Były w niej poczta, komisariat i ośrodek dla dziewcząt "moralnie zaniedbanych". Remont willi o wyjątkowej historii

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rewitalizacja zabytkowej willi przy Modlińskiej (wideo z 2022 roku)
Rewitalizacja zabytkowej willi przy Modlińskiej (wideo z 2022 roku)
Urząd m.st. Warszawy
Rewitalizacja zabytkowej kamienicy przy ModlińskiejUrząd m.st. Warszawy

Secesyjna willa przy Modlińskiej zyskuje nowe życie. Trwa jej remont, podczas którego zabytkowe elementy zostaną zachowane i poddane konserwacji. Dlatego w środku będzie można podziwiać polichromie, ceramiczną posadzkę oraz oryginalne elementy drzwi i okien.

Zespół budynków przy Modlińskiej 257, na który składa się trzykondygnacyjna kamienica i dwie parterowe oficyny, ma służyć mieszkańcom Białołęki jako centrum lokalne. Umowa na przebudowę budynków została podpisana w lutym tego roku. Prowadzi ją Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, które poinformowało właśnie o postępach prac.

"Pracownicy zdemontowali więźbę willi i wykonali wstępną selekcję drewnianych elementów, które ponownie zostaną wmontowane w nową konstrukcję dachową. Zdemontowali oryginalną posadzkę oraz parkiet i je zabezpieczyli. Posadzka powróci na swoje miejsce po wymianie stropów. W budynku głównym podbijane są fundamenty, zabezpiecza się je przed wilgocią" - czytamy w komunikacie. Skuto zdegradowane tynki elewacji.

Postępy widać też już przy rozbiórce pieców kaflowych. Wcześniej przeprowadzono ich inwentaryzację i oznaczono poszczególne elementy, by możliwa była ich rekonstrukcja. Wykonawca przygotowuje się też do przenoszenia najcenniejszych polichromii z aniołkami. Znajdują się one na wstępnie zabezpieczonym już stropie ostatniej kondygnacji klatki schodowej. Właściwe prace planowane są w czerwcu 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rewitalizacja secesyjnej kamienicy przy ModlińskiejUrząd m.st. Warszawy

W środku będzie sala widowiskowa, historyczne polichromie ocaleją

Wykonawca ma 20 miesięcy na ukończenie prac. Oznacza to, że budynek powinien być gotowy na przełomie 2023 i 2024 roku.

W wyremontowanej willi znajdzie się sala widowiskowa na około 50 osób. Pomieszczenia pierwszego piętra będą służyły jako pracownie do zajęć plastycznych, muzycznych i tanecznych. Pomieszczenia biurowe, socjalne i pracownia malarska będą na strychu. Piwnica posłuży zaś jako zaplecze techniczne i magazyn. Budynek będzie doposażony w windę, tak aby zapewnić dostęp osobom z niepełnosprawnościami. Oficyna południowa przeznaczona będzie na sklep, a północna na stróżówkę.

Rewitalizacja secesyjnej kamienicy przy ModlińskiejUrząd m.st. Warszawy

Urzędnicy zapowiedzieli, że wszystkie zabytkowe elementy: stolarka drzwiowa, drewniane schody wraz z kutą balustradą czy ceramiczna posadzka zostaną zachowane i poddane konserwacji. Wykonawca odtworzy też historyczną elewację, elementy ozdobne na dachu w formie globów i wazonów oraz stalowe koszyki na kwiaty przy oknach.

"Z uwagi na bardzo zły stan obiektu najcenniejsze fragmenty polichromii zostaną na czas prac remontowych zdjęte wraz z tynkiem, a następnie ponownie wklejone w te same miejsca na odpowiednio przygotowaną ścianę. Reszta polichromii zostanie wiernie odtworzona" - wyjaśnia Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Secesyjne motywy wskazują na to, że mogły powstać w okresie przed wybuchem I wojny światowej i zostały zamalowane około lat 20. i 30. 

Bogato zdobione były też ściany klatki schodowej. Znajdowała się na nich lamperia z mazerunkami, powyżej której biegł ornament w formie trzech złoconych linii. Mazerunkiem pokryto również drewniane dębowe biegi schodów oraz stolarkę drzwiową. Na parterze sufit korytarza miał namalowane w narożnikach pęki kwiatów, z modelunkiem, w kolorze pastelowego różu. Z kolei na pierwszym piętrze były secesyjne fryzy stylizowanych kwiatów róż i tulipanów.

Ośrodek dla młodych prostytutek, skład broni, konspiracyjny teatr

Willa została wybudowana na początku XX wieku i należała wraz z przylegającym ogrodem do Towarzystwa Opieki nad Kobietami. Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji. Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadaptowany na ośrodek "Przystań" dla młodych prostytutek. Dziewczęta, określane wówczas mianem "moralnie zaniedbanych", po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnościom mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień.

W 1937 roku do "Przystani" przybyła siostra Benigna Umińska z zakonu benedyktynek sakramentek. Wcześniej znana była jako aktorka Stanisława Umińska. To dzięki niej adres Modlińska 257 zapisał się jako ważne miejsce w historii teatru. Jego sławę przypieczętowało konspiracyjne wystawienie "Pastorałki" Leona Schillera, w której grały podopieczne ośrodka. Na przedstawieniu 1 stycznia 1943 roku pojawili się znakomici goście: Czesław Miłosz, Witold Lutosławski, Jerzy Andrzejewski oraz młodzi uczniowie tajnych kompletów teatralnych - Danuta Szaflarska i Andrzej Łapicki.

W czasie II wojny światowej willa przy Modlińskiej była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów, ocalone dzieci miała tam przywozić osobiście Irena Sendlerowa.

Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku - Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Potem budynki pełniły funkcje usługowe - działał tam sklep z narzędziami, biblioteka. W 2009 roku zespół budynków został wpisany do rejestru zabytków. Przed rozpoczęciem rewitalizacji był pustostanem popadający w ruinę.

Autorka/Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy

Pozostałe wiadomości

Ta wycieczka szkolna rozpoczęła się falstartem. Powodem był autokar, który nie przeszedł kontroli. Policjanci z Piaseczna wykryli, że miał usterki w układzie hamulcowym. Pojazd nie wyjechał w drogę, konsekwencje poniósł kierowca.

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo. Z ustaleń policji wynika, że podawali się za pracowników banku i przy użyciu kodów BLIK wypłacili pieniądze poszkodowanej kobiety. Wpadli przy bankomacie.

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Prokuratury Regionalnej Łodzi poinformował, że śledztwo dotyczące miedzy innymi Michała Domaradzkiego, który był szefem Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa zostało umorzone. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Domaradzkiego w listopadzie 2022 roku. Chodziło o ujawnienie informacji niejawnych.

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Źródło:
PAP

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

Tomasz Tosza, obecnie jeszcze zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, będzie pracować w warszawskim ratuszu. Śląskie miasto już kilka lat okrzyknięto najbezpieczniejszym w Polsce, a on uważany jest za autora tego sukcesu.

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 60-latkę podejrzaną o handel podrobionym towarem ze znakami znanych marek. W magazynie, który prowadziła, znaleźli towar o wartości 600 tysięcy złotych.

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na polskie, już oryginalne. Urzędniczka miała wątpliwości i zawiadomiła policję. 42-latkowi grozi kilka lat więzienia.

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

40-latek, mając niemal 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, najpierw uderzył swoim autem w dzika, a następnie dachował. Pomogli mu dwaj mieszkańcy gminy Kozienice. Nie pozwolili mu też jednak uciec.

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piasecznie policjanci odnaleźli kilka rowerów. Teraz proszą o kontakt właścicieli lub osoby, który coś wiedzą o jednośladach ze zdjęć.

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl