Powstał mobilny punkt szczepień. W majówkę zaszczepisz się tam bez rejestracji

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
Powstał mobilny punkt na placu BankowymTVN24
wideo 2/6
TVN24Powstał mobilny punkt na placu Bankowym

Na placu Bankowym będzie działał w majówkę mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19. Przyjść do niego może każdy, kto jest w grupie wiekowej uprawnionej do rejestracji i ma wystawione e-skierowanie. Medycy będą szczepić jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson. Liczba szczepionek jest ograniczona.

W piątek przed siedzibą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy placu Bankowym 3/5 od rana trwały przygotowania do otwarcia mobilnego punktu szczepień. Ustawiane były kontenery, w których podczas weekendu majowego będą przyjmowani pacjenci.

Akcję mobilnych punktów szczepień ogłosił w czwartek rząd. Będą działać między 1 a 3 maja w 16 miastach wojewódzkich. Przez te trzy dni zaszczepić się jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson będzie mógł każdy, kto ma już e-skierowanie. Punkt będzie działał przez te trzy dni w godzinach 10 - 18. "To bardzo proste! Wystarczy przyjść i zaczekać na swoją kolej - bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin, czy godzinę" - wyjaśnia Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

Liczba szczepionek jest ograniczona. Do województwa mazowieckiego trafi łącznie 2500 dawek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"To jest jedyna droga, żeby powrócić do normalności"

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł tłumaczył podczas piątkowej konferencji prasowej, że weekendowej akcji przyświecają dwa cele: zaszczepić jak najwięcej osób i zachęcić do szczepień tych, którzy się jeszcze wahają. Jak dodał są to działania uzupełniające względem Narodowego Programu Szczepień i mają charakter promocyjny.

Na placu Bankowym będą działały cztery zespoły szczepiące z pielęgniarkami i lekarzami. Dwa w kontenerach na dziedzińcu i dwa wewnątrz Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Wyznaczono też osoby do rejestrowania chętnych na miejscu. Akcję będzie też przez cały czas zabezpieczał zespół ratownictwa medycznego. Stworzony zostanie również punkt informacyjny dla osób zainteresowanych akcją. Osobom oczekującym na szczepienie instrukcji będą również udzielać żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego.

- Zapraszamy już od 1 i 2 maja osoby, które mają 36 lat lub są starsze. 3 maja wchodzą kolejne roczniki i będzie można zaszczepić się już od wieku 34 lat. Przypominam, że zasady, które obecnie obowiązują zakładają to, że nie potrzeba nigdzie się wcześniej zapisywać i rejestrować. Tylko osoba, która kończy w danym roku określoną liczbę lat, jest po prostu automatycznie zarejestrowana i otrzymuje e-skierowanie. Zwracam na to uwagę, bo jeśli chodzi o ten punkt szczepień to praktycznie rzecz biorąc, osoba która 1 maja przechodzi tędy ulicą, a ma 36 lat w roku 2021 może po prostu wejść i się zaszczepić - wyjaśnił wojewoda.

Dodatkowo ze szczepienia w punkcie na placu Bankowym będą mogły również skorzystać osoby poniżej 36. roku życia, które wcześniej miały możliwość zarejestrowania się w rządowym systemie i mają już wystawione e-skierowanie.

- Jeżeli szybko zaszczepimy się w dużej liczbie, uda się zdusić szybko pandemię. To jest jedyna droga, żeby powrócić do normalności - przekonywał Radziwiłł.

Ponad 1,7 miliona wykonanych szczepień na Mazowszu

Zgodnie ze zaktualizowanym w czwartek raportem szczepień przeciwko COVID-19, dostępnym na stronach rządowych, do środy w województwie mazowieckim zostało wykonanych ogółem 1 710 919 szczepień. 426 568 to liczba osób w pełni zaszczepionych. W Warszawie wykonano dotąd 787 572 szczepień, z czego 191 665 osób zostało w pełni zaszczepionych.

- Na Mazowszu działają 963 populacyjne punkty szczepień, działają one pełną parą na tyle, na ile umożliwia liczba szczepionek do dyspozycji. Pierwszy rzut oka na mapę Mazowsza pokazuje, że w momencie, gdy szczepień będzie więcej, to ten potencjał nie wystarczy. Widać wyraźnie, że są bardzo duże różnice w możliwości zaszczepienia się obywateli Mazowsza blisko swojego miejsca zamieszkania. Stąd druga fala decyzji w sprawie tego, gdzie można się szczepić to punkty szczepień powszechnych. I takich punktów mamy na Mazowszu zaakceptowanych 33. One są tak rozmieszczane, żeby uzupełnić potencjał punktów populacyjnych - powiedział wojewoda.

Dodał, że tempo szczepień na Mazowszu w ostatnim czasie to średnio 220 tysięcy dawek tygodniowo. - To rekordowe liczby zaszczepionych jeśli chodzi o porównania w Polsce, ale ciągle jest to za mało. Wykonaliśmy 1 710 919 szczepień na ponad 11 milionów w całym kraju, ale chcemy więcej, chcemy szybciej - mówił Radziwiłł.

- Jeśli wszyscy mieszkańcy Mazowsza chcieliby się zaszczepić, chcielibyśmy żeby było to możliwe w ciągu najbliższych 25 tygodni, w zasadzie w każdym miejscu, stosunkowo blisko miejsca zamieszkania - podkreślił.  

Harmonogram rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19

W czwartek zarejestrować się na szczepienie mogły dwa kolejne roczniki: 1980-1981. W piątek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że rusza rejestracja na szczepienia dla osób urodzonych w latach 1982-83. Zarejestrować można się na kilka sposobów - na stronie pacjent.gov.pl lub za pośrednictwem infolinii 989. Wystarczy podać PESEL osoby chcącej się zaszczepić. W ten sposób można zapisać również swoich rodziców lub dziadków.

Po długim weekendzie majowym rejestrować się będą:

- 4 maja: roczniki 1988-1989, - 5 maja: roczniki 1990-1991, - 6 maja: roczniki 1992-1993, - 7 maja: roczniki 1994-1996, - 8 maja: roczniki 1997-1999, - 9 maja: roczniki 2000-2003.

Od 4 maja zarejestrować się na szczepienie będą mogły także osoby w wieku 18-29 lat, które między styczniem a marcem zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.

803 nowe zakażenia koronawirusem na Mazowszu

Ostatniej doby na Mazowszu potwierdzono 803 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Z danych resortu zdrowia wynika, że zmarło 49 osób, u których potwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Pośród nich 34 cierpiało na schorzenia współistniejące, natomiast śmierć 15 osób wynikała wyłącznie z powikłań związanych z COVID-19.

Natomiast w Warszawie pozytywne wyniki testów w kierunku SARS-CoV-2 otrzymało ostatniej doby 309 osób. Nie żyje 14 pacjentów chorych na COVID-19. Wszyscy cierpieli na choroby współistniejące.

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: