Ruszają konsultacje w sprawie uchwały krajobrazowej dla Warszawy

Warszawa a uchwała krajobrazowa
"Uchwała krajobrazowa jest konieczna, jest potrzebna" (wideo archiwalne z 26 lutego 2020 roku)
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Uchwała krajobrazowa dla Warszawy ma uporządkować przestrzeń miejską. 24 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie projektu. Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat reklam, małej architektury czy ogrodzeń. Nie jest to pierwsze podejście do takiej uchwały. Pierwsza została przyjęta w 2020 roku, ale uchylił ją wojewoda.

Warszawa przystępuje do konsultacji społecznych, w trakcie których zaprezentowany zostanie mieszkańcom projekt uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Jest ona potocznie nazywana uchwałą krajobrazową.

- Pierwszy raz projekt uchwały zaprezentowaliśmy w 2017 roku i wzbudził on wówczas wielkie zainteresowanie opinii publicznej. W 2018 roku zaktualizowany dokument został wyłożony do publicznego wglądu w trybie ustawowym. Po rozpatrzeniu uwag, przedłożyliśmy projekt uchwały radzie miasta stołecznego Warszawy. 16 stycznia 2020 roku radni niemal jednogłośnie przyjęli dokument - przypomina cytowana w komunikacie Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

PRZECZYTAJ: Koniec z "szyldozą", "reklamozą" i "banerozą"?

Sprawa trafiła do sądu

Uchwała została jednak uchylona przez wojewodę mazowieckiego. O jej dalszych losach rozstrzygnęły sądy administracyjne kolejnych instancji. Proces ten trwał dwa lata. Efekt jest taki, że uchwały nie ma. Sąd oddalił skargę miasta na decyzję wojewody. W wyniku orzeczeń Warszawa została zobowiązana do ponownego uzgodnienia i udostępnienia dokumentu.

ZOBACZ: "Brzmi to jak ponury żart", "nic się nie zmieni", "hańba". Komentarze po decyzji wojewody

Uchwała krajobrazowa odrzucona
Źródło: TVN24

- Liczymy na to, że aktualny etap wyłożenia projektu uchwały stanie się - po rozpatrzeniu uwag strony społecznej i uzyskaniu akceptacji rady miasta - istotnym krokiem w stronę realizacji strategicznego celu, jakim jest poprawa jakości przestrzeni stolicy – dodaje Marlena Happach.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Z zapisami uchwały krajobrazowej mieszkańcy stolicy będą mogli się zapoznać – a także zgłosić swoje uwagi – podczas konsultacji społecznych. Rozpoczną się one 24 lutego i potrwają do 31 marca.

Uwagi zbierane są pod adresem email: krajobrazowa@um.warszawa.pl lub przez specjalny formularz na stronie konsultacji, który będzie dostępny od 24 lutego.

O uchwale krajobrazowej będzie można porozmawiać również na spotkaniu online 7 marca (wtorek) o godz. 17.30 oraz podczas dyżurów konsultacyjnych stacjonarnych: 9 marca (czwartek) i 13 marca (poniedziałek) w godz. 16-19 w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Wiecha 4); a także telefonicznych: 1, 8 i 15 marca (środy) w godz. 13-16 pod numerem telefonu 22 325 81 08.

Z projektem uchwały będzie można zapoznać się również w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Al. Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od Wydziału Obsługi Mieszkańców (poniedziałek-piątek, godz. 8-16).

Czytaj także: