Pomnik Syreny oblany farbą. "Piaskowiec został zniszczony". Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pomnik Syrenki Warszawskiej został oblany żółtą farbą
Pomnik Syrenki Warszawskiej został oblany żółtą farbą
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Pomnik Syrenki Warszawskiej został oblany żółtą farbąArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Sprawa oblania farbą pomnika Syreny nad Wisłą trafiła do prokuratury. Do zdarzenia doszło w piątek, bezpośrednio po zdarzeniu tego policja zatrzymała dwie kobiety. Monument został oczyszczony, ale nie wszystkich śladów zniszczeń udało się pozbyć.

- Przedmiotowe postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ w Warszawie i toczy się ono w sprawie, co oznacza, że nikt nie usłyszał zarzutów. Postępowanie toczy się w kierunku uszkodzenia zabytku, to jest czynu z artykuł 108 ustęp 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - przekazał nam w poniedziałek Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Prokurator dodał, że w toku postępowania planowane jest "uzyskanie opinii biegłego, który na zlecenie prokuratury ustali, czy doszło do uszkodzenia pomnika i - w zależności od treści opinii - będą podejmowane dalsze czynności procesowe w tej sprawie". 

Będą musieli szlifować cokół?

Pomnik znajduje się pod opieką Zarządu Terenów Publicznych. - ZTP natychmiast po zakończeniu czynności policyjnych dokonał próbnego usunięcia farby (z niewielkich powierzchni), by opracować sposób naprawy uszkodzeń. Niezbędna dokumentacja została przekazana do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obecnie oczekujemy na decyzję MWKZ, zezwalającą na przeprowadzenie napraw - przekazał nam w poniedziałek rzecznik stołecznego ratusza Jakub Leduchowski.

Koszty usunięcia będą znane po zakończeniu prac. Natomiast już dziś można powiedzieć, że o ile z części wykonanej z brązu farba powinna zostać usunięta dosyć łatwo, tak w przypadku cokołu może być konieczne dokonanie szlifowania. Cokół jest wykonany z piaskowca, w który farba szybko i głęboko wnika - zastrzegł.

"Piaskowiec został zniszczony"

W niedzielę wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska opublikowała film, na którym pokazała pomnik po wstępnym czyszczeniu. Widać, że cokół z piaskowca wciąż nie odzyskał pierwotnego wyglądu - w niektórych miejscach widać przebarwienia.

- Z mediów społecznościowych dowiadujemy się, że Syrenka jest czysta po akcie wandalizmu i że jest po sprawie. Otóż nie jest po sprawie. Piaskowiec został zniszczony, służby konserwatorskie i eksperci ocenią, jakie prace należy wykonać, aby przywrócić go do stanu sprzed aktu wandalizmu - mówi na nagraniu Kaznowska.

Syrena przetrwała II wojnę światową

Sprawę skomentował wcześniej w mediach społecznościowych stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. "Nawet najbardziej słuszne hasła nie usprawiedliwiają niszczenia pomników. Dzisiejsza akcja wpisuje się w podobne działania wobec europejskich dzieł sztuki, ale też niektórych warszawskich zabytków. Walczmy o klimat, ale nie wykorzystujmy do tego fragmentów naszego dziedzictwa. Ono zasługuje na ochronę tak samo jak dobra naturalne" - napisał w piątek Krasucki.

Przyznał, że trudno będzie się pozbyć tego typu zanieczyszczeń: "Usunięcie tej farby z cokołu będzie kosztowne i energochłonne. Farby wodne, kredowe łatwo usunąć z figury z brązu, ale już z chłonnego piaskowca niekoniecznie".

- Mówimy tutaj o zabytku, który został wpisany do rejestru zabytków w 1987 roku. Co ciekawe istnieje od 1938 roku i przetrwał drugą wojnę światową - przypominał w piątek Andrzej Mizera, rzecznik Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dodał, że sprawcom będzie można przedstawić zarzut z art. 108 Ustawy o ochronie zabytków: "Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Wylały farbę z kubłów na zabytek

Do zdarzenia doszło w ostatni piątek przed południem. Za akcją stoją aktywistki klimatyczne z grupy Ostatnie Pokolenie. Grupa zamieściła film z akcji w mediach społecznościowych. Na nagraniu widzimy dwie młode kobiety, które stoją na zabytkowym pomniku. - To jest alarm, jesteśmy ostatnim pokoleniem - krzyczy jedna z nich. Po chwili obie wylewają farbę z kubłów na Syrenę.

Akt wandalizmu potępili prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

Pozowała harcerka Krystyna Krahelska

Pomnik autorstwa Ludwiki Nitschowej powstał z inicjatywy ówczesnego prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego. Został odsłonięty niedługo przed wybuchem II wojny światowej. 

Do opracowania głowy i korpusu syreny pozowała studentka etnografii Uniwersytetu Warszawskiego Krystyna Krahelska, harcerka, poetka i żołnierka Armii Krajowej, która walczyła również w Powstaniu Warszawskim. Jest też autorką słynnej pieśni Polski Walczącej "Hej, chłopcy, bagnet na broń". Jako jeden z nielicznych przetrwał wydarzenia drugiej wojny światowej.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób. Po raz pierwszy w historii warszawskiej parady wziął w niej udział TVN Warner Bros. Discovery ze swoją platformą.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W Piasecznie kierowca samochodu osobowego zderzył się z motocyklem, którym podróżowały dwie osoby, po czym odjechał. Po około godzinie, dzięki pomocy świadków, policjanci zatrzymali mężczyznę i znaleźli uszkodzone auto. Kierujący nie miał prawa jazdy i był pijany.

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę "Potęga opowieści". To spojrzenie na dzieje naszego kraju oczami artystów: malarzy, pisarzy i reżyserów. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających od soboty. Można ją oglądać do 15 września.

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Źródło:
PAP

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana na początku XX wieku, wysoka czynszowa kamienica przy ulicy Pięknej została wpisana do rejestru zabytków. Dzięki temu, że budynek przetrwał drugą wojnę światową, zachowały się w nim liczne elementy oryginalnego wystroju.

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

W piątek na ulicach Woli był prowadzony pościg za kierowcą auta, świadczącego usługę przewozu osób. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że miał przy sobie nieznaną substancję.

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina zatrzymali 64-latka i 72-latka podejrzanych o kradzież gotówki oraz markowych ubrań z samochodu zaparkowanego przy centrum handlowym. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy kilka godzin walczyli z pożarem pod Górą Kalwarią. Ogień pojawił się w budynkach gospodarczych. - Jeden się spalił, w drugim nadpaleniu uległa konstrukcja dachu, do trzeciego pożar nie dotarł - przekazała straż pożarna.

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja ruchu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Do końca września jeden pas na placu będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl