Premiery, prawykonania i ukraińskie akcenty. POLIN Music Festival wraca po dwuletniej przerwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
W piątek rozpoczyna się POLIN Music FestivalMuzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W piątek na scenie muzealnego Audytorium rozpocznie się POLIN Music Festival, który potrwa trzy dni. Wysłuchać będzie można pięciu koncertów. Będą premiery i polskie prawykonania, nie zabraknie też ukraińskich akcentów. Podczas trzech festiwalowych dni wystąpią między innymi David Krakauer, Michael Guttman, Jing Zhao, Alexey Botvinov, Kwartet Śląski i Bastarda Trio.

W piątek, 24 lutego rusza POLIN Music Festival. Powraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Mimo to okoliczności, podczas których będzie odbywał się koncert są trudne. "Koncert otwierający festiwal zbiega się z pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a za wschodnią granicą nieustannie mordowani są nasi sąsiedzi. Jak cieszyć się sztuką, gdy w lasach na polsko-białoruskiej granicy wciąż odnajdywane są ciała szukających schronienia migrantów? Jak wypełnić XI przykazanie, przywołane przed bramą śmierci przez Mariana Turskiego – "Nie bądź obojętny" – gdy kryzys, uzbraja się tylko w kolejne przymiotniki: humanitarny, gospodarczy, klimatyczny… mimo to wierzymy, że muzyka może dać nam oparcie, schronienie i inspirację do działania" - podkreśliło w komunikacie Muzeum POLIN..

Tegoroczny POLIN Music Festival potrwa trzy dni, wystąpi na nim kilkunastu artystów. Będzie pierwszą prezentacją kilku płytowych premier.

Ukraińskie akcenty

POLIN Music Festival tradycyjnie otworzy Orkiestra Sinfonia Varsovia, a za pulpitem dyrygenckim stanie Maestra. Tym razem będzie to urodzona na Krymie, a do wybuchu wojny artystycznie związana z Odessą, Margaryta Grynyvetska. Na koncert złożą się trzy polskie premiery: "The Fretless Clarinet" – autobiograficzny koncert klarnetowy jednego z najwybitniejszych klarnecistów w historii muzyki klezmerskiej Davida Krakauera, "Koncert podwójny" Philipa Glassa w wykonaniu pary solistów: Jing Zhao (wiolonczela) i Michaela Guttmana (skrzypce) oraz "Miasto Marii" – kompozycja Zoltana Almashiego, dedykowana miastu Mariupol.

Jak podaje Muzeum POLIN drugi dzień wydarzenia będzie wieczorem płytowych premier. Na scenie wystąpi Kwartet Śląski. To zespół, na którego grze i wyborach repertuarowych wychowują się kolejne pokolenia entuzjastów muzyki nowej. - Kwartet Śląski ma w swoim dorobku blisko 150 prawykonań kwartetów kompozytorów polskich i zagranicznych, coroczne nominacje do nagród fonograficznych, koncerty w najbardziej renomowanych salach koncertowych i własny festiwal - podaje cytowana w komunikacie Olga Kaliszewska z działu komunikacji Muzeum POLIN. Jak dodaje zespół, jako drugi w historii fonografii, nagrał wszystkie 17 kwartetów smyczkowych Mieczysława Wajnberga. - Ten imponujący siedmiopłytowy box, wydany nakładem CD Accord, właśnie na POLIN Music Festivalu będzie miał swoją koncertową premierę - wyjaśniła.

"Muzyczne opowieści o radości i smutku"

Kolejnym akcentem wieczoru będzie "Nizuzot" tria Bastarda (wyd. Audiocave). W 2020 roku na scenie Muzeum POLIN zaprezentowana była pierwsza część sagi, będąca muzyczną interpretacją dziedzictwa klanu Modrzyców. - Teraz Bastarda powraca, by swoją opowieść rozszerzyć o twórczość chasydzkich dynastii Szapiro i Koźnic. "Nizozot" to muzyczne opowieści o radości i smutku, o brutalnej walce i czystej duchowości, o życiu w pełnym spektrum doznań i emocji. Opowieści, które stanowią niejako istotę chasydyzmu – zawsze oscylującego między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną, ekstatyczną afirmacją życia - podkreśliła w komunikacie Kaliszewska.

Z kolei w niedzielę Muzeum POLIN zaprasza na koncert popołudniowy. - O 16 muzykę wybitnego polsko-żydowsko- amerykańskiego kompozytora Karola Rathausa przedstawią Aleksandra Hałat i Karol Rathaus Ensemble. W 2021 roku zespół dokonał światowej premiery fonograficznej dwóch utworów Rathausa - przypomniała Kaliszewska. Jak dodała w ubiegłym roku ukazała się ich druga płyta, a tercet rozszerzony został o kolejnych gości. Podczas koncertu wystąpi także, posiadający osobistą historię związaną z kompozytorem, Michael Guttman.

Na scenie zagości Odessa Classics

Jak wskazuje Muzeum POLIN ostatnie dźwięki tegorocznego festiwalu przeniosą słuchaczy do Ukrainy. Dwa lata temu, w ramach wirtualnej edycji POLIN Music Festivalu, z Odessy grał Alexey Botvinov, będący twórcą festiwalu Odessa Classics. Odkąd wybuchła wojna, Botvinov prowadzi swój festiwal na emigracji. W niedzielny wieczór Odessa Classics zagości na scenie. Polską Orkiestrę Radiową poprowadzi jej dyrektor artystyczny Michał Klauza. - Alexey Botvinov wykona, po raz pierwszy w Polsce, Koncert fortepianowy numer 3 "Ave Maria" Alemdara Karamanova – wybitnego kompozytora związanego z Krymem - dodano w komunikacie. Koncert otworzy polskie prawykonanie I Symfonii Paula Ben-Haima. - W zamierzeniu kompozytora miała to być pierwsza symfonia dla przyszłego żydowskiego państwa - wytłumaczyła Kaliszewska. Program wieczoru dopełni polska premiera "Yiddish Concerto", który specjalnie dla Michaela Guttmana skomponował Laurent Couson.

Przeczytaj także: "Wolne serca" na rocznicę Powstania Warszawskiego. Kwiat Jabłoni i goście zagrali w Parku Wolności

Relacja z koncertu Kwiatu Jabłoni
Relacja z koncertu Kwiatu Jabłoni TVN24

Autorka/Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl