Kwiaty i znicze przy pomniku, ściana wściekłości przed Sejmem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Protestujący zebrali się przed Sejmem
Protestujący zebrali się przed SejmemTVN24
wideo 2/6
Protestujący zebrali się przed SejmemTVN24

Poniedziałek był w Warszawie kolejnym dniem protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Podczas popołudniowego szczytu komunikacyjnego zablokowano co najmniej kilka punktów w mieście. Krakowskim Przedmieściem przeszła demonstracja ludzi kultury poszkodowanych skutkami pandemii.

W niedzielę przedstawicielki Strajku Kobiet przedstawiły postulaty utworzonej właśnie Rady Konsultacyjnej, a w poniedziałek w różnych miastach Polski odbyły się kolejne protesty.

W Warszawie zapowiedziano je w czterech głównych lokalizacjach. Po godzinie 17 zablokowano Trasę Łazienkowską na wysokości placu Na Rozdrożu, rondo de Gaulle'a, plac Wileński i Puławską przy Goworka. Ale informacje o blokadach docierały do nas z różnych innych miejsc, m.in. Wesołej czy Ursynowa. Wszystkie miały związek z orzeczeniem w sprawie aborcji Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską.

Na placu Zamkowym protestowali natomiast przedstawiciele środowiska artystycznego utożsamiający się z postulatami demonstrujących kobiet. Przeszli przed siedzibę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w symbolicznym kondukcie żałobnym. Miał on oddawać trudną sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie kultury na skutek obostrzeń wprowadzanych w związku z pandemią.

Poniedziałkowe manifestacje zakończyły się przed Sejmem, gdzie przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego złożono kwiaty i zapalono znicze. Obok powstała ściana wściekłości, gdzie można wpisywać swoje postulaty i hasła.

Tak relacjonowaliśmy demonstracje na tvnwarszawa.pl:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 20:32

    Kończymy relację. Dziękujemy za uwagę.

  • 20:31

    Koniec protestu przed Sejmem potwierdza Jan Piotrowski z TVN24, który jest na miejscu. – Ten był nieco inny niż wcześniejsze. Protestujący przynieśli chryzantemy i znicze, które – gdyby nie zamknięcie cmentarzy – trafiły pewnie na groby. Pomnik Armii Krajowej został udekorowany w taki właśnie sposób - przekazuje reporter. Jak dodaje, przed barierkami okalającymi Sejm powstała ściana wściekłości, na której wpisywano hasła i postulaty.

    Ściana przed Sejmem

    Chryzantemy przed Sejmem

  • 20:24

    Protestujący rozchodzą się sprzed Sejmu. Ulica Wiejska opustoszała.

    Ulica Wiejska, około godziny 20.

  • 19:42

    Jak dowiedział się Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl, tramwaje w całym mieście wróciły na swoje trasy. Jedynym wyjątkiem pozostaje Trasa W-Z, gdzie na wysokości Zamku Królewskiego trwa protest.

  • 19:39

    Zarząd Transportu Miejskiego: Zablokowany przejazd ciągiem ulic Piękna – Górnośląska – Myśliwiecka od Al. Ujazdowskich do ronda Sedlaczka.

  • 19:38

    Most Poniatowskiego i rondo de Gaulle'a przejezdne.

  • 19:19

    Przedstawiciele środowiska artystycznego w symbolicznym kondukcie żałobnym przeszli z placu Zamkowego przed siedzibę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy Krakowskim Przedmieściu. Szli pod hasłem "daj żyć kulturze". Przed gmachem resortu zostawili kwiaty i znicze.

    Protestujący artyści dołączą do manifestacji przed Sejmem

  • 19:11

    Trasa W-Z nieprzejezdna w obu kierunkach. W pobliżu tunelu pod placem Zamkowym zebrało się kilkadziesiąt osób, które zablokowały ruch. Stoją także autobusy i tramwaje.

    Blokada na Trasie WZ

  • 19:09

    Przybywa osób na Wiejskiej.

    Poniedziałkowy protest przed Sejmem

  • 19:03

    Udrożniony został przejazd Trasą Łazienkowską w kierunku Pragi. Trwa blokada jezdni w stronę Ochoty.

  • 18:56

    - Policjanci zablokowali wjazd na Trasę Łazienkowską od strony Wisłostrady z obu kierunków. Nieprzejezdne są Aleje Ujazdowskie oraz plac Trzech Krzyży. Nie da się wjechać na most Poniatowskiego z Wisłostrady - przekazuje Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl. Blokady rzutują na ruch w całym centrum miasta. Tworzą się duże korki.

  • 18:48

    Protestuje także Ursynów. Na przejściu dla pieszych przez ulicę Płaskowickiej kilkanaście osób chodzi z czarnymi parasolkami i transparentami, spowalniając ruch samochodów.

  • 18:46

    Po godzinie 18 setki protestujących, którzy wcześniej w ramach akcji zorganizowanej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet blokowali rondo de Gaulle'a, przeszli po Sejm. Na transparentach i banerach widać hasła sprzeciwiające się zaostrzeniu prawa aborcyjnego, a także krytykujące partię rządzącą.

  • 18:34

    Na ulicy Wiejskiej przed gmachem parlamentu zaczynają gromadzić się protestujący. Jak ocenia Agata Zamęcka, reporterka TVN24, na razie jest tam około kilkuset osób. - Mają się tu kierować osoby protestujące w innych lokalizacjach. Policja odcięła drogi dojazdowe na Wiejską. Zjeżdżają posiłki - relacjonuje.

  • 18:07

    Trwa protest środowisk twórczych na placu Zamkowym.

    Protest środowisk twórczych na placu Zamkowym

  • 18:01

    "W związku z niezgłoszonymi zgromadzeniami publicznymi i przemarszami w wielu miejscach mogą występować utrudnienia w kursowaniu pojazdów WTP. Autobusy i tramwaje mogą być kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi szlakami komunikacyjnymi. W miarę możliwości autobusy i tramwaje będą dowoziły pasażerów do najbliższych stacji metra jak również stacji kolejowych" - informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Ponadto, wprowadzono wzajemne honorowanie biletów ZTM-KM w obu strefach biletowych.

  • 17:42

    Jak informuje reporter tvnwarszawa.pl, na Trasie Łazienkowskiej utworzono korytarz życia dla karetek. – Inne samochody nie są przepuszczane. Stoją autobusy miejskie, z których kierowcy wypuścili pasażerów. Na miejscu są nadzór ruchu ZTM i policja. Korek sięga już Grochowa, z drugiej strony rozlewa się na ulice Ochoty – relacjonuje Artur Węgrzynowicz.

    Blokada na Trasie Łazienkowskiej

  • 17:39

    Zarząd Transportu Miejskiego: Tramwaje linii 7, 9, 22, 24 i 25 zostały podzielone na dwie części. Po stronie Pragi kursowanie do Ratuszowej-ZOO i al. Zielenieckiej, po stronie Ochoty, Woli do pl. Starynkiewicza.

  • 17:38

    Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega: zablokowane skrzyżowanie Puławska/Goworka, plac Wilsona, most Śląsko-Dąbrowski, rondo Czterdziestolatka.

  • 17:33

    W Warszawie nie ma obecnie dużych utrudnień w ruchu. Wedle danych Google, zakorkowana jest tylko Trasa Łazienkowska od Wisłostrady do alei Niepodległości (w obu kierunkach).

  • 17:19

    Trasa Łazienkowska zablokowana w obu kierunkach. - Trzy jadące wolno samochody zatrzymały się na wysokości placu Na Rozdrożu. Ktoś odpalił racę. Na ulicę weszło kilkanaście osób, które czekały na przystanku autobusowym. Trasą Łazienkowską nie da się przejechać ani w stronę Pragi, ani Ochoty - relacjonuje Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl.

    Race na Trasie Łazienkowskiej

  • 17:10

    - Ponad sto osób zgromadziło się na placu Zamkowym. Trwa koncert bębniarzy pod Kolumną Zygmunta. Tutaj zacznie się wyjątkowa cześć Strajku Kobiet, spacer środowisk artystyczno-twórczych. Mają przyjść artyści, aktorzy, pracownicy teatrów, galerii i muzeów, żeby zwrócić sytuację, w jak trudnej sytuacji są w związku pandemią. Organizatorki Strajku Kobiet popierają ich postulaty. Kiedy wszyscy się zgromadzą ruszą prawdopodobnie w stronę ministerstwa kultury, ale wiele może się zmienić – relacjonuje Jan Piotrowski, reporter TVN24.

    Protest artystów na placu Zamkowym

  • 17:08

    Rondo de Gaulle'a zablokowane.

    Protestujący zablokowali rondo de Gaulle'a

  • 17:04

    - Trasa Łazienkowska jest wciąż przejezdna, nie widać protestujących - relacjonuje Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl. Plac Na Rozdrożu był jednym z miejsc, które miały zostać zablokowane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

12. dzień protestów

Poniedziałek jest 12. dniem protestów organizowanych w całej Polsce po tym, jak 22 października Trybunał Konstytucyjny, na czele którego stoi Julia Przyłębska, orzekł, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Autorka/Autor:dg/b/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl