Najbardziej prestiżowy pustostan w mieście. Rozstrzygnęli konkurs

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lokal przy Nowym Świecie czeka na gospodarza
Lokal przy Nowym Świecie czeka na gospodarza
tvnwarszawa.pl
Lokal przy Nowym Świecie czeka na gospodarzatvnwarszawa.pl

To jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w Warszawie, ale od dawna lokal przy Nowym Świecie 61/63 straszy pustką. Jest szansa, że już niedługo przestanie, bo właśnie udało się rozstrzygnąć konkurs na nowego gospodarza.

Od ponad roku lokal u zbiegu Nowego Światu i Świętokrzyskiej stoi pusty. Kiedyś tętnił życiem towarzyskim i kulturalnym. W PRL kawiarnię Nowy Świat wypromował Kabaret Dudek. Kilkanaście lat temu w kamienicy powstał Nowy Wspaniały Świat, czyli centrum kultury stworzone przez prężne środowisko "Krytyki Politycznej". Potem w kawiarni zainstalował się Nowy Świat Muzyki, który organizował koncerty i podnajmował część przestrzeni księgarni Tarabuk. Ale władze dzielnicy postanowiły urządzić wszystko na nowo i nie przedłużyły umowy dotychczasowym dzierżawcom. W lutym 2022 roku fortepiany musiały wyjechać. Od tej pory nikt tam nie gra, nie śpiewa i nie tańczy.

Dzielnica przeprowadziła konkurs, który wygrała Fundacja "Terytoria Książki" z Gdańska, ale ostatecznie nie podpisała umowy. Zrezygnowała, bo uznała, że na remont pomieszczeń musiałaby wydać znacznie więcej, niż zakładała (kwoty liczone w milionach), a termin 150 dni na rozpoczęcie działalności jest zbyt wyśrubowany. Urzędnikom pozostało tylko ogłosić kolejny konkurs, co też zrobili. Wpłynęły dwie oferty: fundacji Promuzeum i fundacji Wspierania Inicjatyw Twórczych Scena Kultury. Za lepszą uznali ofertę tej pierwszej.

Od ponad roku lokal jest pustostanemtvnwarszawa.pl

Kawa, wystawa, dyskusje, zabawa

Fundacja Promuzem nie jest aktywna w internecie. Jak mówi nam prezes fundacji Krzysztof Lang, wynika to z tego, że w ostatnich latach komunikowała się przede wszystkim przez stronę Fundacji na rzecz Rzeźby Polskiej, z którą prowadzi historyczną pracownię Zbigniewa Maleszewskiego na Starym Mieście. Podkreśla, że w lokal przy Nowym Świecie chce tchnąć życie "w ramach szerszego porozumienia organizacji pozarządowych".

- Naszym strategicznym partnerem w realizacji programu kulturalnego Nowego Światu jest Fundacja Hereditas, znana z wielu projektów varsavianistycznych. W realizacji programu kulturalnego, w ramach którego planujemy debaty, kontynuujące najnowszą tradycję miejsca, będą nas wspierać także między innymi Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba czy Fundacja Think Tank Miasto. Partnerem biznesowym, z którym wystartowaliśmy do konkursu, jest firma ITX 2 reprezentowana przez Michała Brzozowskiego, twórcę takich miejsc, jak 1500 metrów, Plażowa czy Na Lato - tłumaczy Lang.

- Podzieliliśmy się w ten sposób, że Promuzeum zajmie się prowadzeniem klubokawiarni i działalnością galeryjno-wystawienniczą. Dominik Jagiełło z Fundacji Hereditas będzie odpowiadał za część varsavianistyczną, a Michał Brzozowski za kwestie biznesowe i gastronomiczne, ale za nim idzie także kultura alternatywna, współpraca z wytwórniami muzycznymi i imprezy - dodaje.

Od ponad roku lokal jest pustostanemtvnwarszawa.pl

Parter i piętro, a obok metro

10-letnia umowa między fundacją a miastem ma zostać podpisana w ciągu miesiąca. Od tego momentu na uruchomienie lokalu przewidziano 200 dni. Lokal przy Nowym Świecie 61/63 ma ponad 1300 metrów kwadratowych powierzchni na parterze i piętrze. Po sąsiedzku znajduje się stacja drugiej linii metra: Nowy Świat - Uniwersytet.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP