20 łóżek dla pacjentów zamiast dziewięciu. Nowy SOR w Szpitalu Czerniakowskim

SOR w Szpitalu Czerniakowskim już gotowy
Szpital Czerniakowski
Źródło: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Rozbudowa oddziału ratunkowego w Szpitalu Czerniakowskim dobiegła końca - poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz. Oddział ma obecnie dwukrotnie większą powierzchnię i więcej łóżek.

- W ciągu roku pomoc uzyskuje w tym miejscu 20 tysięcy osób z zagrożeniem zdrowia i życia. Dlatego Warszawa przeznaczyła niemal 21 milionów złotych na gruntowną rozbudowę oddziału i nowoczesne wyposażenie - podkreślał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas poniedziałkowej wizyty w szpitalu przy Stępińskiej.

Do budynku, w którym mieścił się oddział ratunkowy Szpitala Czerniakowskiego, dobudowano dwie nowe części: parterową od strony ulicy Stępińskiej oraz trzykondygnacyjną od strony ulicy Górskiej.

"W wyniku rozbudowy łączna powierzchnia użytkowa SOR zwiększyła się dwukrotnie – o niemal 600 metrów kwadratowych. Pozwoliło to również na podwojenie liczby łóżek dla pacjentów z dziewięciu do 20 stanowisk. Z miejskiego budżetu przeznaczyliśmy również sześć milionów złotych na zakup niezbędnego sprzętu medycznego i aparatury oraz wyposażenia oddziału" - zaznaczyła cytowana w komunikacie prasowym Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy, która odpowiada m.in. za miejską politykę zdrowotną.

Na parterze budynku znajdują się pomieszczenia SOR, między innymi rejestracja i poczekalnie, gabinety badań, sale: obserwacyjna, resuscytacyjno-zabiegowa, wstępnej intensywnej terapii. W ramach inwestycji wymienione zostały m.in. posadzki, okna i drzwi.

Przenoszą się etapami

W nowej części - od strony ulicy Górskiej, na kondygnacji podziemnej - ulokowano pomieszczenia techniczne i magazynowe. Piętro zostało przeznaczone na potrzeby administracyjne.

Jak informuje w komunikacie prasowym ratusz, od strony podwórka zlokalizowano osobny wjazd dla karetek oraz wejście dla pieszych do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Po generalnej modernizacji podjazdu zapewnia on możliwość dojazdu przed budynek dwóch karetek jednocześnie. Niezależne wejście główne dla pieszych, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, znajduje się od strony ul. Górskiej.

Jak podkreślił dr Paweł Obermeyer, prezes Szpitala Czerniakowskiego, w czasie trwania inwestycji SOR działał nieprzerwanie w innej części placówki. "Wkrótce przenosimy oddział ratunkowy do zmodernizowanego budynku. W celu zabezpieczenia zdrowia i życia pacjentów, m.in ostrych dyżurów, robimy to etapami. Ale już w przyszłym tygodniu zacznie docelowo działać w wyremontowanej części szpitala" – dodał prezes.

Prace związane z rozbudową oddziału ratunkowego Szpitala Czerniakowskiego były nadzorowane poprzez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Czytaj także: