500 złotych kary za pozostawienie bagażu w metrze

Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP
Utrudnienia w kursowaniu pierwszej linii metra
Utrudnienia w kursowaniu pierwszej linii metra Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/8
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plUtrudnienia w kursowaniu pierwszej linii metra

Warszawscy radni jednomyślnie przyjęli uchwałę o zmianach w przepisach porządkowych w stołecznej komunikacji miejskiej. Za pozostawienie bagażu w metrze będzie grozić grzywna do 500 złotych.

52 radnych głosowało za zaostrzeniem przepisów porządkowych w komunikacji miejskiej. Nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw.

Do radnych z wnioskiem o nowelizację tych przepisów zwrócił się Zarząd Transportu Miejskiego.

"Potrzeba wprowadzenia zmian w przepisach porządkowych wynika z doświadczeń służb Metra Warszawskiego, które zwracają uwagę na to, że Policja odstępuje od karania sprawców określonych zachowań (np. pozostawiania bagażu w metrze - red.) powołując się na fakt, że nie są one wprost wymienione w przepisach" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

PRZECZYTAJ: Pozostawiony bagaż w metrze. Duże utrudnienia na Bielanach.

Zakazy

Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert powiedział PAP, że chodzi nie tylko o zmiany dotyczące bagażu. Do listy urządzeń, z których nie można korzystać w komunikacji miejskiej, dodane zostały np. hulajnogi, czy wózki rowerowe.

- Dodano też zapisy zabraniające wchodzenia na dachy pojazdów, ich części zewnętrzne, do kabin sterowniczych oraz na wiaty przystankowe. Proponujemy także dodanie zakazu pozostawiania bez opieki bagażu lub innych przedmiotów - powiedział. - Niestety, dość często mamy do czynienia z pozostawionymi bagażami, na przykład na stacjach metra, co na długi czas dezorganizuje funkcjonowanie podziemnej kolei i jest uciążliwe dla pasażerów. Każdy taki przedmiot musi być sprawdzony przez specjalistyczne służby, co wiąże się z zamknięciem stacji i zatrzymaniem ruchu oraz ewakuacją pasażerów. Po wprowadzeniu proponowanych zmian możliwe będzie sankcjonowanie określonych zachowań przez policję - wyjaśnił rzecznik ZTM.

ZOBACZ: Dwie stacje drugiej linii metra były zamknięte.

"Zabrania się zachowań..."

Przyjęta uchwała wprowadza również zapis mówiący o tym, "że zabrania się zachowań, które mogą wywołać awaryjne lub nieplanowane zatrzymanie pojazdu albo wymuszających zmianę wyznaczonej trasy".

Kodeks wykroczeń przewiduje za złamanie przepisów porządkowych karę nagany bądź grzywny do 500 zł.

Zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Czytaj też: Wielkie plany Warszawy: pięć linii metra, nowe trasy tramwajowe

Rafał Trzaskowski o rozbudowie sieci transportu szynowego w Warszawie
Rafał Trzaskowski o rozbudowie sieci transportu szynowego w WarszawieTVN24

Autor:dg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie

Pozostałe wiadomości