Remont Chmielnej ma ruszyć we wrześniu. "Ogródki zostaną tak długo, jak to tylko będzie możliwe"

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o zmianach na Chmielnej
Rafał Trzaskowski o zmianach na ChmielnejTVN24
wideo 2/3
TVN24Rafał Trzaskowski o zmianach na Chmielnej

Miasto szuka wykonawcy kompleksowego remontu Chmielnej. Na oferty czeka do końca czerwca. Ulica przejdzie metamorfozę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, pojawią się liczne drzewa i ławki. Zakończenie prac zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

Przetarg na kompleksową modernizację ulicy Chmielnej zostanie otwarty w najbliższy piątek, 2 czerwca. - Jestem przekonany, że remont Chmielnej kompletnie odmieni nie tylko wygląd tej ulicy, ale również całego centrum, na którym tak bardzo nam zależy. Zazielenimy tę ulicę i oddamy ją mieszkańcom - podkreśla prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Latem 2021 roku Trzaskowski ogłosił zwycięski projekt nowej Chmielnej. Pierwsze miejsce zdobyła pracownia RS Architektura Krajobrazu, znana między innymi z projektu Bulwarów Wiślanych. Architekci przyznawali wówczas, że chodzi im o "ponadczasową oprawę ulicy", która przy okazji wspomoże funkcjonującą już działalność gastronomiczną i handlową. Zależało im też na tym, by przestrzeń miała charakter spacerowy - dużą uwagę poświęcili zieleni, by - jak przyznawali - korony drzew mogły zapewnić latem cień i dogodne warunki dla ogródków restauracyjnych. W koncepcji zawarto także m.in. skwer przy kinie Atlantic i drewniane siedziska. Wszystko przy dużym udziale zieleni.

Wątpliwości miał jednak Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Układ Chmielnej na odcinku Nowy Świat - pasaż Wiecha jest wpisany do rejestru zabytków. Dlatego proponowane zmiany wymagały jego zgody. Konserwator Jakub Lewicki zalecał, by drzewa pojawiły się na bocznych placykach, a nie na samej Chmielnej. Ostatecznie doszło do porozumienia między nim a miastem. Profesor Lewicki stwierdził, że w przypadku Chmielnej zieleń może stanowić oprawę dla zabytku.

Jak zmieni się Chmielna?

Jak informuje stołeczny ratusz, projekt modernizacji zakłada m.in. wymianę nawierzchni ulicy – kostkę betonową zastąpią płyty granitowe, z wykorzystaniem dotychczasowej podbudowy. Elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki (przy kinie Atlantic i skwerze Bukinistów) oraz słupki zostaną wyremontowane. Łącznie na Chmielnej ustawione zostaną 64 sztuki mebli: krzeseł miejskich, ławek i ław wielkoprzestrzennych.

Wzdłuż ulicy zostaną posadzone drzewa: 95 na Chmielnej i 38 na Brackiej. Te zostaną uzupełnione o krzewy i byliny. "Lokalizacja drzew została dobrana tak, aby nie przesłaniać istotnych elementów elewacji budynków oraz umożliwić funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Projektanci uwzględnili również zmiany klimatyczne w kontekście retencyjności zieleni miejskiej – drzewa i krzewy na Chmielnej absorbować będą wodę opadową" - zaznacza stołeczny ratusz.

Prace na Chmielnej obejmą też remont oświetlenia - stare latarnie zostaną zastąpione przez ledowe. Zaplanowano ułatwienia w poruszaniu się dla rowerzystów. Ponadto uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na Chmielnej. Dotyczy to głównie ruchu samochodów dostawczych oraz aut aktualnie blokujących połączenie z pasażem Wiecha.

Ogródki zostaną na wakacje

W dniach 18-26 maja odbyła się seria spotkań dotyczących modernizacji. W ich trakcie część przedsiębiorców wyraziła obawy dotyczące likwidacji ogródków gastronomicznych jeszcze przed rozpoczęciem prac. - Chciałbym wszystkich uspokoić i zapewnić, że ogródki zostaną tak długo, jak to tylko będzie możliwe. Ich uprzątnięcie będzie konieczne w najpóźniejszym możliwym terminie – terminy będziemy ustalać indywidualnie, zgodnie z harmonogramem prac - zapewnił Rafał Trzaskowski.

Ratusz zaznacza też, że liczy na współpracę z zarządcami budynku w zakresie ochrony okolicy przed ponowną dewastacją przez m.in. grafficiarzy. "Łącznie na ul. Chmielnej znajduje się 36 budynków. Tylko jeden z nich stanowi własność Miasta (Chmielna 15) i tylko wobec niego może ono samodzielnie działać przeciw graffiti. W pozostałych przypadkach potrzeba wspólnego działania – wraz z władzami dzielnicy" - podkreślają urzędnicy.

Korekta harmonogramu

Urząd miasta przekazał, że oferty na przebudowę Chmielnej można składać do końca czerwca. Natomiast zwycięzca przetargu powinien zostać ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia tego roku. To oznacza miesiąc opóźnienia względem podawanego w marcu harmonogramu. - Wydłużamy sobie czas do końca maja na składanie ofert ze względu na złożoność projektu i branż. Do końca czerwca będziemy chcieli wyłonić wykonawców do realizacji przestrzeni ulicy Chmielnej i Brackiej - mówił wówczas Arkadiusz Łapkiewicz, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych m.st. Warszawy. Zapowiadał też, że remont miałby ruszyć w sierpniu.

Z aktualnego harmonogramu, który podaje ratusz, wynika, że prace budowlane ruszą około miesiąc po wyłonieniu wykonawcy, czyli wraz z początkiem września. Natomiast wszystkie prace remontowe powinny zakończyć się do 31 maja 2024 r.

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości