Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Nie żyje Marian Duś, biskup senior archidiecezji warszawskiej

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
PAP

Biskup senior archidiecezji warszawskiej Marian Duś zmarł w wieku 83 lat po długiej chorobie. O śmierci duchownego poinformowali w czwartek po południu przedstawiciele archidiecezji. W komunikacie przypomniano, że dewizą biskupa były słowa: "W krzyżu zbawienie".

"Po długiej chorobie zmarł dziś w godzinach popołudniowych biskup Marian Duś. W latach 1986-2013 był biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej. Dewizą jego biskupiego posługiwania były słowa: 'W krzyżu zbawienie'. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie" - brzmi komunikat archidiecezji warszawskiej.

Był biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej

Biskup Marian Duś urodził się 25 czerwca 1938 roku w Róży, w diecezji tarnowskiej. Na kapłana został wyświęcony 6 czerwca 1968 r. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Przez pierwsze lata kapłaństwa pracował jako wikariusz w Grójcu, a następnie po studiach, zakończonych doktoratem z filozofii w zakresie nauk społecznych, pełnił funkcję prefekta w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie i wykładowcy socjologii, a później proboszcza w Pyrach i dziekana dekanatu piaseczyńskiego.

Papież Jan Paweł II mianował go 7 grudnia 1985 r. biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej i biskupem tytularnym Thenae.

Sakrę biskupią przyjął w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1986 r. z rąk prymasa Józefa Glempa. Jako swoje biskupie zawołanie wybrał słowa "W krzyżu zbawienie".

Papież Franciszek 4 listopada 2013 przyjął rezygnację biskupa Mariana Dusia z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, złożoną zgodnie z kan. 411 i kan. 401 § 1 Kodeksu prawa kanonicznego.

W sierpniu zmarł arcybiskup senior warszawsko-praski Henryk Hoser:

Arcybiskup Henryk Hoser nie żyje
Arcybiskup Henryk Hoser nie żyjeTVN24

Autor:kk

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości