Koncertem L.U.C. & Rebel Babel Ensemble z gościnnym udziałem Krystyny Prońko i Adiego Nowaka, rozpocznie działalność Pokój na lato. Start sezonu letniej klubokawiarni przy Muzeum Powstania Warszawskiego będzie głośny, wesoły i taneczny. Ale dalszy program skupia się raczej na poszukiwaniu spokoju, sensu i uważności.
Pokój to drewniany pawilon na skarpie, między ruchliwą Towarową a murem Muzeum Powstania Warszawskiego. Zielona oaza w środku biurowej Woli, odpoczynek w drzew. Program jest długi i bogaty, a jego pierwszą pozycją jest koncert orkiestry Rebel Babel Ensemble założonej przez Łukasza L.U.C. Rostkowskiego. Odbędzie się w sobotę o 21.30.
Pokój na lato - idea zawiera się w nazwie
Jak tłumaczył podczas konferencji prasowej Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, idea Pokoju na lato zawiera się w jego nazwie.
- Ta gra słów jest przez nas użyta całkiem świadomie. Z jednej strony cofamy się do czasów, kiedy powstańcy byli młodzi, kiedy jeździło się w otwockie lasy i wynajmowało pokoje w drewnianych pensjonatach. Ale z drugiej strony jest to chwila spokoju i wytchnienia, którą zawsze przynosi lato. W tym sensie jest to przestrzeń, w której poszukuje się wytchnienia od miejskiego życia - tłumaczył Gawin.
- Ale słowo pokój niesie też bardziej głębokie przesłanie, bo za nami są trzy ciężkie lata: była pandemia, jest wojna. Jesteśmy trochę pokiereszowani, potrzebujemy takich miejsc, gdzie sami dla siebie będziemy dobrzy, gdzie zatrzymamy się, gdzie zajmiemy się sobą (...) To jest idea tegorocznego pokoju na lato. Poszukiwania wyciszenia, naprawy, zajęcia się sobą - dodał.
Odbudować siebie wśród topoli i oliwników
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski mówił, że hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "odbudowa".
- Przed wojną tu kończył tor, idący od Dworca Zachodniego. Stały tu magazyny, w których przechowywano na przykład na cukier. W naszych Archiwum Historii Mówionej są nawet relacje, mówiące o tym, że powstańcy wybierali się tutaj po cukier. Magazyn nie przetrwał wojny, w miejscu rozebranych ruin pojawiły się drzewa. Otaczające nas topole i oliwniki mają około 70 lat - opowiadał.
- Pokój na lato to próba odbudowy struktury miejskiej. W tym roku jest szczególnym zaproszeniem, żeby odbudować także siebie - uzupełnił.
Joga, medytacja, ratowanie stłuczonych filiżanek
"Na spotkaniach z psycholożką Joanną Flis, znaną szerzej ze swojego podcastu Madame Monday, przy udziale zaproszonych gości, zastanowimy się jak i czy można bawić się w dorosłym wieku - i dlaczego tak trudno to mądrze robić. Nauczymy się prostych technik medytacyjnych pod okiem Anny Matusiak-Wekiery, nauczycielki mindfulness, coachki i mentorki w Fundacji Liderek Biznesu" - zachęcają organizatorzy i organizatorki.
Nie zabraknie, znanych w poprzednich sezonów, weekendowych zajęć jogi na trawie. Będą również warsztaty z home spa - tworzenie ekologicznych olejków, technik automasażu twarzy.
Ważnym punktem w programie Pokoju na lato jest także nauka mądrej konsumpcji. Stąd warsztaty z Joanną Michalską z Fundacji Nitkomaniacy, na których uczestnicy poznają japońskie techniki, pozwalające naprawić zniszczone ubrania. Specjaliści z woshwosh pokażą, co zrobić, żeby stare adidasy były jak nowe.
Julia Kutra z Kutradesign wykona kolczyki i breloki ze skórek z odzysku, a Zuza Tokarska z odpodszewki nauczy metod sitodruku na torebkach. Duet MamOmamy pokaże jak zrobić biżuterię ze starych koralików, a Łukasz Orfiniak, jak uratować stłuczoną filiżankę.
Wegetariańskie gotowanie i plastyka dla dorosłych
Pokój na lato to również kulinaria, z szacunku do Ziemi skupione na kuchni roślinnej, sezonowej, lokalnej.
"Na warsztaty kulinarne w tym roku zaprosiliśmy Dominikę Wójciak – Jarzynovą, która nauczy nas wykorzystywać jarzyny od korzenia po nać i Alę Rokicką z Wegan Nerd, która zainspiruje nawet najbardziej zajadłych mięsożerców do spróbowania diety wegańskiej. Spotkamy się też z Mead Ladies, czyli Gosią Ruszkowską i Kaja Nowakowską, miłośniczkami natury i ekspertkami w dzikiej kuchni, zielarstwie, kiszonkach i kulinarnym zero waste, które wyczarują dla was najpyszniejsze rzeczy z najmniej oczekiwanych składników" - czytamy w zaproszeniu.
Zaplanowano również warsztaty artystyczne, w których nie chodzi o szóstkę z plastyki, ale o czystą radość z tworzenia. Poprowadza je Maria Bulikowska Mroux (plastyka dla dorosłych), Gabi Strama (praca w glinie techniką sgraffto), Marta Puchłowska (malunki na wodzie).
Muzyka, kawa, leżaki
Pokój na lato to też koncerty. Poza wspomnianym usłyszymy L.U.C. & Rebel Babel Ensemble wystąpią w tym sezonie: Błażej Król, Anieli i duet Matylda/Łukasiewicz (aktorka i rysowniczka Matylda Damięcka + muzyk znany m.in. z Pustek Radek Łukasiewicz). Poza wszystkim pawilon to codzienna kawiarnia, z lemoniadą, kawą czy herbatą w menu, leżaki i kosze-huśtawki.
Wszystkie wydarzenia są darmowe, ale na większość trzeba się zarejestrować tutaj.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MPW