Remont Pola Mokotowskiego złapał opóźnienie. Pośrednim powodem wojna w Ukrainie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Modernizacja Pola Mokotowskiego (wideo bez dźwięku)
Modernizacja Pola Mokotowskiego (wideo bez dźwięku)Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Modernizacja Pola Mokotowskiego (wideo bez dźwięku)Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Trwająca przebudowa stawu na Polu Mokotowskim wraz z otoczeniem złapała opóźnienie. Bezpośrednią przyczyną jest kolizja z podziemnymi instalacjami, a pośrednią - brak części związany z wojną w Ukrainie.

Od jesieni ubiegłego roku część parku Pole Mokotowskie ukryta jest za blaszanymi wygrodzeniami. Toczą się tam prace modernizacyjne. Ich zakończenie było planowane na ostatni kwartał tego roku. Zarząd Zieleni Warszawskiej przyznaje już jednak, że terminu nie uda się dotrzymać. Pojawiły się problemy przy jednym z najważniejszych elementów inwestycji - zbiorniku wodnym, czyli tak zwanym dużym stawie i rozlewisku.

Projekt modernizacji Pola Mokotowskiego zakłada, że staw zostanie poddany naturalizacji - z dna usunięty zostanie beton, a na brzegach pojawią się strefy naturalnej roślinności, będące schronieniem dla zwierząt. Ma też powstać kilka nowych niecek wodnych porośniętych roślinami. - Rozbetonowaliśmy już stawy na łącznej powierzchni około 15 tysięcy metrów kwadratowych, które są już w większości wyprofilowane pod nowy układ wodny. Trwają prace przy jego uszczelnianiu. Powstała już komora techniczna - serce zbiornika, która będzie odpowiadała za pracę układu oczyszczania - informuje Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka ZZW. Dodaje, że wykonawca zajmuje się teraz pozostałymi elementami systemu oczyszczania, między innymi komorami skimmerów oraz pracami przy filtrach glebowych. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Problematyczna kolizja z siecią energetyczną w stawie

Jak zaznacza rzeczniczka, większość prac przebiega zgodnie z harmonogramem. - Natrafiliśmy jednak na problem, który na pewno będzie rzutował na termin oddania inwestycji - przyznaje. Problemem tym jest kolizja zbiornika wodnego z siecią elektroenergetyczną. - Kolizja polega na przeniesieniu trafostacji (stacji transformatorowej - red.), która po przebudowie zbiornika znajdowałaby się na wyspie, poza jego obręb. Trafostacja zasila znaczną część Mokotowa i nie ma możliwości odłączenia jej do czasu uruchomienia nowej. Bez tego elementu wykonawca nie jest w stanie wykonać całości prac na zbiorniku, w tym również napełnić całego układu wodą, dlatego dostarczenie i przeniesienie trafostacji jest kluczowym elementem warunkującym wykonanie całości prac na renaturalizowanym zbiorniku - wyjaśnia rzeczniczka.

Z powodu problemów wykonawca musiał wstrzymać część prac przy stawie. Ich wznowienie będzie możliwe dopiero, gdy zamontowana zostanie nowa stacja. Nie wiadomo jednak, ile może to potrwać. - Ze względu na konflikt w Ukrainie dostawcy trafostacji zgłaszają problemy w dostępie do elementów niezbędnych do jej wykonania - zastrzega Kwiecień-Łukaszewska.

- Termin zakończenia prac w tym roku jest niemożliwy do wykonania i konieczne jest wydłużenie inwestycji. Analizujemy różne możliwości i w tym momencie nie jesteśmy jeszcze wstanie oszacować czasu, o jaki się wydłuży - dodaje.

Powstają nowe strefy wejściowe do parku

Spowolnienie przy stawie nie wpływa jednak na prace toczące się w innych częściach parku. - W strefach brzegowych od ulicy Wawelskiej i alei Niepodległości powstały już górki, które mają na celu wyciszenie hałasu od ruchliwych ulic. Pozostały do wykonania nasadzenia i wysianie łąk kwietnych - opisuje rzeczniczka ZZW.

Nowa zieleń pojawiła się też w strefach wejściowych od strony ulicy Żwirki i Wigury, Biblioteki Narodowej i ulicy Batorego. W rejonie restauracji Jeff’s do końca września będzie ustawione wygrodzenie. Tworzona jest tam strefa wejściowa z nową nawierzchnią oraz zadaszeniem. Nowa strefa wejściowa jest już gotowa od strony domków fińskich.

W ramach inwestycji rozbudowywane są także sieci kanalizacyjna, wodociągowa i elektryczna. Nowe oświetlenie pojawiło się już przy części ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego - na odcinku od Wawelskiej do domków fińskich, które również są obecnie remontowane.

Prace przy placach zabaw i strefach wypoczynku

- Trwają prace na placu zabaw od strony ulicy Wawelskiej w rejonie fontanny centralnej, jak i przy samej fontannie, przy której kładziemy nową nawierzchnię wraz z nowymi elementami wodnymi - wylicza Kwiecień-Łukaszewska.

Dotychczas na terenie parku pojawiły się nowe punktowe strefy zabaw i odpoczynku, tak zwane niespodzianki w terenie.

Na terenie Wielkiej Polany powstaje Ogród Biocenotyczny. - Teren ten zmienił już swoje oblicze, usypane zostały wszystkie wzniesienia, a także wykonano zagłębienia, które będą bazą dla ogrodów deszczowych. Przygotowujemy się do prac związanych z ułożeniem w tym rejonie drewnianej ścieżki - zapowiada rzeczniczka.

Wykonawca zakończył już prace przy ulicy Fińskiej, gdzie ustawiona została nowa toaleta automatyczna.

Modernizacja Pola Mokotowskiego

Po modernizacji na terenie największego stołecznego parku powstanie nowy ogród sensoryczny, nasadzona zostanie też zieleń: 55 drzew, ponad 6 tysięcy krzewów, 17 tysięcy bylin, niemal 1,5 hektara łąk kwietnych, do tego tysiące pnączy, roślin cebulowych, roślin szuwarowych i wodnych.

Dodatkowo powstaną siłownie plenerowe, toalety publiczne, rozbudowane zostaną place zabaw. Wyremontowane zostaną popadające w ruinę domki fińskie, w tym ten, w którym mieszkał Ryszard Kapuściński. Powstanie tam centrum reportażu. Wykonawca ma też zagospodarować teren po dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i stworzyć miejsca rekreacji i strefy wejściowe pełne zieleni.

Będą zmiany na Polu MokotowskimWXCA

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

- Od razu się zatrzymałem, patrzę na prawą stronę, otworzyłem drzwi i słyszę krzyk i płacz. Były tam dwie dziewczynki, jedna się trzymała za twarz, druga też i trzymała tamtą pod rękę, obie płakały - mówi kierowca autobusu, który jest oskarżony o śmiertelne potrącenie przy szkole 12-letniej Oliwii. Czesław W. nie przyznaje się do winy. Niemal rok po tragedii ruszył jego proces.

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

Pod Sierpcem w magazynie ze zbożem wybuchł pożar. Nad okolicą zawisła chmura czarnego dymu. Na miejscu pracowała straż pożarna.

Pożar magazynu ze zbożem

Pożar magazynu ze zbożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Opaczy zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich zakończył jazdę na słupie. Jak ustalił nasz reporter, kierowca forda był pijany.

Po zderzeniu jedno z aut wbiło się w słup

Po zderzeniu jedno z aut wbiło się w słup

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy z Nowego Dworu Mazowieckiego wyłowili z Narwi ciało mężczyzny. Na miejscu pracowały służby.

Strażacy wyłowili ciało z Narwi

Strażacy wyłowili ciało z Narwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W okolicy Świątyni Opatrzności Bożej spod ziemi wystrzelił słup wody. Przyczyną okazał się przeciek z rury na budowie tramwaju do Wilanowa. Woda została zakręcona, a uszkodzoną rurę czeka naprawa.

Słup wody na budowie tramwaju do Wilanowa

Słup wody na budowie tramwaju do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łoś spacerujący po torach i rozpędzony pociąg, jadący prosto na zwierzę. Do mrożącej krew w żyłach sytuacji doszło na kolejowym moście średnicowym w Warszawie. W ostatniej chwili maszynista zdążył wyhamować, a zwierzę, które od kilku dni wymykało się leśnikom, w wróciło w końcu tam, gdzie jego miejsce - do lasu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Źródło:
TVN24

Do poważnego wypadku doszło na ulicy Przyczółkowej w Wilanowie. Ciężarówka najechała na trzy samochody osobowe. Jedna osoba została zabrana do szpitala. Jezdnia w kierunku Mokotowa była zablokowana.

Ciężarówka najechała na auta osobowe. Jeden z kierowców był uwięziony w pojeździe

Ciężarówka najechała na auta osobowe. Jeden z kierowców był uwięziony w pojeździe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Grabinie koło Radomia kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie posesji. Został zabrany do szpitala. Był pijany.

Wypadł z drogi, roztrzaskał auto na ogrodzeniu, był pijany

Wypadł z drogi, roztrzaskał auto na ogrodzeniu, był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zdewastowany autobus został odholowany z parkingu na błoniach Stadionu Narodowego - poinformowała warszawska straż miejska. Właściciel może go odebrać z parkingu depozytowego. Nie wiadomo, czy skorzysta z tej opcji.

Grał w reklamach, stał się wrakiem. Autobus widmo odholowany sprzed Stadionu Narodowego

Grał w reklamach, stał się wrakiem. Autobus widmo odholowany sprzed Stadionu Narodowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia w podwarszawskim Lesznie. W zbiorniku retencyjnym utonął 14-letni chłopiec. Policjanci pracowali na miejscu pod nadzorem prokuratora. Zlecono sekcję zwłok nastolatka.

14-latek utonął w zbiorniku retencyjnym. "Zarządzono sekcję zwłok chłopca"

14-latek utonął w zbiorniku retencyjnym. "Zarządzono sekcję zwłok chłopca"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

O włos od tragedii na trasie szybkiego ruchu. Gdy w porannym szczycie kierowcy przemierzali aleję Prymasa Tysiąclecia, od jednego z aut odpadło koło i przetoczyło się przez ruchliwą jezdnię. Sytuacja mogła skończyć się kolizją, co widać na nagraniu z kamery samochodowej kierowcy, który napisał na Kontakt 24.

"Jechałem do pracy, gdy nagle spostrzegłem mijające mnie koło"

"Jechałem do pracy, gdy nagle spostrzegłem mijające mnie koło"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

W podwarszawskich Łomiankach dwóch chłopców w wieku 13 i 14 lat weszło na wysoki słup podtrzymujący linię wysokiego napięcia. Na miejscu interweniowały straż miejska, policja oraz pogotowie energetyczne.

Nastolatkowie wspięli się na ogromny słup. "Energetycy musieli wyłączyć zasilanie"

Nastolatkowie wspięli się na ogromny słup. "Energetycy musieli wyłączyć zasilanie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S7 policjanci dostrzegli mężczyznę, który spacerował poboczem. Miał zadrapania, szedł bez butów. "Tłumaczył, że idąc przez las, zgubił buty, a teraz próbuje wrócić do domu" - relacjonuje policja z podwarszawskiego Piaseczna.

Podrapany i bez butów szedł trasą ekspresową. "Oświadczył, że wraca z imprezy"

Podrapany i bez butów szedł trasą ekspresową. "Oświadczył, że wraca z imprezy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybitny basista jazzowy Avishai Cohen nie zagra na Jazz Around Festivalu w Warszawie. Jego koncert został odwołany, ponieważ kilka dni temu muzyk wystąpił ze swoim trio w Moskwie.

Odwołano koncert wirtuoza kontrabasu, bo kilka dni temu zagrał w Moskwie

Odwołano koncert wirtuoza kontrabasu, bo kilka dni temu zagrał w Moskwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura składa apelację w sprawie tragicznego wypadku w miejscowości Gucin pod Ostrołęką. Andrzej P. spowodował po pijanemu wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, jego syn. Śledczy twierdzą: kara 10 lat więzienia jest zbyt niska, nie odzwierciedla społecznego poczucia sprawiedliwości.

10 lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

10 lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja i prokuratura wciąż wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku na Ursynowie. Na osiedlowej uliczce cztery miesiące temu zginęła starsza kobieta. Kierowcy, który ją potrącił, do dziś nie złapano.

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden sąd umorzył postępowanie, drugi orzekł, że sprawę trzeba zbadać bardziej szczegółowo. Ciągnie się sprawa doktora Marka Michalewicza, naukowca, który zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. Co jeszcze sprawdzają śledczy?

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską. Jeden sąd umorzył sprawę, drugi "polecił powołać biegłego"

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską. Jeden sąd umorzył sprawę, drugi "polecił powołać biegłego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zakończeniu remontów tramwajowych na Bródnie i ulicy Filtrowej. Na Obozowej gotowe są już wszystkie przebudowywane przystanki. - Od początku wakacji tramwaje pojadą po kilku kilometrach wyremontowanych torów, a pasażerowie będą mogli korzystać z bezpiecznych i wygodnych przystanków - zapowiedzieli. Zmiany zaczynają się w poniedziałek.

Dobra informacja dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Zmiany na Bródnie

Dobra informacja dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Zmiany na Bródnie

Źródło:
PAP

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

Strażacy gasili pożar poddasza w domu rodzinnym pod Piasecznem. Jak dowiedział się nasz reporter, przyczyną było uderzenie pioruna. Nikt nie ucierpiał.

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Burza przeszła obrzeżami Warszawy. Pożar dachu domu po uderzeniu pioruna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Józefowie (powiat legionowski) działa od 27 lat. Teraz może przestać istnieć. Już siedem lat powiatowy lekarz weterynarii stwierdził bowiem, że placówka nie spełnia wymogów. Teraz władze gminy zaczęły to egzekwować. Dyrekcja placówki chce prosić wójta o możliwość działania jeszcze przez dwa lata.

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Opiekują się bezdomnymi zwierzętami od 27 lat. To może być koniec ich działalności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Kolonia Śliwice powstała w latach 30. XX wieku. Miała być zalążkiem dużej dzielnicy mieszkaniowej, sięgającej Pelcowizny i nasypu kolejowego na Golędzinowie. Powstałe budynki są modernistyczne, oszczędne w formie, tym większe zdziwienie wzbudziły odkryte wymalowania na jednej z klatek schodowych - opisuje stołeczny konserwator zabytków.

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

W tym miejscu domy były "skromne, bez drogich okładzin elewacji". Praga znów zaskoczyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl