Przypomnijmy, wypełniony unikatowymi zbiorami Pałac Krasińskich otwierał się na warszawiaków jedynie od święta. Regularne zwiedzanie możliwe było między innymi podczas Imienin Jana Kochanowskiego. Przedstawiciele Biblioteki Narodowej podkreślali, że zbiory "można podziwiać także na dostępnych z zewnątrz wielkoformatowych ekranach multimedialnych znajdujących się w arkadach Pałacu (od strony Placu Krasińskich), na których codziennie przez kilka godzin wyświetlane są wybrane obiekty w zestawach tematycznych".
Pałac jednak przeszedł remont, po którym zabytek będzie dostępny dla zwiedzających niemal codziennie.
Sześć dni w tygodniu
- Uroczyste otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej nastąpi 21 maja 2024 - potwierdził nam Andrzej Szozda z Biura Komunikacji i Promocji Biblioteki Narodowej. Jak dodał, po otwarciu Pałac Rzeczypospolitej będzie można zwiedzać sześć dni w tygodniu przez cały rok.
"Cały pałac będzie udostępniony do zwiedzania. Będzie wystawa stała najcenniejszych zbiorów Biblioteki Narodowej, oraz wystawy czasowe. Celem modernizacji jest stworzenie interaktywnej przestrzeni wystawienniczej prezentującej unikatowe zbiory Biblioteki Narodowej (ekspozycja zabytkowych obiektów, czasowe wystawy tematyczne; prezentacja historii Biblioteki Narodowej, Pałacu Rzeczypospolitej, książki i druku, europejskiego dziedzictwa literackiego, a także historycznych i współczesnych praktyk czytelniczych). Będą odbywały się zajęcia i warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Biblioteka Wilanowska także będzie prezentowana" - przekazał przedstawiciel Biblioteki Narodowej.
Modernizacja i aranżacja wnętrz pałacu została dofinansowana z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego – 2014–2021 (2,8 miliona euro) i budżetu państwa w kwocie (pół miliona euro).
Skarby Pałacu Krasińskich
Co ciekawego można znaleźć w Pałacu Krasińskich? Jest m.in. Sala Rycerska z rzeźbami, które są umieszczone we wnękach. Najciekawsza pokazuje mitycznego protoplastę rodu Krasińskich - Marka Waleriusza.
W Sali Wilanowskiej są oryginalne meble wykonane na potrzeby biblioteki, popiersia, obrazy, globusy, a przede wszystkim książki. Właśnie tutaj zgromadzona jest Biblioteka Wilanowska, skarb kultury z XVIII wieku.
W sali znajduje się także symboliczna urna z prochami książek, które znajdowały się w bibliotece na Okólniku. - W styczniu 1945 roku bibliotekarze ucieszyli się, gdy zobaczyli ocalały budynek. Niestety po jego otwarciu okazało się, że z książek został tylko popiół. W tej urnie, ku pamięci i przestrodze, znajdują się resztki książek, które zostały stamtąd wyciągnięte - tłumaczyła nam Barbara Dzierżanowska z Biblioteki Narodowej.
W Sali Kariatyd są kolumny w kształcie postaci ludzkich.
Autorka/Autor: kz/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl