Jest prawomocna decyzja sądu apelacyjnego w sprawie marszu narodowców

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody o rejestracji marszu narodowców
Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody o rejestracji marszu narodowcówTVN24
wideo 2/4
TVN24Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody o rejestracji marszu narodowców

W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie sądu okręgowego o uchyleniu decyzji o rejestracji marszu narodowców jako wydarzenia cyklicznego. To decyzja prawomocna.

W czwartek wojewoda mazowiecki i stowarzyszenie Marsz Niepodległości odwołali się od orzeczenia Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd uchylił w nim decyzję wojewody o rejestracji marszu narodowców jako wydarzenia cyklicznego, uwzględniając tym samym odwołanie stołecznego ratusza.

W piątek sąd apelacyjny oddalił te zażalenia i tym samym utrzymał w mocy decyzję sądu okręgowego.

Informację potwierdził Polskiej Agencji Prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Odrzucono obie skargi. Sąd podtrzymał decyzję niższej instancji i zasadność naszego zażalenia - przekazał.

Decyzję sądu apelacyjnego prezydent stolicy skomentował w mediach społecznościowych. "Tzw. Marsz Niepodległości nie będzie miał w najbliższych latach statusu zgromadzenia cyklicznego. Sąd apelacyjny nie uwzględnił odwołania organizatorów i zgodził się z naszym rozumowaniem. Jeśli narodowcy zgromadzą się 11.11, będzie to zgromadzenie nielegalne" - napisał na Twitterze Trzaskowski. "Na ulicach Warszawy nie ma miejsca na ekscesy narodowców, którzy znieważają święte symbole Polski Walczącej. Skandalem jest przyzwolenie PiS na zawłaszczenie naszego wspólnego narodowego święta przez skrajnie nacjonalistyczne siły i zwykłych chuliganów i zadymiarzy. Wstyd" - napisał w kolejnym wpisie.

Dodał również, że "pełna odpowiedzialność za niedopuszczenie do manifestacji i ekscesów jest po stronie policji".

"Zgłosiliśmy inne zgromadzenie"

Szef stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował, że mimo to przemarsz 11 listopada odbędzie się planowaną trasą.

- Zapraszamy na rondo Romana Dmowskiego. Będziemy szli na błonia Stadionu Narodowego; mamy zarejestrowane inne zgromadzenie. Bezpośrednio po wyroku sądu okręgowego wysłałem zgłoszenie zgromadzenia - powiedział Bąkiewicz. Dodał, że wcześniejsze zgromadzenie, które zostało zarejestrowane na trasie Marszu Niepodległości zostało uchylone przez prezydenta Warszawy.

Bąkiewicz poinformował, że zgromadzenie - zgodnie ze standardami covidowymi - będzie mogło liczyć 150 osób. - Wszystkich polskich patriotów na to zgromadzenie zapraszam. Jeśli nie będzie możliwości, żebyśmy się wszyscy na tym zgromadzeniu pomieścili, zapraszam wszystkich, żeby spacerowali w okolicach naszego marszu i z nami przeszli na błonia Stadionu Narodowego - mówił Bąkiewicz.

- Tego święta, tej uroczystości, tego ważnego wydarzenia jakim jest Marsz Niepodległości nikt nam nie odbierze, nie odbiorą nam politycy, którzy chcą doprowadzić do wojny wewnętrznej, wojny domowej pomiędzy nami Polakami - nie w sensie militarnym, ale w sensie medialnym, w sensie narracji, ale i w sensie eskalowania wzajemnej agresji. Na to, my, polscy patrioci, nie możemy się zgodzić i przeciwstawiamy się takiemu działaniu - powiedział.

Decyzja sądu okręgowego

Sędzia sądu okręgowego Andrzej Sterkowicz, uzasadniając w środę swoje postanowienie, podkreślił, że zgodnie z przepisami o zgromadzenie cykliczne można wystąpić, jeżeli jest organizowane przez tego samego organizatora co najmniej raz w roku przez ostatnie trzy lata. Sędzia przypomniał, że rok temu prezydent Warszawy wydał decyzję o zakazie organizacji marszu środowisk narodowych, którą podtrzymały sądy okręgowy i apelacyjny. A skoro marsz 11 listopada 2020 roku miał charakter nielegalny, nie był wydarzeniem, które uprawnia do organizacji wydarzenia o charakterze cyklicznym.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł tak tłumaczył złożenie odwołania. - To przepychanki słowne czy prawno-słowne. Faktem jest, że ustawa w tej sprawie nie przesądza, czy wydarzenie, które jest analizowane, było po pierwsze legalne i dokładnie jaki miało charakter - powiedział Radziwiłł. Zaznaczył też, że obywatele w Polsce na mocy konstytucji mają prawo do demonstrowania nawet wtedy, kiedy inni obywatele nie zgadzają się z tym, co jest przedmiotem tej demonstracji. - To jest prawo fundamentalne i podstawowe - podkreślił wojewoda, dodając, że tylko w niektórych, bardzo określonych okolicznościach można tego odmówić.

- Z tym odwołaniem prezydenta to jest tak, że w ogóle przepisy takiego sposobu odwołania nie przewidują - mówił wojewoda. - Odwoływać się może ten, kto chce zorganizować demonstrację i władza publiczna mu jej odmówiła. Wówczas przysługuje mu odwołanie do sądu - wyjaśnił.

Jak zaznaczył, "tutaj mamy sytuację zupełnie odwrotną", w której obywatele zgłosili zgromadzenie cykliczne, wojewoda je zarejestrował, a "jakaś władza publiczna inna chciałby odmówić im tego prawa". - Dlatego zażaliłem decyzję do sądu apelacyjnego - tłumaczył wojewoda.

Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości