieram planów ulokowania narkomanów i bezdomnych w Szpitalu Praskim. Nasza dzielnica to nie miejsce dla wszystkich niewygodnych problemów Warszawy. Trzeba pomagać, ale Praga nie weźmie ciężaru za całe miasto - działania pomocowe powinny być lokowane w każdej dzielnicy. Na terenie dzielnicy podejmujemy liczne działania mające na celu wsparcie potrzebujących i to te działania należy wspierać, a nie realizować kontrowersyjny projekt za publiczne pieniądze i to bez konsultacji" - pisał wiosną na Facebooku.

Protest przed Szpitalem Praskim
Protest przed Szpitalem PraskimMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Jak zaznaczył podczas piątkowej konferencji prasowej, "decyzje podejmowane przez miasto są polityczne i zdarza się też, że podejmowane są wbrew temu, czego chcą mieszkańcy". - To między innymi kwestie drogowe, remontowe, czy doświetlenie przejść drogowych - wyliczył.

Samorządowcy zaznaczyli, że nie chcą, żeby do Warszawy wrócił podział administracyjny na gminy, co wiązałoby się ze zmianą sposobu wyboru burmistrza w wyborach bezpośrednich. Uważają też, że trzeba przyjrzeć się procedurom budżetu obywatelskiego. Chodzi o to, jak wyjaśnił wiceburmistrz Kacprzak, "żeby rzeczywiście mieszkańcy mieszkający w danym rejonie decydowali o inwestycjach w swojej okolicy, a nie aktywiści z innych dzielnic".

Informowaliśmy też o decyzji sądu apelacyjnego w sprawie rejestracji marszu narodowców jako zgromadzenia cyklicznego:

Nie ma zgody sądu na marsz narodowców

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody o rejestracji marszu narodowców
Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody o rejestracji marszu narodowcówTVN24
wideo 2/6

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl