Muzeum Historii Polski otwarte. "Opowieść o sile wspólnoty, wolności i solidarności"

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP
Prezydent Andrzej Duda o symbolicznym usytuowaniu muzeum
Prezydent Andrzej Duda o symbolicznym usytuowaniu muzeum
wideo 2/4
Prezydent Andrzej Duda o symbolicznym usytuowaniu muzeum

W czwartek oficjalnie otwarto Muzeum Historii Polski na terenie warszawskiej Cytadeli. Od piątku będzie można oglądać tam wystawę czasową "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski". Na ekspozycję stałą poczekamy jeszcze trzy lata.

W czwartek odbyła się oficjalna inauguracja siedziby Muzeum Historii Polski z udziałem władz państwowych. W wydarzeniu na warszawskiej Cytadeli udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Prezydent: muzeum największe, najpiękniejsze, najnowocześniejsze

Podczas inauguracji Andrzej Duda podkreślił, że muzeum było marzeniem i ideą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Uważał to za jedno z najważniejszych zadań, które powinni zrealizować ci, którzy ponoszą odpowiedzialność za Rzeczpospolitą dla przyszłych pokoleń (...). On odwołując się bardzo często do historii pokazywał życie i wskazywał potencjalne możliwe rozwoje przyszłości, tego, co może się stać - zauważył prezydent.

Zaznaczył, że muzeum powstało na terenie warszawskiej Cytadeli, w miejscu niezwykle ważnym i symbolicznym z punktu widzenia historii. - Historii, która jest nauczycielką życia i być może także naszej przyszłości, w jakimś sensie poprzez inspirację i naukę wierzę, że także kreatorką. Na Cytadeli warszawskiej, symbolu próby zniewolenia Polaków przez 80 lat, symbolu zniszczenia ruchu narodowo-wyzwoleńczego i woli wyzwolenia narodu, cytadeli wzniesionej przez cara Mikołaja I - podkreślił prezydent.

Dodał, że trudno w Polsce znaleźć lepsze miejsce na to, by dokumentować historię Polski. - Muzeum największe, najpiękniejsze z całą pewnością w tej chwili w Polsce, absolutnie najnowocześniejsze - zaznaczył Andrzej Duda.

Premier: to nie tylko gmach, to pewnego rodzaju symbol

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, iż wierzy, że "ten gmach historii jest zaczynem wielkiej przyszłości Polski". - Wierzę - i niech tak się stanie - że sława i poświęcenie naszych dziadów, naszych ojców będzie prowadzić Rzeczpospolitą ku wielkości - podkreślił szef rządu.

Morawiecki przypomniał, że pierwsze polskie muzeum powstało po trzecim rozbiorze w 1801 roku w Puławach; zostało założone przez Izabelę Czartoryską. - Można zapytać, jaki był cel tego zbierania pamiątek, dokumentów, artefaktów. Już wtedy celem nie było (...) zbieranie ich w celu sentymentalnym, co raczej przede wszystkim zbieranie dzieł z naszej przeszłości po to, aby stały się orężem do walki o odrodzoną Polskę - podkreślił premier.

- Tamto pierwsze muzeum, pierwsze dzieło, które miało korzystać z naszej przebogatej historii, miało uświadamiać naszym rodakom, jak jest ona wielka i piękna, miało być jednocześnie kamieniem milowym do odzyskania niepodległości. Jest rzeczą symboliczną, że w tym miejscu, miejscu męczeństwa narodu polskiego, miejscu, gdzie mordowani byli polscy patrioci - głównie przez rosyjskiego zaborcę, ale przecież nie tylko - staje Muzeum Historii Polski - wskazywał.

- To, co tutaj powstaje, to nie tylko gmach, to pewnego rodzaju symbol, który ma nas również prowadzić do przyszłości. Historia jest bowiem nie tylko nauczycielką życia, ale prawdziwie opowiedzianą historią, a w szczególności historia Polski to nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim oręż do walki o silną Polskę, o lepszą przyszłość Rzeczpospolitej - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, budowa muzeum "świadczy, że jesteśmy na drodze do zwycięstwa, do odbudowania właściwej roli Rzeczpospolitej na mapie Europy, na mapie świata".

Minister kultury: opowieść o sile wspólnoty, wolności i solidarności

Szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślił, że to największa i najważniejsza inwestycja państwa w dziedzinie kultury "spośród ponad 300 projektów muzealnych i prawie ośmiu tysięcy inwestycji w kulturze, zrealizowanych w ciągu ostatnich niespełna ośmiu lat".

- Nie tylko dlatego, że liczy 45 tysięcy metrów kwadratowych, 800 pomieszczeń i prawie dziewięć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczych. I nie tylko dlatego, że ta przestrzeń muzealna jest przemyślana i dopracowana w każdym calu. Ale przede wszystkim dlatego, że dokładnie tak powinno wyglądać miejsce, które będzie mieścić w sobie opowieść o tysiącu z górą lat historii Polski i Polaków, państwa i narodu - powiedział Piotr Gliński.

Zwrócił uwagę, że Muzeum Historii Polski to opowieść "o przemianach cywilizacyjnych i o naszej tożsamości". - To opowieść o sile wspólnoty, wolności i solidarności, o wartościach, z jakich Polska wyrastała, wyrasta - szczególnych i uniwersalnych zarazem. Opowieść kierowana nie tylko do naszych rodaków, ale też do wszystkich, którzy odwiedzą muzeum i muzealny park na warszawskiej Cytadeli - stwierdził.

Zobacz całą uroczystość otwarcie na TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
"To było marzenie Lecha Kaczyńskiego". Andrzej Duda na otwarciu Muzeum Historii Polski
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Dyrektor MHP: celem musi być także dialog międzynarodowy

- Chcielibyśmy być muzeum, w którym toczy się walka o lepszą Polskę, o lepsze rozumienie historii, ale także o lepszą przyszłość - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Podkreślił, że muzeum jest jedną z najważniejszych form przechowywania pamięci. Zacytował słowa Józefa Czapskiego, który zamordowanych w Katyniu nazwał "łańcuchem niewidzialnych". - Te słowa odnoszą się nie tylko do zamordowanych, ale także wszystkich, którzy byli przed nami, tych którzy tworzyli Polskę, budowali ją, walczyli o jej niepodległość i wolność. Pamięć i realizacja przesłania tych ludzi to ważny obowiązek naszego muzeum – opowiadał Kostro.

Dodał, że celem działań kierowanego przez niego muzeum jest nie tylko dbanie o dorobek przeszłości, ale także przyszłość. - Pamiętamy o haśle "przeszłość przyszłości" na fasadzie Świątyni Sybilli – pierwszego polskiego muzeum stworzonego przez Izabelę Czartoryską – zaznaczył.

Ocenił, że celem działań Muzeum Historii Polski musi być także dialog międzynarodowy, szczególnie z innymi narodami dawnej Rzeczypospolitej. Wyraził, żal, że dziś niemożliwa jest współpraca z Białorusią.

Mówiąc o inaugurującej działalność MHP wystawie "Wielkie i małe historie", Kostro podkreślił, że jej celem jest prezentowanie historii Polski przez pryzmat losów jej mieszkańców – zarówno tych wielkich, jak i "pozornie małych losów ludzkich, często w trudnych czasach". - Ta historia składa się na historię naszego narodu – mówił dyrektor Muzeum Historii Polski.

Dziękując twórcom Muzeum Historii Polski, zwrócił się do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który w expose z 2006 roku zapowiedział budowę muzeum oraz do ministrów kultury - Kazimierza Michała Ujazdowskiego i Małgorzaty Omilanowskiej - którzy wspierali rozwój MHP. Przypomniał także o wkładzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który dokonywał otwarcia pierwszych wystaw czasowych MHP; prezesa IPN, członka Rady MHP Janusza Kurtykę; wiceministra kultury, współtwórcę idei budowy muzeum Tomasza Mertę (wszyscy trzej zginęli w Smoleńsku).

Wystawa czasowa dostępna od piątku, 500 najciekawszych eksponatów

Od piątku, 29 września, gmach MHP będzie otwarty dla zwiedzających. Po otwarciu dostępna dla zwiedzających będzie wystawa czasowa "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski". - Pokażemy ponad pięćset niezwykłych obiektów z naszych zbiorów, liczących łącznie już ponad 60 tysięcy zabytków - powiedział PAP dyrektor MHP Robert Kostro.

- Zaprezentujemy to, co w naszych zbiorach najbardziej wartościowe: m.in. siedem obrazów historycznych, namalowanych przez artystów należących do Bractwa Świętego Łukasza, i cztery tkaniny przedstawiające króla Jana III Sobieskiego wykonane według projektu Mieczysława Szymańskiego, przygotowane na wystawę światową w Nowym Jorku w 1939 roku (...) Zwiedzający zobaczą również tzw. polską Enigmę, czyli maszynę przeznaczoną do łamania niemieckich szyfrów. To nie tylko piękny przedmiot, ale też symbol wkładu Polaków w zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami – wyliczał Kostro.

Ponadto na wystawie zwiedzający będą mogli zobaczyć wiele eksponatów z czasów staropolskich: m.in. kolekcję ponad 20 pasów kontuszowych, obiekty związane z rozwojem nauki w dawnej Rzeczypospolitej, XVI-wieczną tapiserię (tj. tkaninę dekoracyjną) ze sceną z historii biblijnego króla Dawida oraz unikatowy kobierzec polski z początku XVIII w. Nie zabraknie też obiektów bardziej współczesnych, przekazanych do muzeum jako dary. To m.in. mundur gen. Stanisława Maczka oraz mundur service dress Samodzielnej Brygady Spadochronowej, należący do legendarnego żołnierza AK Ryszarda Białousa, a także płaskorzeźba wykonana przez niego już w trakcie powojennego pobytu na emigracji w Argentynie.

Na wystawie znalazły się również obiekty pozyskane dzięki pracom archeologicznym, m.in. kule armatnie i koła od lawet podniesione z dna Wisły w Warszawie, przedmioty z gdańskiej Wyspy Spichrzów, a także obiekty wydobyte z krypt archikatedry w Lublinie czy z miejsca masowego mordu polskich oficerów w Charkowie. Obok nich znajdą się cenne dary: m.in. właz do "łodzi podwodnej", czyli tajnej żoliborskiej radiostacji Armii Krajowej z ul. Fortecznej 4, testament i taśma z nagraniem ostatniego przesłania Ryszarda Siwca oraz czasopisma drugiego obiegu z epoki PRL.

Wystawa stała ma być gotowa w ciągu trzech lat

Gmach MHP składa się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych – a jego powierzchnia wynosi 44 tys. m2.

Wystawa stała będzie udostępniona zwiedzającym w 2026 roku. Opowie o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu oraz państwa. Narracja rozpoczyna się w drugiej połowie X, a kończy na pierwszych dekadach XXI w. Wystawa ma układ chronologiczno-tematyczny, a historia Polski zostanie w niej opowiedziana za pomocą sześciu galerii.

Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów w nowym gmachu MHP znajdą się sale dydaktyczne i warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum. W gmachu muzeum znajdzie się również audytorium, mogące pomieścić blisko 580 widzów. Budynek jest również wyposażony w salę kinowo-teatralną.

Autor:mg/b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Maszyniści Warszawskiej Kolei Dojazdowej żądają podwyżek. Dwa tygodnie temu przeprowadzili protest ostrzegawczy. Teraz znów siadają do rozmów z zarządem. Jeśli nie dojdą do porozumienia, czeka nas strajk generalny.

Maszyniści WKD grożą strajkiem generalnym. Mediacje ostatniej szansy

Maszyniści WKD grożą strajkiem generalnym. Mediacje ostatniej szansy

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

15-latek z Płońska (Mazowieckie) wybił szybę wiaty przystankowej w pobliskiej miejscowości. Policjantom tłumaczył, że chciał sprawdzić moc wiatrówki, pożyczonej od siostry. Straty oszacowano na 1300 złotych.

"Wiatrówkę pożyczył od siostry". Testował ją na szybie przystanku

"Wiatrówkę pożyczył od siostry". Testował ją na szybie przystanku

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca ciężarówki wpadł do rowu przy trasie S7 w Żurominku (Mazowsze). Jak ustalili policjanci, jechał pojazdem niedopuszczonym do ruchu. Pojawiło się nagranie z kolizji.

Tir poruszał się drogą ekspresową, nagle zjechał do rowu.

Tir poruszał się drogą ekspresową, nagle zjechał do rowu.

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cztery samochody najechały na siebie w pobliżu węzła Opacz. Jedna osoba została przetransportowana do szpitala. Są utrudnienia na S7 w kierunku Warszawy.

Najechały na siebie cztery samochody. Jedna osoba w szpitalu

Najechały na siebie cztery samochody. Jedna osoba w szpitalu

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Podkowie Leśnej (Mazowieckie) 45-latek zajechał skuterem drogę 13-letniej dziewczynce. Jak poinformowali policjanci, zażądał od niej pieniędzy i groził przemocą. Dziewczynka uciekła.

Podjechał skuterem do 13-latki i zażądał pieniędzy

Podjechał skuterem do 13-latki i zażądał pieniędzy

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na warszawskim Lotnisku Chopina udaremniono próbę przemytu diamentów, szmaragdów i rubinów. Podróżna ukryła je w skarpetce. Wartość kamieni oszacowano na prawie milion złotych.

Diamenty, szmaragdy i rubiny ukryła w skarpetce

Diamenty, szmaragdy i rubiny ukryła w skarpetce

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od 2 do 9 grudnia pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej nie będą jeździły na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Radość. Inaczej będą kursowały także pociągi Kolei Mazowieckich. Powodem jest przebudowa urządzeń sterowania ruchem. Uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa, będą kursowały dodatkowe tramwaje.

Tydzień poważnych utrudnień na linii otwockiej

Tydzień poważnych utrudnień na linii otwockiej

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zlikwidowana "dziupla" samochodowa, zabezpieczone cztery auta skradzione z Niemiec i Francji oraz części i akcesoria samochodowe - to efekt działań przeprowadzonych przez policjantów z warszawskiej Woli.

Zlikwidowali "dziuplę" pod Warszawą. Odzyskali cztery auta, zatrzymali trzy osoby

Zlikwidowali "dziuplę" pod Warszawą. Odzyskali cztery auta, zatrzymali trzy osoby

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wycieczka z Żor wracała z Warszawy na Śląsk. Autokar z dziećmi utknął w Kątach Węgierskich - miejscowości na północ od stolicy. Kierowca autobusu był badany w karetce.

Zmierzali na Śląsk, pojechali w przeciwnym kierunku. Autobus z dziećmi utknął w lesie

Zmierzali na Śląsk, pojechali w przeciwnym kierunku. Autobus z dziećmi utknął w lesie

Autor:
mg/ec
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W alei Stanów Zjednoczonych zderzyły się taksówka i autobus. Do wypadku doszło na nitce, którą mogą się poruszać tylko pojazdy komunikacji. Do szpitala trafił 85-letni kierowca toyoty. Oba pojazdy są mocno zniszczone. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie autobusu z taksówką. Reanimowano jedną osobę

Zderzenie autobusu z taksówką. Reanimowano jedną osobę

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S7 pod Płońskiem spłonął wojskowy autobus. Pożar rozwinął się w komorze silnika. Pojazdem podróżowało 34 żołnierzy, wszyscy się z niego ewakuowali.

Na S7 spalił się wojskowy autobus. Podróżowało nim 34 żołnierzy

Na S7 spalił się wojskowy autobus. Podróżowało nim 34 żołnierzy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na Wale Miedzeszyńskim. Były duże utrudnienia w kierunku Otwocka.

Pięć samochodów zniszczonych i przewrócona latarnia

Pięć samochodów zniszczonych i przewrócona latarnia

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska prokuratura umorzyła dwa postępowania w sprawie zachowania Jarosława Kaczyńskiego podczas październikowych obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezes zniszczył tabliczkę na wieńcu pod pomnikiem ofiar, drugie zawiadomienie dotyczyło próby wyrwania telefonu mężczyźnie, który nagrywał wydarzenia na placu Piłsudskiego.

Prokuratura umorzyła postępowania wobec Jarosława Kaczyńskiego

Prokuratura umorzyła postępowania wobec Jarosława Kaczyńskiego

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl. RMF FM

W poniedziałek podpisano umowę na budowę parku linearnego nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie, inwestycja obiecywana była od 2016 roku. Park powstanie na 12 hektarach, zakończenie prac przewidziano na 2026 rok, a ich koszt to 43 miliony złotych.

Umowa na budowę parku nad tunelem obwodnicy podpisana, prace ruszą w przyszłym roku

Autor:
mg
Źródło:
PAP

Na białołęckim Szamocinie najkrótsza droga do szkoły i sklepów jest wąska, ciemna i pozbawiona chodników. Mieszkańcy boją się o swoje bezpieczeństwo i domagają zmian. Walczą o to od lat.

"Niby Warszawa, ale jak zamierzchła wieś". Nie mogą doprosić się o chodnik

"Niby Warszawa, ale jak zamierzchła wieś". Nie mogą doprosić się o chodnik

Autor:
Magdalena
Gruszczyńska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W szpitalu zmarła jedna osoba ranna po zderzeniu samochodu osobowego z autobusem miejskim w alei Wilanowskiej. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania wypadku. Śledczy analizują między innymi nagrania z monitoringu i przesłuchują świadków.

Po zderzeniu auta z autobusem w alei Wilanowskiej zmarła jedna osoba. Jest prokuratorskie śledztwo

Po zderzeniu auta z autobusem w alei Wilanowskiej zmarła jedna osoba. Jest prokuratorskie śledztwo

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie nastolatki przebywające w Pogotowiu Opiekuńczym ukradły mysz hodowlaną wraz z klatką i pożywieniem, oprócz tego pierścionki i łańcuszek. 14- i 16-latkę zatrzymali policjanci z Żoliborza. Obie już zostały przesłuchane.

Ukradły mysz z klatką i biżuterię. Nastolatki zatrzymane przez policję 

Ukradły mysz z klatką i biżuterię. Nastolatki zatrzymane przez policję 

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o okradanie kierowców odpoczywających na parkingach przy drogach szybkiego ruchu. Grozi im do 10 lat więzienia.

Kiedy kierowca spał, wybijali szybę i kradli

Kiedy kierowca spał, wybijali szybę i kradli

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

W niedzielę wieczorem do jednego ze stołecznych szpitali przewieziono mężczyznę z raną ciętą szyi. Policja zatrzymała do sprawy jedną osobę. Zabezpieczono też "substancje prawdopodobnie zabronione".

Mężczyzna raniony ostrym narzędziem. Policja zabezpieczyła "substancje zabronione"

Mężczyzna raniony ostrym narzędziem. Policja zabezpieczyła "substancje zabronione"

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

W ostatni weekend w Wilanowie otwarto bezpłatną zimową atrakcję. "Bajeczna Górka" to zjeżdżalnia pontonowa otoczona świetlnym tunelem.

Zjazd na pontonie w tunelu ze światełek. "Bajeczna Górka" już otwarta

Zjazd na pontonie w tunelu ze światełek. "Bajeczna Górka" już otwarta

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyjątkowego pecha ma Ignacy Paderewski. Los dwóch pomysłów na upamiętnienie jednego z najwybitniejszych ojców naszej niepodległości jest wciąż niepewny. Prace remontowe nad planowanym od pięciu lat Muzeum Paderewskiego w Warszawie nawet nie ruszyły. A wokół Izby Pamięci Paderewskiego w Otwocku trwa polityczna awantura o wyprowadzanie przez PiS w ostatniej chwili pieniędzy z ministerstwa kultury.

W zabytkowej willi miało powstać Muzeum Paderewskiego. Remont nawet nie ruszył

W zabytkowej willi miało powstać Muzeum Paderewskiego. Remont nawet nie ruszył

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali czterech Polaków poszukiwanych przez belgijską policję. Mężczyźni są podejrzani o porwanie i bezprawne pozbawienie wolności z użyciem broni palnej.

Byli poszukiwani za porwanie dwóch Belgów. Przez kilka miesięcy ukrywali się na Mazowszu

Byli poszukiwani za porwanie dwóch Belgów. Przez kilka miesięcy ukrywali się na Mazowszu

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod koniec października zakończyła się przebudowa ulicy Lazurowej, na którą od lat czekali mieszkańcy Bemowa. Jak oceniają, efekty nie są zadowalające. Piesi narzekają na wąskie chodniki, zauważają też niepokojącą bliskość okien bloków do jezdni. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta tłumaczy, że projekt przebudowy był znany od lat, jeszcze zanim powstała część budynków.

Ulica "wciśnięta pod okna". Mieszkańcy krytykują przebudowę Lazurowej

Ulica "wciśnięta pod okna". Mieszkańcy krytykują przebudowę Lazurowej

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 16 osób podejrzanych o okradanie automatów w salonach gier. Według ustaleń policji, mężczyźni terroryzowali obsługę, a następnie wyjmowali pieniądze z urządzeń. W trakcie jednego takiego napadu zdobywali nawet 20 tysięcy złotych na osobę.

Terroryzowali pracowników i zabierali pieniądze z automatów

Terroryzowali pracowników i zabierali pieniądze z automatów

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl