Najnowsze

Trzaskowski: proponujemy budynek przy Paska na drugi szpital polowy

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
dg/r
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
W Warszawie jest kilka ofert na drugi szpital tymczasowy
W Warszawie jest kilka ofert na drugi szpital tymczasowyTVN24
wideo 2/4
TVN24W Warszawie jest kilka ofert na drugi szpital tymczasowy

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wskazał siedzibę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na Żoliborzu jako możliwą lokalizację dla drugiego szpitala polowego lub izolatorium. Na początku września uczniowie szkoły zostali przeniesieni do Pałacu Sapiehów przy Zakroczymskiej. Ratusz planował wyremontować budynek.

"W szpitalach brakuje miejsc. Przygotowujemy dodatkowe rozwiązania, które są potrzebne - i to na już" – napisał w poniedziałek na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, zapewniając jednocześnie, że Warszawa jest gotowa pomagać w walce z koronawiursem. "Proponujemy budynek przy ul. Paska 10 na szpital polowy lub izolatorium. Budynek jest gotowy do użytku od zaraz" - poinformował.

"Na co dzień budynek przy ul. Paska to siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, jednak ze względu na planowany remont Ośrodek działa czasowo przy ul. Zakroczymskiej" – zaznaczył Trzaskowski. "Wykorzystanie budynku nie wpłynęłoby więc na jego działalność ani komfort jego podopiecznych" - dodał.

O przeniesieniu ośrodka informowaliśmy na tvnwarszawa.pl na początku września. Jak zaznaczyła wówczas rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka, budynek przy Paska wymaga remontu, ponieważ nie jest dostosowany do potrzeb uczniów niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach. - W budynku są bariery architektoniczne i utrudnienia w dostępie do części obiektu, między innymi brak windy - tłumaczyła rzeczniczka. W ramach remontu budynku trzeba przeprowadzić wymianę starych pieców olejowych i innych instalacji, w szczególności kanalizacji.

Ognisko Marymont musi opuścić budynek

Po publikacji artykułu, czytelniczka zwróciła uwagę, że w budynku przy Paska wciąż odbywają się zajęcia edukacyjne. "To miejsce pracy dla kilkunastu wychowawców 'Ogniska Marymont' i ich ok. 40 podopiecznych z różnymi deficytami w wieku od 7 do 25 lat. Oprócz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, w tej placówce zajęcia wspomagające i stymulacyjne rozwój poznawczy i emocjonalny, mają również członkowie ich rodzin" - napisała na Kontakt24.

Informację, że budynek wciąż jest w użytkowaniu potwierdził warszawski ratusz. - W tej chwili są tam prowadzone zajęcia przez Ognisko Marymont. Użytkownicy budynku otrzymali informację, że jeśli wojewoda mazowiecki zdecyduje się na organizację szpitala polowego w budynku przy ulicy Paska, wówczas będą musieli przenieść się na ulicę Starą do Centrum Rodziny – poinformowała Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza. 

Jak dodała, według zapisów umowy Ognisko Marymont może wynajmować część budynku przy Paska do końca grudnia. – Potem i tak muszą przenieść się na ulicę Starą – przekazała Gałecka. 

W międzyczasie zapadła jednak decyzja, że ewentualny drugi szpital zostanie utworzy w hali Expo XXI.

Planowany remont budynku przy Paska 10 ma rozpocząć się na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku. – Budynek jest opróżniony, ale jest możliwe wykorzystanie go na inne cele. Są w nim podłączone media i jest on gotowy do przekazania na potrzeby szpitala polowego – poinformowała Gałecka. 

Autor:dg/r

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości