Emilia wciąż czeka na odbudowę, a zachowane elementy dachu niszczeją na Woli

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Elementy rozebranego pawilonu Emilia
Elementy rozebranego pawilonu Emilia
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Elementy rozebranego pawilonu EmiliaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Elementy dawnego salonu meblowego Emilia są składowane na tyłach centrum handlowego w pobliżu Towarowej i Srebrnej. Mają zostać wykorzystane przy odbudowie pawilonu. Ratusz przyznaje jednak, że ich stan jest "zróżnicowany", a program ich ponownego wykorzystania "na bieżąco aktualizowany". Data rozpoczęcia budowy jest natomiast wciąż nieznana.

Doskonale znany mieszkańcom Warszawy budynek salonu meblowego Emilia został rozebrany na przełomie 2016 i 2017 roku. Miasto planuje przywrócenie obiektu w formie zbliżonej do oryginału i z wykorzystaniem jego historycznych elementów - ma stanąć między Pałacem Kultury a parkiem Świętokrzyskim. Zachowane na wniosek stołecznego konserwatora zabytków, fragmenty Emilii są składowane przy zapleczu kompleksu handlowego przy Towarowej, niemal w centrum miasta. To charakterystyczne pofałdowane części dachu przykryte blachą oraz schody wewnętrzne.

"Ich stan jest zróżnicowany"

Elementy pawilonu, choć prowizorycznie ogrodzone taśmą, znajdują się w miejscu ogólnodostępnym. Czy zostały odpowiednio zabezpieczone przed osobami postronnymi? Edyta Mydłowska-Krawcewicz z wydziału prasowego stołecznego ratusza zapewnia, że wszystkie są zabezpieczone "specjalnym preparatem penetrującym i znajdują się pod dachem". - Jednak ich stan jest zróżnicowany, co potwierdziła wykonana niedawno przez miasto ekspertyza. Na bieżąco aktualizujemy program ich wykorzystania w odbudowywanym pawilonie (rozważane są różne warianty konstrukcyjne i architektoniczne), właśnie w zależności od zachowanego stanu – przekazała Mydłowska-Krawcewicz.

Podkreśliła, że teren jest stale monitorowany i strzeżony. Jednocześnie przyznała, że do ratusza od czasu do czasu wpływają informacje "o wstępie osób niepowołanych". Według naszego reportera, schronienia mają tam szukać osoby w kryzysie bezdomności.

Trwa dialog konkurencyjny

Zgodnie z planami ratusza, pawilon zostanie odbudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W ubiegłym roku stołeczny ratusz poinformował, że chętnych jest pięć firm. Na jakim etapie inwestycja jest obecnie? - Trwa postępowanie na wybór partnera prywatnego do realizacji projektu "Nowej Emilii" w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Od października 2020 roku prowadzony jest w ramach postępowania dialog konkurencyjny z uczestnikami postępowania: Warbud PPP 1, Hochtief PPP Inwestycje Polskie 2, Budimex C, Fort Traugutta i NDI Projekt 102 – poinformowała Mydłowska-Krawcewicz. Dodała, że zakończenie tego etapu planowane jest do końca tego roku. Potem uczestnicy postępowania zostaną zaproszeni do złożenia ofert.

Ratusz nie wskazał orientacyjnego terminu rozpoczęcia budowy, bo jest on uzależniony "od czasu zakończenia postępowania oraz ustaleń podjętych w toku prowadzonych negocjacji". - Partner Prywatny zobowiązany będzie do wcześniejszego zaprojektowania budynku i uzyskania koniecznych pozwoleń oraz zapewnienia finansowania inwestycji – przekazała Edyta Mydłowska-Krawcewicz.

Funkcje aktywizujące i integrujące

Modernistyczny Pawilon Meblowy Emilia znajdował się przy ulicy Emilii Plater i towarzyszył mieszkańcom Warszawy od lat 70. Był powszechnie rozpoznawalny. Na początku XXI wieku, przez kilka lat znajdowała się w nim tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Państwowa firma Meble Emilia została jednak sprywatyzowana. Kupił ją deweloper Griffin, który w miejscu pawilonu planował wieżowiec. W tym celu rozebrał budynek, zachowując i oddając miastu to, co jako cenne wskazał konserwator zabytków. Budowa wieżowca do dziś się nie zaczęła, a sprawa prywatyzacji państwowej spółki trafiła do prokuratury. Politycy PiS wskazywali ją jako przykład wyprzedaży państwowego majątku za bezcen, za czasów PO.

Miejscy urzędnicy zaproponowali, by Nowa Emilia trafiła na działkę pomiędzy Pałacem Młodzieży a parkiem Świętokrzyskim. Wstępnie podawano, że stanie się to na przełomie 2017 i 2018 roku, jednak urzędnicy postanowili wspólnie z projektantami rozbudować podziemia, nad którymi stanie konstrukcja. Nowy budynek ma pełnić funkcje aktywizujące i integrujące społeczeństwo. W środku zaplanowano miejską oranżerię z przestrzenią usługową na przykład na gastronomię oraz centrum konferencyjno-kongresowe.

Nowa EmiliaUM

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Wojewoda mazowiecki podpisał w piątek rozporządzenie "zakazujące noszenia, przemieszczania i używania wyrobów pirotechnicznych na terenie Warszawy w dniu 11 listopada". Jak czytamy, zakaz ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, któremu będzie towarzyszyć wiele wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz państwowych,

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa bada sprawę narkotyków znalezionych między cukierkami dzieci, które zbierały słodycze podczas Halloween. Narkotest potwierdził wstępne obawy rodzica, który zgłosił zdarzenie funkcjonariuszom.

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bielan szukają 46-letniego Mariana Baryły, który ukrywa się przed organami ścigania. Mężczyzna poszukiwany jest listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli. Oskarżony jest o wprowadzanie do obrotu środków odurzających w znacznej ilości.

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu 9-10 listopada pociągi WKD będą jeździć po obu torach na odcinku Warszawa Reduta Ordona - Warszawa Śródmieście. Na razie nie zmieni się jednak rozkład jazdy.

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

W weekendy przywrócą ruch pociągów WKD po obu torach

Źródło:
PAP

Masowe zwolnienia lekarskie w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku. Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, w wielu wydziałach służbę pełnią tylko naczelnicy oraz pojedynczy funkcjonariusze. Absencja policjantów ma związek z protestem, w którym domagają się wzrostu wynagrodzenia.

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował o powrocie 60-metrowego Masztu Wolności na rondo "Radosława". Jego powierzchnia to 100 metrów kwadratowych. Flaga została zdjęta z powodu remontu.

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl