"Uwaga, Praga Południe. Ruszają wyczekiwane konsultacje społeczne dotyczące przyszłości terenów po Klubie Sportowym Orzeł Na obszarze objętym konsultacjami znajdują się tor kolarski Nowe Dynasy i modernistyczna hala sportowa. Porozmawiajmy o możliwościach i perspektywach ich przyszłego wykorzystania!" - czytamy na Facebooku Konsultacje społeczne Warszawa. To oficjalny profil o konsultacjach społecznych w Warszawie prowadzony przez Centrum Komunikacji Społecznej urzędu miasta.
Aktywiści chcieli oddać teren mieszkańcom
Przypomnijmy: władze dzielnicy od dawna zapowiadały konsultacje społeczne w sprawie przyszłości toru kolarskiego Orzeł. Aktywiści zarzucali z kolei, że przez ostatnie lata nic się w tej sprawie nie działo. Tymczasem w okolicy powstają nowe osiedla, a mieszkańcom brakuje terenów sportowo-rekreacyjnych i zieleni.
Jeszcze początkiem lipca przedstawiciele inicjatywy Nowe Dynasy ogłosili pomysł, by tymczasowo zagospodarować ten teren i udostępnić go mieszkańcom, zanim powstanie docelowa wizja wykorzystania tej przestrzeni. Przygotowali list otwarty, pod którym podpisało się kilkanaście warszawskich stowarzyszeń i organizacji - między innymi Miasto Jest Nasze, Stowarzyszenie Wiatrak, Fundacja Maraton Warszawski, Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz czy Targ Śniadaniowy.
Czytaj także: Rada miasta też nie chce kolarstwa na Kamionku. Historyczny tor mogą przeciąć alejki
Tor przyciągał kolarskie sławy
Dzielnica odrzuciła jednak pomysł aktywistów. Rzecznik Pragi Południe Andrzej Opala zapowiadał, że konsultacje społeczne ruszą po wakacjach. - Uchwalono, że odbędą się one w dniach 15 września - 14 października 2022 roku - informował.
Betonowy welodron w trójkącie Mińskiej, Podskarbińskiej i Stanisławowskiej uruchomiono w 1972 roku. W latach 70. i 80., rozgrywano tu zawody, które przyciągały kolarskie sławy: Czesława Langa, Mirosława Jurka, Szymona Kornackiego i wielu innych. Jednak z początkiem lat 90. obiekt został wyłączony z eksploatacji. W opłakanym stanie jest też hala, która powstała tam jako pierwsza - oddano ją do użytku jeszcze w 1939 roku. Budynek zaprojektowało dwóch wybitnych architektów Maciej Nowicki i Zbigniew Karpiński.
Autorka/Autor: katke/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl