Najnowsze

Od nowego roku wyższe podatki od nieruchomości

Najnowsze

Autor:
gp
Źródło:
PAP
TVN24warszawa panorama 2

Radni Warszawy przyjęli w czwartek uchwałę podnoszącą podatki od nieruchomości. Za głosowało 40 radnych, przeciw było 6, a 10 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z uchwałą miesięczna stawka podatku wyniesie 89 groszy od metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. To o cztery grosze więcej w stosunku do stawki obowiązującej w roku 2021.

Wyższy podatek będą musieli zapłacić za nieruchomości przedsiębiorcy prowadzący w nich działalność gospodarczą. W przyszłym roku będzie obowiązywała stawka 25,74 zł od m kw. powierzchni użytkowej budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. To jest o 0,9 zł więcej w stosunku do stawki obowiązującej w roku 2021.

O ile wzrośnie podatek?

Według wyliczeń ratusza zmiana stawek podatkowych wpłynie na wysokość należnego zobowiązania podatkowego. I tak np. dla podatnika będącego właścicielem mieszkania o powierzchni użytkowej 70 m kw. wraz z udziałem w gruncie o powierzchni 30 m kw., wysokość zobowiązania podatkowego na 2022 rok, w stosunku do zobowiązania na rok 2021, w przeliczeniu na jeden miesiąc wzrośnie o kwotę 33 groszy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Radni przyjęli nową metodę określania opłat za śmieci.

Natomiast właściciel domu o powierzchni użytkowej 150 m kw. wraz z działką gruntu o powierzchni 800 m kw., zapłaci w 2022 roku, w stosunku do zobowiązania na rok 2021 r, w przeliczeniu na jeden miesiąc więcej o 1,83 zł.

Ratusz szacuje, że zmiana stawek podatku od nieruchomości spowoduje w skali roku budżetowego 2022 wzrost dochodów w stosunku do 2021 roku o 32,34 mln zł.

W ostatnich latach podatki za nieruchomości rosły w podobny sposób. W 2019 r. warszawiacy płacili za metr kwadratowy mieszkania 79 gr miesięcznie, w 2020 r – 81 gr, a w tym roku – 85 gr.

PRZECZYTAJ TAKŻE: We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie.

Polski Ład i podatki po nowemu
Polski Ład i podatki po nowemuTVN24

Autor:gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości