Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Emilia wciąż czeka na odbudowę, a zachowane elementy dachu niszczeją na Woli

Najnowsze

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Elementy rozebranego pawilonu Emilia
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plElementy rozebranego pawilonu Emilia

Elementy dawnego salonu meblowego Emilia są składowane na tyłach centrum handlowego w pobliżu Towarowej i Srebrnej. Mają zostać wykorzystane przy odbudowie pawilonu. Ratusz przyznaje jednak, że ich stan jest "zróżnicowany", a program ich ponownego wykorzystania "na bieżąco aktualizowany". Data rozpoczęcia budowy jest natomiast wciąż nieznana.

Doskonale znany mieszkańcom Warszawy budynek salonu meblowego Emilia został rozebrany na przełomie 2016 i 2017 roku. Miasto planuje przywrócenie obiektu w formie zbliżonej do oryginału i z wykorzystaniem jego historycznych elementów - ma stanąć między Pałacem Kultury a parkiem Świętokrzyskim. Zachowane na wniosek stołecznego konserwatora zabytków, fragmenty Emilii są składowane przy zapleczu kompleksu handlowego przy Towarowej, niemal w centrum miasta. To charakterystyczne pofałdowane części dachu przykryte blachą oraz schody wewnętrzne.

"Ich stan jest zróżnicowany"

Elementy pawilonu, choć prowizorycznie ogrodzone taśmą, znajdują się w miejscu ogólnodostępnym. Czy zostały odpowiednio zabezpieczone przed osobami postronnymi? Edyta Mydłowska-Krawcewicz z wydziału prasowego stołecznego ratusza zapewnia, że wszystkie są zabezpieczone "specjalnym preparatem penetrującym i znajdują się pod dachem". - Jednak ich stan jest zróżnicowany, co potwierdziła wykonana niedawno przez miasto ekspertyza. Na bieżąco aktualizujemy program ich wykorzystania w odbudowywanym pawilonie (rozważane są różne warianty konstrukcyjne i architektoniczne), właśnie w zależności od zachowanego stanu – przekazała Mydłowska-Krawcewicz.

Podkreśliła, że teren jest stale monitorowany i strzeżony. Jednocześnie przyznała, że do ratusza od czasu do czasu wpływają informacje "o wstępie osób niepowołanych". Według naszego reportera, schronienia mają tam szukać osoby w kryzysie bezdomności.

Trwa dialog konkurencyjny

Zgodnie z planami ratusza, pawilon zostanie odbudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W ubiegłym roku stołeczny ratusz poinformował, że chętnych jest pięć firm. Na jakim etapie inwestycja jest obecnie? - Trwa postępowanie na wybór partnera prywatnego do realizacji projektu "Nowej Emilii" w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Od października 2020 roku prowadzony jest w ramach postępowania dialog konkurencyjny z uczestnikami postępowania: Warbud PPP 1, Hochtief PPP Inwestycje Polskie 2, Budimex C, Fort Traugutta i NDI Projekt 102 – poinformowała Mydłowska-Krawcewicz. Dodała, że zakończenie tego etapu planowane jest do końca tego roku. Potem uczestnicy postępowania zostaną zaproszeni do złożenia ofert.

Ratusz nie wskazał orientacyjnego terminu rozpoczęcia budowy, bo jest on uzależniony "od czasu zakończenia postępowania oraz ustaleń podjętych w toku prowadzonych negocjacji". - Partner Prywatny zobowiązany będzie do wcześniejszego zaprojektowania budynku i uzyskania koniecznych pozwoleń oraz zapewnienia finansowania inwestycji – przekazała Edyta Mydłowska-Krawcewicz.

Funkcje aktywizujące i integrujące

Modernistyczny Pawilon Meblowy Emilia znajdował się przy ulicy Emilii Plater i towarzyszył mieszkańcom Warszawy od lat 70. Był powszechnie rozpoznawalny. Na początku XXI wieku, przez kilka lat znajdowała się w nim tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Państwowa firma Meble Emilia została jednak sprywatyzowana. Kupił ją deweloper Griffin, który w miejscu pawilonu planował wieżowiec. W tym celu rozebrał budynek, zachowując i oddając miastu to, co jako cenne wskazał konserwator zabytków. Budowa wieżowca do dziś się nie zaczęła, a sprawa prywatyzacji państwowej spółki trafiła do prokuratury. Politycy PiS wskazywali ją jako przykład wyprzedaży państwowego majątku za bezcen, za czasów PO.

Miejscy urzędnicy zaproponowali, by Nowa Emilia trafiła na działkę pomiędzy Pałacem Młodzieży a parkiem Świętokrzyskim. Wstępnie podawano, że stanie się to na przełomie 2017 i 2018 roku, jednak urzędnicy postanowili wspólnie z projektantami rozbudować podziemia, nad którymi stanie konstrukcja. Nowy budynek ma pełnić funkcje aktywizujące i integrujące społeczeństwo. W środku zaplanowano miejską oranżerię z przestrzenią usługową na przykład na gastronomię oraz centrum konferencyjno-kongresowe.

Nowa EmiliaUM

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości