Ponad sto grubych segregatorów zajmuje dokumentacja projektowa nowej siedziby Sinfonii Varsovii na Kamionku. W przyszłym roku ma ruszyć remont trzech z pięciu zabytkowych budynków. W kolejnych latach powstanie też sala koncertowa, która ma być największym tego typu obiektem w Polsce.
Przedstawiciele Sinfonii Varsovii poinformowali, że na początku kwietnia odebrali ostatnią część dokumentacji projektowej, przygotowanej przez austriacką pracownię Atelier Thomas Pucher. Na dowód zamieścili zdjęcie pokoju wypełnionego segregatorami, w których przez pięć lat gromadzone były projekty wykonawcze i specyfikacje techniczne adaptacji pięciu zabytkowych budynków dawnego Instytutu Weterynaryjnego SGGW oraz projekty nowego budynku z salą koncertową. Dokumentacja obejmuje także projekt zawieszonej nad ziemią, ażurowej konstrukcji, która otoczy teren przy Grochowskiej. Dzięki niej budynki zostaną odizolowane od hałasu ulicy, a w jednym z jej najwyższych punktów - na wysokości około 20 metrów - powstanie taras widokowy. Pracownia miała również za zadanie przygotowanie projektu nowego zagospodarowania ponad dwuhektarowego ogrodu.
Zakończyliśmy prace projektowe! 📯 Wraz z początkiem kwietnia 2021 roku odebraliśmy ostatnią część dokumentacji...
Posted by Sinfonia Varsovia on Tuesday, April 6, 2021
"Wysoki stopień skomplikowania rozwiązań projektowych, jak również ogromna skala samego projektu obejmującego trudną adaptację pięciu zabytkowych budynków oraz najbardziej skomplikowany element projektu, czyli wnętrze nowej sali koncertowej, wymagał wielu dodatkowych miesięcy pracy, uzgodnień, badań i prób akustycznych. Mimo wielu trudności takich, jak uchylenia na początku prac projektowych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wielomiesięcznych starań o zwiększenie budżetu projektu czy pandemia, zamykamy ważny rozdział" - czytamy w komunikacie Sinfonii Varsovii.
Nadchodzące miesiące będą poświęcone przygotowaniu postępowania przetargowe, które wyłonią między innymi wykonawcę robót budowlanych. "Zgodnie z decyzją m.st. Warszawy, organizatora Sinfonii Varsovii, właściciela nieruchomości i finansującego projekt w 2022 roku, planujemy przystąpić do realizacji robót budowlanych dotyczących trzech zabytkowych budynków położonych tuż przy ulicy Grochowskiej" - podają przedstawiciele instytucji.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Sala koncertowa ma być gotowa w 2026 roku
Budowa nowej siedziby Sinfonii Varsovii od ponad dekady przesuwana była w czasie, wciąż brakowało na nią pieniędzy. Gdy w 2015 roku władze miasta potwierdziły, że środki jednak się znajdą, planowano, że obiekt będzie gotowy w 2020 roku. Gdy cztery lata temu przedstawiano zaktualizowany projekt, jako datę końcową inwestycji podawano 2022 rok.
Kolejne lata przyniosły następne przesunięcia. Pod koniec 2019 roku władze stolicy ogłosiły, że ze względu na trudną sytuację budżetową w 2020, harmonogram inwestycji musi zostać rozciągnięty w czasie. Nie lepiej było też podczas ogłaszania planów finansowych na rok 2021. Okazało się wówczas, że przypada na niego niespełna 11 milionów złotych, z czego większość przeznaczona zostanie na wynagrodzenie dla pracowni architektonicznej. Pozostała część kwoty ma posłużyć do przeprowadzenia przetargów i pokryć koszty usług prawnych, doradczych i innych opłat związanych z bieżącym przygotowaniem inwestycji.
W Wieloletniej Prognozie Finansowej zabezpieczono natomiast środki na dalszą realizację przedsięwzięcia - łącznie latach 2021-2026 jest to 632 miliony złotych. Natomiast na całość miasto ma przeznaczyć w sumie ponad 660 milionów (łącznie z pieniędzmi wydanymi w poprzednich latach).
Zgodnie z aktualnym harmonogramem prace budowlane mają ruszyć na początku 2022 roku, na co zabezpieczono 4 miliony złotych. Natomiast na kolejne dwa lata prac przewidziano niecałe 184 miliony złotych. Pierwszy etap, którego zwieńczeniem będzie otwarcie trzech frontowych budynków od strony Grochowskiej nastąpi na początku 2024 roku. Drugi etap robót budowlanych ma zakończyć się w 2026 roku, wtedy otwarta zostanie sala koncertowa. Zabezpieczono na niego ponad 433 miliony złotych.
Autorka/Autor: kk/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Janusz Marynowski, Sinfonia Varsovia / Atelier Thomas Pucher