Stołeczny ratusz podsumował dotychczasowe postępy w pracach nad modernizacją i rozbudową Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK). Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku.
Ratusz przypomina, że prace przy ulicy Zabranieckiej na Targówku rozpoczęły się dwa lata temu. "W hali rozładunku odpadów trwają roboty wykończeniowe oraz technologiczne. W czerwcu, po miesiącach ciężkiej pracy osiągnięto kolejny kamień milowy, wykonano próby ciśnieniowe dwóch nowych kotłów, a w hali obróbki cieplnej zakończył się montaż turbozespołu. Powstała także estakada, czyli 120-metrowa trasa, którą śmieciarki MPO będą dostarczać odpady do rozładunku" - wylicza w komunikacie ratusz.
Ponadto kontynuowane są prace nad budową sortowni o wydajności rocznej 30 tys. ton odpadów z selektywnej zbiórki. "Podczas przetwarzania odpadów w ZUSOK-u wytworzona zostanie jednocześnie energia elektryczna oraz energia cieplna dla miejskiej sieci ciepłowniczej i innych jednostek miejskich, w sumie 25 proc. zapotrzebowania" - informują urzędnicy.
Z kolei na najwyższym elemencie całego zakładu - trzonie komina - wykonano szklano-aluminiową elewację. Rozpoczęto też zabezpieczenie ścian przed wnikaniem wody w głąb struktury. Kontynuowane są również prace specjalistyczne związane z układaniem warstw zielonych dachów na obiektach ZUSOK.
Punkt widokowy
Umowa na rozbudowę ZUSOK została podpisana w listopadzie 2020 roku. Jak informował wówczas ratusz, zakład przy Zabranieckiej będzie największą tego typu instalacją w Polsce. Powierzchnia obecnie pracującej instalacji wynosi niecałe 14 tysięcy metrów kwadratowych , a po rozbudowie zajmie nieco ponad 21 tysięcy metrów kwadratowych. Odpady dostarczane do instalacji będą wyładowywane do szczelnego bunkra w hali rozładunku. Panujące tam podciśnienie uniemożliwi wydostawanie się zapachów na zewnątrz obiektu. W budynku powstaną też zielone dachy, które wspomogą retencję wód opadowych, czyli magazynowanie tak zwanej deszczówki.
W rozbudowanej spalarni przewidziano utworzenie ścieżki edukacyjnej oraz punktu widokowego usytuowanego ponad 70 metrów nad ziemią.
Opóźniona inwestycja
Instalacja od wielu lat była elementem kolejnych planów gospodarki odpadami dla Mazowsza. Przedsięwzięcie zostało pozytywnie zaopiniowane przez Ministerstwo Środowiska, a także przez Europejski Bank Inwestycyjny oraz Komisję Europejską.
Ta ważna inwestycja ma jednak spore opóźnienie. Przetarg miał zostać ogłoszony już w grudniu 2016 roku, co przesunęło się na maj 2017. Podobnie było z datą zamknięcia przetargu - określoną wstępnie na sierpień, potem na listopad i grudzień.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa