Remont Pola Mokotowskiego. Urzędnicy podali, o ile opóźni się termin zakończenia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prace na Polu Mokotowskim (marzec 2022)
Prace na Polu Mokotowskim (marzec 2022)
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Prace na Polu Mokotowskim (wideo z marca 2022 roku)Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Jest nowy termin ukończenia prac w parku Pole Mokotowskie. Inwestycja opóźni się o około dziewięć miesięcy. Pełne efekty modernizacji mieszkańcy będą mogli zobaczyć dopiero w trzecim kwartale przyszłego roku.

Modernizacja parku Pole Mokotowskie ruszyła jesienią ubiegłego roku. Zakończenie prac było planowane na ostatni kwartał tego roku. Już latem Zarząd Zieleni Warszawskiej przyznawał, że terminu nie uda się dotrzymać. Pojawiły się problemy przy jednym z najważniejszych elementów inwestycji - zbiorniku wodnym, czyli tak zwanym dużym stawie i rozlewisku. Urzędnicy podawali wówczas, że analizują sytuację i szacują, ile może wynieść opóźnienie. Teraz podają, że inwestycja powinna być gotowa w trzecim kwartale przyszłego roku.

Miejscy ogrodnicy opisuję, że większość prac przy zbiornikach wodnych dobiegła już końca. "Umocniono dno oraz brzegi potoku i zbiornika, ułożono większość rurociągów. Wykonano też część mostków na stawach, a obecnie trwają prace przy mostach na głównym zbiorniku" - czytamy w komunikacie.

Projekt modernizacji zakłada, że duży staw zostanie poddany naturalizacji - z dna usunięty został beton, a na brzegach pojawią się strefy naturalnej roślinności, będące schronieniem dla zwierząt. Przypomnijmy, że latem prace złapały opóźnienie z powodu kolizji z siecią energetyczną. Konieczne okazało się przesunięcie trafostacji zasilającej dużą część Mokotowa. Urzędnicy tłumaczyli, że wykonawca czekał na dostawę nowej stacji, ale ze względu na wojnę w Ukrainie dostawcy zgłaszali problemy z dostępem do części potrzebnych do jej zmontowania.

Wymieniają nawierzchnię alejek, montują nowe latarnie

Zarząd Zieleni podsumował postęp jesienno-zimowych prac w parku. W jego śródmiejskiej części zmienił się teren wokół fontanny. Wykonawca ułożył wokół niej ozdobne płyty z labradorytu, kamienia sprowadzanego z Winnicy na Ukrainie. Udało się też zrealizować część robót w niecce wodnej przy fontannie. Z kolei przy rondzie Jazdy Polskiej trwa układanie nowej nawierzchni.

Pojawiają się też górki, których zadaniem będzie zniwelowanie hałasu dobiegającego z ulicy - są już gotowe w części parku przylegającej do Wawelskiej i alei Niepodległości. Została tu wysiana łąka kwietna, gotowa jest też mineralna nawierzchnia ścieżki. Wzdłuż ciągu ścieżki Kapuścińskiego zakończył się montaż nowych latarni.

Postępy widać też w części parku od strony ulicy Żwirki i Wigury. Asfaltowa nawierzchnia alejki została zastąpiona kostką klinkierową i betonem szczotkowanym. Pojawiły się nowe stojaki rowerowe i latarnie. W planach jest jeszcze montaż altany na jednym z placyków.

"Do tej pory na Polu Mokotowskim rolkarze mogli korzystać tylko z głównej alei pokrytej asfaltem. Teraz dodatkowa strefa do takiej aktywności powstaje w śródmiejskiej części parku, na tyłach Politechniki Warszawskiej. Tworzone są przeszkody w terenie, na których możliwe będzie wykonywanie ewolucji" - zapowiadają urzędnicy. Na terenie parku pojawią się też porozrzucane naturalne elementy, mogące służyć do rekreacji - na przykład gąszcz pni albo pniaki do wspinaczki.

Ogród biocenotyczny za Biblioteką Narodową

W centralnej części parku, na tyłach Biblioteki Narodowej powstaje naturalny ogród biocenotyczny. Docelowo ma pojawić się tu mały plac. Wykonawca zajmuje się obecnie budową drewnianego pomostu i formowaniem krajobrazu, co oznacza, że tworzone są górki i niecki. "Do wykonania zostało jeszcze ustawienie altan i wiat, elementów małej architektury oraz zamontowanie oświetlenia. Wzdłuż pomostu powstanie ścieżka edukacyjna" - wylicza Zarząd Zieleni.

Projekt przewiduje też strefę z ogrodem sensorycznym. Jego elementami będą bębny djembas z pieńkami do siedzenia, kamienie wspinaczkowe i betonowe leżaki, które zostały już zamontowane. Natomiast w przyszłym roku pojawią się jeszcze tipi.

W ramach modernizacji sadzona jest także nowa roślinność. W ostatnich miesiącach pojawiło się 35 nowych drzew oraz ponad cztery tysiące krzewów i niemal siedem tysięcy bylin. Jak wyliczają urzędnicy, posadzono pnącza okrywowe, rośliny cebulowe oraz łąki i trawnik na powierzchni 3669 metrów kwadratowych, są także nowe lipy srebrzyste i szerokolistne, topola szara, jarzęby pospolite, klon jawor, róże, jeżówki, czosnki ozdobne i śliwy różnych odmian, a także jeżyny, pigwowce, hortensje bukietowe Little lime 'Jane', kaliny koreańskie 'Juddii', fiołki wonne, naparstnica zwyczajna czy śmiałek darniowy.

Autorka/Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Zieleni Warszawskiej

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP