Księgarnia z 17-letnią historią musi się zwijać, bo dzielnica robi konkurs... "lokal na kulturę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budynek przy Nowym Świecie 61/63ZGN Śródmieście

Wśród wystawionych przez Śródmieście lokali do wynajęcia znalazł się i ten zajmowany przez znaną księgarnię Tarabuk. Klienci i przyjaciele skierowali do burmistrza dzielnicy petycję, w której proszą o wyłączenie lokalu z konkursu. - Lokal tętnił życiem, działo się tu mnóstwo różnych rzeczy, a w plebiscytach mieszkańców zajmowaliśmy czołowe miejsca. I takie zaskoczenie - mówi właściciel księgarni.

Urząd dzielnicy Śródmieście wystawił do wynajęcia siedem lokali, z przeznaczeniem na działalność kulturalną połączoną z małą gastronomią. Są wśród nich takie, gdzie nic się nie dzieje, ale też takie, gdzie wciąż prowadzona jest działalność. Tak jest w przypadku największego z nich, przy Nowym Świecie 61/63, gdzie przez lata znajdowała się siedziba "Krytyki Politycznej", a teraz działa Nowy Świat Muzyki. Tam mieści się również znana księgarnia Tarabuk, który dwa razy zwyciężyła w plebiscycie "Ulubiona Księgarnia Warszawy".

Jej klienci skierowali w tej sprawie petycję do burmistrza Śródmieścia Aleksandra Ferensa. Do soboty rano podpisało się pod nią 520 osób. "Apelujemy do Pana o wyłączenie pomieszczenia księgarni Tarabuk z ogłoszonego przetargu na nowego najemcę Kawiarni Nowy Świat albo wpisanie do warunków przetargu zagwarantowania jej obecności bądź podjęcie innych decyzji prowadzących do tego samego celu" - czytamy w petycji.

Jak przekonują autorzy, księgarnia jest jedną z wizytówek nie tylko Warszawy, ale całego Śródmieścia i ważne, aby tej rangi instytucja kultury posiadała stały adres: "My klienci Tarabuka i jego przyjaciele zwracamy się z apelem do Pana Burmistrza o utrzymanie siedziby księgarni, która co roku jest wybierana w plebiscytach na Ulubioną Księgarnię Warszawy. Od Pana decyzji zależy, czy porównywana z kultową księgarnią Szekspir w Paryżu księgarnia Tarabuk pozostanie na Nowym Świecie 63".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Właściciel księgarni: od 17 lat cieszymy się uznaniem z różnych stron. I takie zaskoczenie

Jak mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jakub Bułat, do sierpnia ubiegłego roku głównym najemcą kawiarni było stowarzyszenie Smolna, które już wcześniej zabiegało, aby tę umowę przedłużyć. Bez skutku. - W grudniu dostaliśmy pismo, że do końca lutego musimy się wynieść z lokalu, ponieważ będzie przeprowadzony przetarg. Napisałem pismo do burmistrza 14 stycznia. Do tej pory nie dostałem odpowiedzi. Postanowiliśmy się też odwołać do naszych klientów, fanów, przygotowaliśmy petycję - wyjaśnia Bułat.

Zapewnia, że czynsz opłaca terminowo. - Lokal tętnił życiem. Stowarzyszenie Smolna znane jest z tego, że organizuje koncerty chopinowskie, wystawy, inne koncerty, a w weekendy działał tu teatr maskarady dla dzieci, teatr Żydowski. Działo się tu mnóstwo różnych rzeczy. W plebiscytach mieszkańców zajmowaliśmy czołowe miejsca, mamy certyfikat dla małych księgarń. Od 17 lat cieszymy się uznaniem z różnych stron. I takie zaskoczenie - zwraca uwagę właściciel. I dodaje, że w przetargu udziału nie weźmie, bo lokal jest olbrzymi: - Stowarzyszenie Smolna będzie w nim brało udział.

Adres przy Nowym Świecie już trzecia z kolei lokalizacja księgarni. - Czwartej już nie udźwigniemy. Nie jestem młody, żeby zaczynać wszystko od początku. Myślę, że przy odrobinie dobrej woli moglibyśmy tu zostać, ponieważ lokal też ma być przeznaczony na kulturę, wiec renomowana księgarnia jak najbardziej pasuje. Skoro już jest, nie trzeba jej niszczyć - przekonuje Bułat. - Na dzień dzisiejszy mam przed oczyma wizję, że muszę się wynieść. Nie wiem, czy mam zamawiać książki, czy prowadzić wyprzedaż. Wiem, że jak powiększę liczbę książek to być może będę musiał te wyrzucić na śmietnik, rozdać. To już odbija się na naszym funkcjonowaniu - podsumowuje.

Tarabuk działa w Warszawie od 17 latTarabuk

Burmistrz: księgarnia nie miała umowy z ZGN Śródmieście

Z kolei burmistrz Śródmieścia zastrzega, że petycja nie trafiła jeszcze na jego biurko. Kiedy odczytujemy mu postulaty właściciela kawiarni, mówi: - W tej chwili trwa konkurs "lokal na kulturę". Obejmuje on siedem lokali śródmiejskich, w bardzo atrakcyjnych miejscach. Jest to konkurs otwarty i każdy podmiot na prawo w nim uczestniczyć. Dotyczy to również lokalu na Nowym Świecie.

- Nie mogę się wypowiadać na temat jakichkolwiek podmiotów, które mają prawo brać prawo w konkursie, aby utrzymać jego transparentność i bezstronność. Pracownicy Urzędu Dzielnicy i ZGN Śródmieście stanowią część komisji konkursowej, w której też biorą udział pracownicy Biura Kultury urzędu miasta, przedstawiciele strony społecznej wskazany przez Dzielnicową Komisję Dialogu Społecznego, a także pracownicy biura komunikacji społecznej ratusza - dodaje Ferens.

Zwraca też uwagę, że jego wypowiedzi na temat potencjalnych oferentów mogłyby zostać potraktowane jako "próba wywierania nacisku na członków komisji", a konkurenci mogli by tym samym "podważyć obiektywizm i transparentność pracy komisji".

A dlaczego umowa dzierżawy z księgarnią nie została przedłużona? - Księgarnia Tarabuk, która prowadzi również drugą księgarnię na terenie Śródmieścia, w ogóle nie miała umowy z ZGN Śródmieście. Księgarnia podnajmowała lokal bezpośrednio od Stowarzyszenia Smolna, któremu umowa najmu wygasła w sierpniu 2021 roku. Zarząd Dzielnicy wyraził zgodę Stowarzyszeniu na kontynuowanie działalności, pomimo trwających od kilku miesięcy przygotowań do konkursu, aż do momentu rozpoczęcia otwarcia ofert konkursowych - wyjaśnia Ferens.

37 księgarń w Śródmieściu

Termin składania ofert w przetargu mija 28 lutego, koperty zostaną otwarte 1 marca. - Obecnie, w Śródmieściu w lokalach należących do Miasta działa 37 księgarń. Jestem umówiony we wtorek z przedstawicielami Polskiej Izby Książki oraz Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Porozmawiamy o sytuacji ruchu księgarskiego w Śródmieściu i o tym, w jaki sposób możemy podtrzymywać działalność księgarń w sytuacji, w której uchwała Rady Warszawy nie daje nam możliwości udzielania obniżek czynszów z powodu obniżenia przychodów spowodowanego pandemią. W ciągu ostatnich dwóch lat, Zarząd Śródmieścia udzielił najemcom wsparcia na kwotę około 57 milionów złotych z około 70 milionów udzielonych w całej Warszawie - podaje burmistrz. 

- Robimy wszystko aby nasi mieszkańcy mieli nieograniczony dostęp do dóbr kultury w wielu miejscach naszej dzielnicy. Jesteśmy zawsze otwarci na dialog i pomagamy przedsiębiorcom jak możemy. Stąd moja zachęta do wystartowania w konkursie, ponieważ na chwilę obecną Tarabuk nie jest stroną w sprawie dotyczącej lokalu. Przedłużenie terminu funkcjonowania Stowarzyszenia było możliwe tylko do określonej daty i jesteśmy zobowiązani prawem, aby jej przestrzegać - podsumowuje.

Przeczytaj również: Drzewa, nowe place i lustro wodne zamiast tunelu dla samochodów. Tak zmieni się rejon Złotej i Zgody:

Konkurs na koncepcję architektoniczną dla ulic Złotej i Zgoda
Konkurs na koncepcję architektoniczną dla ulic Złotej i ZgodaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mp, kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZGN Śródmieście

Pozostałe wiadomości

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy mają ręce pełne pracy po weekendowych nawałnicach, które przechodziły przez stolicę. Wpłynęło kilkaset zgłoszeń, swoje działania wciąż prowadzi Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-letnia Polka była poszukiwana czerwoną notą Interpolu, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz listem gończym. Została zatrzymana przez strażników granicznych na lotnisku Warszawa-Modlin.

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

50-letni kierowca zginął w porannym wypadku w powiecie ciechanowskim. - To już trzecia ofiara wypadków, do których doszło na mazowieckich drogach od początku weekendu – poinformowała w niedzielę rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Źródło:
PAP

Na terenie przedszkola osy zbudowały gniazda w plenerowych zabawkach w ogrodzie. Zauważyli je pracownicy, którzy poprosili o pomoc strażników miejskich, a ci strażaków.

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało, najprawdopodobniej kobiety, zostało w sobotę wyłowione z Wisły w Warszawie. - Jest w znacznym stanie rozkładu, praktycznie uniemożliwiającym identyfikację. Zostaną pobrane próbki DNA - poinformowała policja.

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja na płockim lotnisku. Podczas lądowania jedna z maszyn wywróciła się, na jej pokładzie były dwie osoby.

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Neolityczna siekierka znaleziona przypadkowo podczas prac ogrodowych w Józefowie trafiła do Muzeum Historycznego w Legionowie. Będzie można ją zobaczyć na wystawie od września.

Siekierka sprzed ponad czterech tysięcy lat trafiła do muzeum 

Siekierka sprzed ponad czterech tysięcy lat trafiła do muzeum 

Źródło:
PAP

W Otwocku odkopano fragmenty kolumn i szczątki murów. Widać na nich resztki malowań w pstrokatych kolorach. Znalezione elementy pochodzą z synagogi Goldbergów. Świątynia mieściła 650 wiernych. Przed wojną odbywały się w niej różne uroczystości, nie tylko religijne. W 1940 roku została zburzona.

Kolumny i szczątki murów synagogi odkopano w Otwocku

Kolumny i szczątki murów synagogi odkopano w Otwocku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Tylko jednej doby karetki stołecznego pogotowia wyjeżdżały 685 razy, a co siódme zgłoszenie dotyczyło skutków wysokich temperatur. Aż 52 wyjazdy dotyczyły omdleń - podała w mediach społecznościowych Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie.

Omdlenia, duszności i złe samopoczucie. Co siódmy wyjazd pogotowia związany z upałami

Omdlenia, duszności i złe samopoczucie. Co siódmy wyjazd pogotowia związany z upałami

Źródło:
PAP

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odniósł się w piątek do blokad ulic organizowanych w ostatnim czasie w Warszawie przez aktywistki i aktywistów z Ostatniego Pokolenia. - Nie ma tutaj przestrzeni dla wymierzania we własnym zakresie sprawiedliwości - skomentował próby usuwania protestujących przez kierowców na własną rękę.

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Źródło:
PAP