Garstka mieszkańców na konsultacjach w sprawie strefy Tempo 30. Miasto publikuje raport

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warszawa będzie tworzyć strefy tempo 30. Katowice już je mają
Warszawa będzie tworzyć strefy tempo 30. Katowice już je mają
TVN24
Warszawa będzie tworzyć strefy tempo 30. Katowice już je mająTVN24

Na przełomie października i listopada odbyły się konsultacje społeczne w sprawie uspokojenia ruchu drogowego w stolicy. W piątek ratusz opublikował raport z tych konsultacji, zawierający pomysły i opinie mieszkańców. Biorąc pod uwagę, że strefą ma być objęta dużą część miasta, można mówić o frekwencyjnej porażce. W dwóch spotkaniach online łącznie udział wzięło zaledwie 153 uczestników, a transmisję obejrzało 76 osób.

Warszawa planuje uporządkowanie prędkości na drogach lokalnych i osiedlowych. Jak podaje ratusz strefy ruchu uspokojonego są wprowadzane w Warszawie od dekad, a drogi znajdujące się w nich stanowią około 10 procent sieci drogowej miasta. Ponadto na wielu ulicach istnieją lokalne ograniczenia prędkości, które już dzisiaj tworzą nieformalną strefę Tempo 30, jest nim m. in. osiedle Zacisze na Targówku. "Jeśli wliczymy te miejsca, ulice o ruchu uspokojonym to ponad 27 proc. długości sieci dróg w Warszawie" - podkreśla ratusz w komunikacie.

Władze Warszawy konsultowały z mieszkańcami projekt mapy wprowadzenia stref ruchu uspokojonego, czyli takich, w których maksymalna prędkość wynosi 30 kilometrów na godzinę. Wynikiem konsultacji jest interaktywna mapa planowanych stref Tempo 30 oraz raport opublikowany w piątek przez ratusz, zawierający pomysły i opinie uczestników spotkań.

Odbyły się konsultacje społeczne w sprawie strefy Tempo 30CKS Warszawa

Czym jest strefa Tempo 30?

"Wprowadzenie tzw. stref Tempo 30 poprawi bezpieczeństwo na osiedlach, uliczkach i ulicach Warszawy, bezpośrednio w sąsiedztwie miejsc zamieszkania warszawianek i warszawiaków. W projekcie uspokojeniem objęto ulice, które pełnią funkcję dojazdową, a pozostawiono przy obecnych limitach prędkości ulice, które pełnią funkcje rozprowadzającą lub tranzytową" - tłumaczy ratusz w raporcie z konsultacji społecznych.

Przy wyznaczaniu stref ruchu uspokojonego w Warszawie wzięto też pod uwagę: klasę dróg, charakter ruchu na nich, ruch pojazdów transportu publicznego i uprzywilejowanych, lokalizacje obiektów często uczęszczanych przez pieszych, obecną sieć ulic o ruchu uspokojonym oraz odległości z wnętrza projektowanych stref do najbliższej drogi o funkcji rozprowadzającej.

- Uspokojenie ruchu wpływa na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg: kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Zmniejszenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę wyraźnie zmniejsza liczbę wypadków - w tym także tych śmiertelnych. Wynika to również ze skutecznego ograniczania przekraczania dopuszczalnej prędkości poprzez egzekwowanie przepisów. W strefach Tempo 30 zwiększa się również płynność ruchu drogowego, co jest zachętą do korzystania z innych from transportu, takich jak komunikacja miejska czy rower - przekonuje cytowany w komunikacie Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Mała frekwencja na spotkaniach

Konsultacje społeczne dla mieszkańców na temat stref Tempo 30 trwały od 14 października do 30 listopada ubiegłego roku. Jak podkreśla ratusz w raporcie z konsultacji ich celem było zweryfikowanie wstępnych propozycji oraz wspólne określenie docelowego kształtu sieci dróg objętych uspokojeniem ruchu.

Opinie i uwagi do projektu mapy wprowadzenia stref ruchu uspokojonego można było zgłaszać mailowo lub osobiście - w punktach konsultacyjnych w Centrach Aktywności Międzypokoleniowej, gdzie przedstawiciele Biura Zarządu Ruchu Drogowego odpowiadali na pytania mieszkańców i zbierali ich opinie. W ramach konsultacji odbyły się również dwa spotkania online: 15 i 28 listopada. Transmisje z obu spotkań można było obejrzeć zarówno w czasie rzeczywistym, jak i przez cały czas trwania konsultacji.

Jednak zainteresowanie konsultacjami nie było duże, w każdym wzięło udział kilkadziesiąt osób. Jak wylicza ratusz, w dwóch spotkaniach online na platformie Zoom uczestniczyło 79 i 74 uczestników. Transmisje na YouTube w czasie rzeczywistym obejrzało 76 użytkowników, pojawiło się też 491 i 270 wiadomości na czacie. Jak wskazuje ratusz, do zakończenia konsultacji społecznych transmisje ze spotkań wyświetlono odpowiednio 569 i 232 razy, a około 60 osób skorzystało z możliwości spotkania w punktach konsultacyjnych. Przesłano również ponad 1100 uwag mailem. "Uczestnikami konsultacji byli mieszkańcy, z których część reprezentowała również organizacje społeczne czy rady dzielnic" - podaje ratusz w raporcie.

Odbyły się konsultacje społeczne w sprawie strefy Tempo 30CKS Warszawa

Przeciwnicy boją się przedwczesnych porodów i depresji kierowców

Urzędnicy przyznali, że Tempo 30 ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi - jak wskazano w raporcie - podkreślali, że bezpieczeństwo niechronionych użytkowników – pieszych, w szczególności tych najmłodszych, a także rowerzystów – powinno być najważniejsze. "Wobec tego strefy Tempo 30 powinny objąć jak największą liczbę ulic. Część osób zwracała też uwagę, że na ulicach rozprowadzających ruch samochodowy i tranzytowych prędkość poruszania się samochodów jest notorycznie przekraczana i na nich także powinno się wprowadzać uspokojenie ruchu" - napisano.

Przeciwnicy twierdzili natomiast, że ruch samochodowy w mieście w ogóle nie powinien być spowalniany, a przepustowość dróg zwiększana. "W ich opinii projekt będzie uciążliwy dla kierowców i będzie prowadził do powstawania korków ulicznych. Ponadto pieszych powinno się edukować, żeby przechodząc przez ulice zachowywali się odpowiedzialnie i dbali o swoje bezpieczeństwo" - przytoczono w raporcie.  

Przeciwnicy uspokajania ruchu mieli także argumentować, że przy wprowadzeniu prędkości 30 kilometrów na godzinę nie będzie można zrealizować codziennych czynności, a wyniesione skrzyżowania "zwiększają ryzyko poronień i przedwczesnych porodów, a projekt ograniczy mobilność kobiet i osób z niepełnosprawnościami".

W raporcie przytoczono również opinię przeciwników strefy Tempo 30 wedle której obniżenie prędkości jazdy zmniejsza poziom koncentracji kierowcy i można spodziewać się większej liczby kolizji drogowych. "Pojawiały się też obawy o zwiększenie frustracji, a nawet depresji wśród kierowców. Wskazywano też, że zamiast myśleć o bezpieczeństwie, kierowca będzie musiał się zastanawiać, gdzie jest próg, a gdzie fotoradar i to może zwiększyć ryzyko wypadków" - przytoczono w raporcie jedno ze stanowisk.

Uwagi z konsultacji przeniesione na mapę. 47 korekt

Uwagi z konsultacji społecznych uwzględnione zostały na miejskiej mapie stref Tempo 30. Jak podkreśla ratusz takich korekt było 47. Najważniejsze z nich to ujęcie w strefach tzw. obwodnicy Gocławia, która już dziś w dużym stopniu stanowi ciągi uspokojone; czy też ulicy Nałęczowskiej - niedawno wyposażonej w progi zwalniające na wniosek mieszkańców i ulicy Radzymińskiej na odcinku tzw. Małej Radzymińskiej.

Z załącznika do raportu wynika, że do strefy dodano też ulice: Ciepłą na Woli, Cyryla i Metodego na Pradze Północ, Księcia Janusza na Woli (od Obozowej do Górczewskiej), Majdańska na Pradze Południe, boczną jezdnię ulicy Marywilskiej na Białołęce, Milenijną na Tarchominie, Namysłowską na Pradze Północ, Piaseczyńską na Mokotowie, czy też jezdnie serwisowe ulicy Waszyngtona na Pradze Południe. Na to samo zestawienie trafiła także ulica Mozaikowa oraz Mrówcza w Wawrze, Marcinkowskiego na Pradze Północ.

Odbyły się konsultacje społeczne w sprawie strefy Tempo 30CKS Warszawa

"Strefa Tempo 30 nie zostanie natomiast wprowadzona na ulicach Kasprowicza, Pawińskiego czy Sokratesa, których przekroje, funkcja i odseparowanie ruchu pieszego od jezdni pozwalają na prowadzenie ruchu z prędkością 50 km/h" - poinformował ratusz w komunikacie. Jak wynika z załącznika do raportu, ze strefy Tempo 30 zrezygnowano też na ulicy Jarzębskiego oraz Kasprowicza na Bielanach, Paryskiej i Wersalskiej na Saskiej Kępie, Pawińskiego na Ochocie, czy Kinetycznej na Okęciu.

Ulice na których planowane jest uspokojenie ruchu można sprawdzić na interaktywnej mapie stref Tempo 30 w Warszawie. "Dzięki niej każdy z mieszkańców może sprawdzić, czy na ulicy, przy której mieszka, wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości" - tłumaczy ratusz w komunikacie.

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: CKS Warszawa

Pozostałe wiadomości

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl