Remont Pola Mokotowskiego złapał opóźnienie. Pośrednim powodem wojna w Ukrainie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Modernizacja Pola Mokotowskiego (wideo bez dźwięku)
Modernizacja Pola Mokotowskiego (wideo bez dźwięku)Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Modernizacja Pola Mokotowskiego (wideo bez dźwięku)Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Trwająca przebudowa stawu na Polu Mokotowskim wraz z otoczeniem złapała opóźnienie. Bezpośrednią przyczyną jest kolizja z podziemnymi instalacjami, a pośrednią - brak części związany z wojną w Ukrainie.

Od jesieni ubiegłego roku część parku Pole Mokotowskie ukryta jest za blaszanymi wygrodzeniami. Toczą się tam prace modernizacyjne. Ich zakończenie było planowane na ostatni kwartał tego roku. Zarząd Zieleni Warszawskiej przyznaje już jednak, że terminu nie uda się dotrzymać. Pojawiły się problemy przy jednym z najważniejszych elementów inwestycji - zbiorniku wodnym, czyli tak zwanym dużym stawie i rozlewisku.

Projekt modernizacji Pola Mokotowskiego zakłada, że staw zostanie poddany naturalizacji - z dna usunięty zostanie beton, a na brzegach pojawią się strefy naturalnej roślinności, będące schronieniem dla zwierząt. Ma też powstać kilka nowych niecek wodnych porośniętych roślinami. - Rozbetonowaliśmy już stawy na łącznej powierzchni około 15 tysięcy metrów kwadratowych, które są już w większości wyprofilowane pod nowy układ wodny. Trwają prace przy jego uszczelnianiu. Powstała już komora techniczna - serce zbiornika, która będzie odpowiadała za pracę układu oczyszczania - informuje Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka ZZW. Dodaje, że wykonawca zajmuje się teraz pozostałymi elementami systemu oczyszczania, między innymi komorami skimmerów oraz pracami przy filtrach glebowych. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Problematyczna kolizja z siecią energetyczną w stawie

Jak zaznacza rzeczniczka, większość prac przebiega zgodnie z harmonogramem. - Natrafiliśmy jednak na problem, który na pewno będzie rzutował na termin oddania inwestycji - przyznaje. Problemem tym jest kolizja zbiornika wodnego z siecią elektroenergetyczną. - Kolizja polega na przeniesieniu trafostacji (stacji transformatorowej - red.), która po przebudowie zbiornika znajdowałaby się na wyspie, poza jego obręb. Trafostacja zasila znaczną część Mokotowa i nie ma możliwości odłączenia jej do czasu uruchomienia nowej. Bez tego elementu wykonawca nie jest w stanie wykonać całości prac na zbiorniku, w tym również napełnić całego układu wodą, dlatego dostarczenie i przeniesienie trafostacji jest kluczowym elementem warunkującym wykonanie całości prac na renaturalizowanym zbiorniku - wyjaśnia rzeczniczka.

Z powodu problemów wykonawca musiał wstrzymać część prac przy stawie. Ich wznowienie będzie możliwe dopiero, gdy zamontowana zostanie nowa stacja. Nie wiadomo jednak, ile może to potrwać. - Ze względu na konflikt w Ukrainie dostawcy trafostacji zgłaszają problemy w dostępie do elementów niezbędnych do jej wykonania - zastrzega Kwiecień-Łukaszewska.

- Termin zakończenia prac w tym roku jest niemożliwy do wykonania i konieczne jest wydłużenie inwestycji. Analizujemy różne możliwości i w tym momencie nie jesteśmy jeszcze wstanie oszacować czasu, o jaki się wydłuży - dodaje.

Powstają nowe strefy wejściowe do parku

Spowolnienie przy stawie nie wpływa jednak na prace toczące się w innych częściach parku. - W strefach brzegowych od ulicy Wawelskiej i alei Niepodległości powstały już górki, które mają na celu wyciszenie hałasu od ruchliwych ulic. Pozostały do wykonania nasadzenia i wysianie łąk kwietnych - opisuje rzeczniczka ZZW.

Nowa zieleń pojawiła się też w strefach wejściowych od strony ulicy Żwirki i Wigury, Biblioteki Narodowej i ulicy Batorego. W rejonie restauracji Jeff’s do końca września będzie ustawione wygrodzenie. Tworzona jest tam strefa wejściowa z nową nawierzchnią oraz zadaszeniem. Nowa strefa wejściowa jest już gotowa od strony domków fińskich.

W ramach inwestycji rozbudowywane są także sieci kanalizacyjna, wodociągowa i elektryczna. Nowe oświetlenie pojawiło się już przy części ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego - na odcinku od Wawelskiej do domków fińskich, które również są obecnie remontowane.

Prace przy placach zabaw i strefach wypoczynku

- Trwają prace na placu zabaw od strony ulicy Wawelskiej w rejonie fontanny centralnej, jak i przy samej fontannie, przy której kładziemy nową nawierzchnię wraz z nowymi elementami wodnymi - wylicza Kwiecień-Łukaszewska.

Dotychczas na terenie parku pojawiły się nowe punktowe strefy zabaw i odpoczynku, tak zwane niespodzianki w terenie.

Na terenie Wielkiej Polany powstaje Ogród Biocenotyczny. - Teren ten zmienił już swoje oblicze, usypane zostały wszystkie wzniesienia, a także wykonano zagłębienia, które będą bazą dla ogrodów deszczowych. Przygotowujemy się do prac związanych z ułożeniem w tym rejonie drewnianej ścieżki - zapowiada rzeczniczka.

Wykonawca zakończył już prace przy ulicy Fińskiej, gdzie ustawiona została nowa toaleta automatyczna.

Modernizacja Pola Mokotowskiego

Po modernizacji na terenie największego stołecznego parku powstanie nowy ogród sensoryczny, nasadzona zostanie też zieleń: 55 drzew, ponad 6 tysięcy krzewów, 17 tysięcy bylin, niemal 1,5 hektara łąk kwietnych, do tego tysiące pnączy, roślin cebulowych, roślin szuwarowych i wodnych.

Dodatkowo powstaną siłownie plenerowe, toalety publiczne, rozbudowane zostaną place zabaw. Wyremontowane zostaną popadające w ruinę domki fińskie, w tym ten, w którym mieszkał Ryszard Kapuściński. Powstanie tam centrum reportażu. Wykonawca ma też zagospodarować teren po dawnej bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i stworzyć miejsca rekreacji i strefy wejściowe pełne zieleni.

Będą zmiany na Polu MokotowskimWXCA

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl