Legendarna kawiarnia nie wróci prędko. Remont większy, niż planowano

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowy Świat 61/63 - lokal nie ma gospodarza
Nowy Świat 61/63 - lokal nie ma gospodarza
tvnwarszawa.pl
Nowy Świat 61/63 - lokal nie ma gospodarzatvnwarszawa.pl

Od dwóch lat lokal po kawiarni Nowy Świat świeci pustkami. Nowy najemca miał zacząć działalność na wiosnę tego roku. Tak się jednak nie stanie, bo skala koniecznych prac remontowych okazała się większa, niż ktokolwiek przypuszczał. - Mamy przesunięcie, ale nie wycofujemy się - zapewnia Michał Brzozowski.

Wiosną 2025 roku lokal na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej miał tętnić życiem. Ofertę, która zwyciężyła w miejskim konkursie, złożyła Fundacja ProMuzeum Krzysztofa Langa. Jego partnerem biznesowym była firma ITX 2 Michała Brzozowskiego, twórcy znanych warszawskich imprezowni: 1500 metrów, Plażowej czy Na Lato. Choć umowę podpisano w maju ubiegłego roku, to do otwarcia daleka droga. Dlaczego?

- Nie przeprowadzono jeszcze wszystkich prac remontowych i adaptacyjnych - informuje Paweł Ciach, rzecznik urzędu dzielnicy Śródmieście. - Wspólnota Mieszkaniowa Nowy Świat 55/63 (miasto stołeczne Warszawa nie jest właścicielem całości budynku) prowadzi prace remontowe polegające na wymianie instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji burzowej i wykonaniu izolacji fundamentów. Powinno to zapobiec dalszemu zalewaniu piwnic w lokalu - wyjaśnia Ciach.

Przyznaje, że dużo czasu pochłonęły też uzgodnienia konserwatorskie pomiędzy śródmiejskim Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami, najemcą i Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

- Proces ten jest czasochłonny, bowiem lokal nie jest mały - 1301 metrów kwadratowych, z elementami zabytkowego wystroju. Najemca chciałby również doposażyć lokal w windę - tłumaczy rzecznik. - W związku z planowaną budową windy konserwator wskazał na przykład na konieczność przeprowadzenia badań w celu ustalenia lokalizacji przesłoniętych dekoracji, w tym zamalowanych polichromii, oraz dla ustalenia kolorystyki lokalu - dodaje.

Wymiana pionów kanalizacyjnych, żmudne ustalenia z konserwatorem

Również Michał Brzozowski mówi, że skala koniecznych prac okazała się ogromna i wykraczająca poza granice samego lokalu, który wynajął od miasta.

- Budynek był w bardzo złym stanie technicznym, bo przez wiele lat nie był remontowany. Śródmiejski ZGN razem ze wspólnotą podjął się wymiany pionów kanalizacyjnych, co zakończyło się w zeszłym miesiącu. Miasto wymieniło też część okien, do czego zobowiązało się jeszcze na etapie konkursu, druga część zostanie wymieniona w ciągu następnych dwóch miesięcy - mówi nam Brzozowski.

- Siedem miesięcy czekaliśmy na wytyczne stołecznego konserwatora zabytków, które określają, co możemy zrobić w tym budynku, a czego nie możemy. Gdybyśmy odpowiedź dostali miesiąc po złożeniu projektu, pewnie byłoby nam łatwiej - zauważa.

Nie wiedzieli, że na górze jest mieszkanie komunalne

Aby w lokalu było jakiekolwiek życie, nowi gospodarze otworzyli się na oddolne inicjatywy. Zorganizowali wernisaże, zajęcia z jogi, targi vintage, wykłady o architekturze i sztuce. W grudniu Brzozowski zorganizował też huczne urodziny, podczas których wystąpiło ponad 20 didżejów i didżejek. Wtedy wyszedł na jaw kolejny problem.

- Okazało się, że nad lokalem mieszkają sąsiedzi, o czym nie wiedzieliśmy, startując w konkursie. Nie mieliśmy świadomości, że nad przestrzenią, w której planowaliśmy pokazy mody, koncerty i teatr, jest mieszkanie komunalne. Trochę to komplikuje nasz pomysł na funkcjonowanie, ale go nie torpeduje. Musimy nieco przeskalować działalność w tym miejscu - wyjaśnia przedsiębiorca.

Urzędników docenia za obniżkę stawki czynszu na czas wykonywania prac remontowych. I jest dobrej myśli. - Do końca marca składamy komplet projektów i we wrześniu kończymy remont. Najpóźniej na przełomie września i października ruszamy - deklaruje.

Nowe wcielenie Nowego Światu. Dwa nieudane podejścia

Kawiarnię Nowy Świat otworzono w połowie lat 50. ubiegłego wieku. Jej imię rozsławił Kabaret Dudek. To tam wystawiono skecze "Sęk" czy "Ucz się, Jasiu", które tworzą historię polskiego humoru. Już w XXI wieku miejsce wyciągnęło z niebytu środowisko Krytyki Politycznej, urządzając tam Nowy Wspaniały Świat. Po trzech latach jego twórcy ze Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego musieli się wynieść, bo pojawiły się roszczenia do kamienicy.

Potem lokal przejęło Stowarzyszenie Smolna, które powołało do życia Nowy Świat Muzyki. Organizowano regularnie koncerty, a część przestrzeni podnajęto księgarni Tarabuk. Dwa lata temu władze Śródmieścia melomanów i księgarzy pogoniły, by wszystko urządzić od nowa. Zorganizowano konkurs, ale gdańska Fundacja "Terytoria Książki", która go wygrała, ostatecznie nie podpisała umowy. Zrezygnowała, uznając, że remont kosztowałby zbyt dużo i dano na niego zbyt mało czasu.

Rozpisano drugi konkurs. Startowały fundacje ProMuzeum i Wspierania Inicjatyw Twórczych Scena Kultury. Za lepszą urzędnicy uznali ofertę tej pierwszej.

Przekazanie kluczy nowemu najemcy lokalu przy Nowym Świecie (2023)Urząd Dzielnicy Śródmieście

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl