Park wokół kopca Powstania Warszawskiego na finiszu. Tak wygląda z lotu ptaka

Kopiec Powstania Warszawskiego
Kopiec Powstania Warszawskiego
Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Prace w parku pod kopcem Powstania Warszawskiego dobiegają końca. Stołeczny Zarząd Zieleni nie podaje konkretnej daty oddania inwestycji, ale wiemy, że nastąpi to jeszcze w te wakacje. Efekty zmian można już podziwiać. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz uchwycił park z lotu ptaka.

Modernizacja parku pod kopcem Powstania Warszawskiego rozpoczęła się w październiku 2021 roku. Za jej realizację odpowiada firma Remondis, a projekt stworzyły pracownie topoScape i Archigrest. Ukończenie inwestycji na warszawskim Mokotowie za ponad 24 miliony złotych dobiega końca, o czym poinformowali stołeczni ogrodnicy

Kiedy park będzie gotowy?

- Nasz wykonawca zgłosił już gotowość do odbioru, tak więc jeśli ten etap odbędzie się bez zastrzeżeń, park oddamy do końca trwającego kwartału - przekazała rzeczniczka Zarządu Zieleni Karolina Kwiecień-Łukaszewska.

Na początku tego roku Zarząd Zieleni pokazał w mediach społecznościowych zdjęcia z przebudowywanego kopca. Widać na nich odnowioną kotwicę Polski Walczącej, która na szczyt wzniesienia wróciła w sierpniu ubiegłego roku. Urzędnicy pokazali też poszerzane schody prowadzące na szczyt. Jak podkreślano, nowa geometria ścieżki ma ułatwić, a także uatrakcyjnić wchodzenie na Kopiec. Zgodnie z założeniem schody zostaną przysłonięte niską roślinnością, natomiast w barierki wmontowano oświetlenie ledowe. W drodze na górę można będzie zatrzymywać się na niewielkich platformach rozmieszczonych co sześć stopni, które mają pełnić również funkcję punktów widokowych. Poszerzona została również Aleja Godziny "W" z trzech do około siedmiu i pół metra w najszerszym miejscu.

Były opóźnienia

Zapowiadając inwestycję, Zarząd Zieleni informował, że prace zostaną sfinalizowane do końca 2022 roku. Tego terminu jednak nie udało się utrzymać. Jako przyczynę opóźnienia podawano między innymi wojnę rosyjsko-ukraińską, problemy z dostępnością i terminowością dostaw materiałów budowlanych, a także konieczność rewizji dokumentacji projektowej ze względu na odmienne warunki geologiczne przyjęte w dokumentacji.

Jak zapowiadał Zarząd Zieleni na szczycie kopca dostępny będzie dwupoziomowy taras widokowy. W planach było również odnowienie schodów prowadzących na szczyt i zagospodarowanie głównego wejścia do parku od ulicy Bartyckiej na nowo. Tam dla mieszkańców dostępna będzie ekspozycja historyczna i lapidarium ukazujące fragmenty elementów architektonicznych pochodzących ze zburzonej Warszawy. W projekcie placu wejściowego zaadaptowana zostanie część konstrukcji istniejącej hali jako stelaż dla roślin pnących.

W parku pojawią się także strefy rekreacyjne z nowymi meblami miejskimi, w tym plac zabaw, a także przestrzeń dla psów. Oprócz tego dostępne będą ścieżki dydaktyczne (historyczna i przyrodnicza) oraz sieć ścieżek spacerowych. Przewidziano także kładki, które pozwolą niemal wejść w korony drzew.

Usypany z gruzów Warszawy

Kopiec Powstania Warszawskiego usypano w latach 1946-1950 z gruzów stolicy. W 1994 roku - w 50. rocznicę wybuchu powstania - z inicjatywy byłych żołnierzy Armii Krajowej ustawiono na jego szczycie 15-metrową kotwicę - znak Polski Walczącej. Od 2004 roku na kopiec można wejść schodami liczącymi 400 stopni i 40 podestów.

Co roku, 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na szczycie kopca rozpalane jest ognisko ogniem przyniesionym z Grobu Nieznanego Żołnierza przez sztafetę pokoleń złożoną z kombatantów, żołnierzy, harcerzy i stołecznych strażników miejskich. Ognisko płonie 63 dni – tyle, ile trwało powstanie.

Czytaj także: