Przygotuj się na:

44. MARATON WARSZAWSKI

W niedzielę tysiące biegaczy pobiegnie w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu będą towarzyszyć także inne biegi. Starty zaplanowane są z Konwiktorskiej, a trasy obejmą Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawską Pragę, a także Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann przemieni się w strefę kibicowania.

Najnowsze

Warszawa wzmocniła komunikację. "Wysłaliśmy na trasę absolutnie wszystkie pojazdy"

Najnowsze

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Prezydent Rafał Trzaskowski podsumowuje sytuację w komunikacji miejskiej
Prezydent Rafał Trzaskowski podsumowuje sytuację w komunikacji miejskiejTVN24
wideo 2/3
TVN24Prezydent Rafał Trzaskowski podsumowuje sytuację w komunikacji miejskiej

Dzisiaj i wczoraj wysłaliśmy na trasę absolutnie wszystkie pojazdy: 1560 autobusów, czyli o kilkadziesiąt więcej niż zwykle, 425 tramwajów, 20 pociągów SKM i 54 pociągi metra - wyliczał we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ratusz wzmocnił komunikację w związku z obostrzeniami obowiązującymi w strefie czerwonej. Kontroluje też, czy pojazdy nie są przepełnione.

Na wtorkowej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski przekazał najnowsze informacje dotyczące m.in. transportu publicznego oraz sytuacji w warszawskich szkołach.

Od soboty weszły w życie nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Zgodnie z nimi, zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej w transporcie publicznym zajętych może być jedynie 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent liczby wszystkich miejsc.

Przepełniania w jednym procencie badanych pojazdów

Prezydent stolicy poinformował we wtorek, że przez cały weekend miasto przygotowywało się do wdrożenia tych restrykcji. Dodatkowe autobusy czy tramwaje zostały skierowane na najpopularniejsze trasy. Rafał Trzaskowski zapewniał, że miasto informuje pasażerów, m.in. za pośrednictwem informatorów na stacjach metra, jaka jest sytuacja. - Żeby skłaniać warszawiaków do tego, żeby rozkładali swoje podróże do pracy i z pracy w czasie, żeby z komunikacji korzystali tylko ci, którzy muszą - mówił.

Według prezydenta, udało się dostosować do nowych obostrzeń. Z kontroli wynika, że przepełniania zdarzały się bardzo rzadko. - Zaledwie w jednym procencie przypadków - przekazał Trzaskowski. - Dzisiaj na godzinę 9 na 2674 pomiarów odnotowaliśmy tylko 28 przepełnień (jeden procent - red.), a wczoraj - w związku z tym, że było za dużo pasażerów - musiał zatrzymać się tylko jeden autobus - powiedział.

Prezydent stolicy ponowił przy tym apel do rządu w sprawie wytycznych dotyczących zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych. - Nie dostaliśmy żadnych obostrzeń - wskazał. Jak dodał, od minionej soboty zaczęła kursować specjalna linia cmentarna. - Będziemy reagowali na bieżąco, a na wszystkie funkcjonujące linie cmentarne skierujemy dodatkowe autobusy - zapewnił.

O uruchomieniu cmentarnej linii informowaliśmy tutaj>>

Od 1 września 344 zakażeń koronawirusem w szkołach

Rafał Trzaskowski przekazał, że dotychczas z obniżki czynszów w lokalach użytkowych skorzystało ponad 3,4 tysiąca warszawskich przedsiębiorców. Prezydent zaapelował do pracodawców, by miarę możliwości wysyłali swoich pracowników na pracę zdalną i ograniczali spotkania twarzą w twarz.

Trzaskowski przedstawił także raport dotyczący warszawskich szkół. Jak wskazał, częściowo zawieszone są zajęcia w 21 placówkach, w tym w dwóch całkowicie. - Od 1 września mamy 344 pozytywne wyniki - 158 nauczycieli, 164 uczniów i 22 pracowników administracyjnych. Prawie półtora tysiąca osób przebywa na kwarantannie - poinformował prezydent stolicy.

Odpowiedział też na pytania dziennikarzy dotyczące drugiego tymczasowego szpitala. - Nie mamy jeszcze w tej sprawie odpowiedzi od rządu - przekazał Trzaskowski, dodając, że miasto zaproponowało już jego lokalizację przy ulicy Paska na Żoliborzu.

Autor:katke/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości