Jest nowy termin ukończenia prac w parku Pole Mokotowskie. Inwestycja opóźni się o około dziewięć miesięcy. Pełne efekty modernizacji mieszkańcy będą mogli zobaczyć dopiero w trzecim kwartale przyszłego roku.
Modernizacja parku Pole Mokotowskie ruszyła jesienią ubiegłego roku. Zakończenie prac było planowane na ostatni kwartał tego roku. Już latem Zarząd Zieleni Warszawskiej przyznawał, że terminu nie uda się dotrzymać. Pojawiły się problemy przy jednym z najważniejszych elementów inwestycji - zbiorniku wodnym, czyli tak zwanym dużym stawie i rozlewisku. Urzędnicy podawali wówczas, że analizują sytuację i szacują, ile może wynieść opóźnienie. Teraz podają, że inwestycja powinna być gotowa w trzecim kwartale przyszłego roku.
Miejscy ogrodnicy opisuję, że większość prac przy zbiornikach wodnych dobiegła już końca. "Umocniono dno oraz brzegi potoku i zbiornika, ułożono większość rurociągów. Wykonano też część mostków na stawach, a obecnie trwają prace przy mostach na głównym zbiorniku" - czytamy w komunikacie.
Projekt modernizacji zakłada, że duży staw zostanie poddany naturalizacji - z dna usunięty został beton, a na brzegach pojawią się strefy naturalnej roślinności, będące schronieniem dla zwierząt. Przypomnijmy, że latem prace złapały opóźnienie z powodu kolizji z siecią energetyczną. Konieczne okazało się przesunięcie trafostacji zasilającej dużą część Mokotowa. Urzędnicy tłumaczyli, że wykonawca czekał na dostawę nowej stacji, ale ze względu na wojnę w Ukrainie dostawcy zgłaszali problemy z dostępem do części potrzebnych do jej zmontowania.
Wymieniają nawierzchnię alejek, montują nowe latarnie
Zarząd Zieleni podsumował postęp jesienno-zimowych prac w parku. W jego śródmiejskiej części zmienił się teren wokół fontanny. Wykonawca ułożył wokół niej ozdobne płyty z labradorytu, kamienia sprowadzanego z Winnicy na Ukrainie. Udało się też zrealizować część robót w niecce wodnej przy fontannie. Z kolei przy rondzie Jazdy Polskiej trwa układanie nowej nawierzchni.
Pojawiają się też górki, których zadaniem będzie zniwelowanie hałasu dobiegającego z ulicy - są już gotowe w części parku przylegającej do Wawelskiej i alei Niepodległości. Została tu wysiana łąka kwietna, gotowa jest też mineralna nawierzchnia ścieżki. Wzdłuż ciągu ścieżki Kapuścińskiego zakończył się montaż nowych latarni.
Postępy widać też w części parku od strony ulicy Żwirki i Wigury. Asfaltowa nawierzchnia alejki została zastąpiona kostką klinkierową i betonem szczotkowanym. Pojawiły się nowe stojaki rowerowe i latarnie. W planach jest jeszcze montaż altany na jednym z placyków.
"Do tej pory na Polu Mokotowskim rolkarze mogli korzystać tylko z głównej alei pokrytej asfaltem. Teraz dodatkowa strefa do takiej aktywności powstaje w śródmiejskiej części parku, na tyłach Politechniki Warszawskiej. Tworzone są przeszkody w terenie, na których możliwe będzie wykonywanie ewolucji" - zapowiadają urzędnicy. Na terenie parku pojawią się też porozrzucane naturalne elementy, mogące służyć do rekreacji - na przykład gąszcz pni albo pniaki do wspinaczki.
Ogród biocenotyczny za Biblioteką Narodową
W centralnej części parku, na tyłach Biblioteki Narodowej powstaje naturalny ogród biocenotyczny. Docelowo ma pojawić się tu mały plac. Wykonawca zajmuje się obecnie budową drewnianego pomostu i formowaniem krajobrazu, co oznacza, że tworzone są górki i niecki. "Do wykonania zostało jeszcze ustawienie altan i wiat, elementów małej architektury oraz zamontowanie oświetlenia. Wzdłuż pomostu powstanie ścieżka edukacyjna" - wylicza Zarząd Zieleni.
Projekt przewiduje też strefę z ogrodem sensorycznym. Jego elementami będą bębny djembas z pieńkami do siedzenia, kamienie wspinaczkowe i betonowe leżaki, które zostały już zamontowane. Natomiast w przyszłym roku pojawią się jeszcze tipi.
W ramach modernizacji sadzona jest także nowa roślinność. W ostatnich miesiącach pojawiło się 35 nowych drzew oraz ponad cztery tysiące krzewów i niemal siedem tysięcy bylin. Jak wyliczają urzędnicy, posadzono pnącza okrywowe, rośliny cebulowe oraz łąki i trawnik na powierzchni 3669 metrów kwadratowych, są także nowe lipy srebrzyste i szerokolistne, topola szara, jarzęby pospolite, klon jawor, róże, jeżówki, czosnki ozdobne i śliwy różnych odmian, a także jeżyny, pigwowce, hortensje bukietowe Little lime 'Jane', kaliny koreańskie 'Juddii', fiołki wonne, naparstnica zwyczajna czy śmiałek darniowy.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Zieleni Warszawskiej