Od soboty Warszawa w czerwonej strefie

Autor:
dg,
katke/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Nowe obostrzenia w strefie czerwonej
Nowe obostrzenia w strefie czerwonejTVN24
wideo 2/4
TVN24Nowe obostrzenia w strefie czerwonej

Od soboty Warszawa, podobnie jak większość pozostałych miast wojewódzkich, znajdzie się w czerwonej strefie. - Wciskamy hamulec nie w trybie delikatnego hamowania, ale z całej siły. To konieczne po to, by obronić wydolność opieki zdrowotnej - tłumaczył wprowadzenie nowych obostrzeń minister zdrowia.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił listę 152 powiatów, gdzie obowiązywać będzie czerwona strefa. Wśród nich znalazła się Warszawa. - W czerwonej strefie od soboty znajdą się 152 powiaty ze wszystkich 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich - przekazał podczas tej samej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

W województwie mazowieckim, poza Warszawa, na liście czerwonych stref znalazły się także powiaty:  garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki oraz Siedlce. Zobacz pełną listę.

Warszawa w czerwonej strefie – co się zmienia?

W strefie czerwonej od soboty 17 października w szkołach wyższych i ponadpodstawowych wprowadzone zostanie nauczanie zdalne (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Ograniczenia obejmą także sklepy handlowe - obowiązywać będzie limit do pięciu osób na jedna kasę.

W komunikacji publicznej zajętych może być 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich miejsc. Maksymalnie jedną osobę na siedem metrów kwadratowych przewidziano podczas uroczystości religijnych. Zgromadzenia publiczne nie mogą być większe niż 10 osób.

Od soboty wydarzenia sportowe będą mogły odbywać się bez udziału publiczności. W wydarzeniach kulturalnych może uczestniczyć do 25 procent udziału publiczności przewidzianej w sali. Zawieszona zostanie działalność basenów, aquaparków, siłowni.

W strefie czerwonej działalność gastronomii możliwa jest tylko w godzinach 6-21, później tylko na wynos. W lokalu może być zajęty co drugi stolik.

Wprowadzony zostanie również zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje itp.) - ale ten zapis będzie obowiązywał dopiero od 19 października.

Autor:dg, katke/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości