Kaczyński zamalował tabliczkę na wieńcu. "Panie pośle, proszę nie robić tego"

Źródło:
OKO.press, tvnwarszawa.pl
Jarosław Kaczyński zamalował tabliczkę na wieńcu
Jarosław Kaczyński zamalował tabliczkę na wieńcuOKO.press
wideo 2/5
Jarosław Kaczyński zamalował sprayem tabliczkę na wieńcuOKO.press

W poniedziałek wieczorem Jarosław Kaczyński wraz z bliskimi współpracownikami pojawił się przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości miał ze sobą sprej, którym zamalował tabliczkę na wieńcu, na której odpowiedzialnością za tragedię obciążany jest jego brat. Nie reagował na wezwania policjantów.

Do incydentu doszło w poniedziałek, 10 czerwca po godzinie 22. Sprawę opisało OKO.press, które zamieściło 10-minutową relację wideo ze zdarzenia.

Na nagraniu widać prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który czarną farbą zamazuje tabliczkę przytwierdzoną do wieńca. Kwiaty z taką samą tabliczką składa 10. dnia każdego miesiąca Zbigniew Komosa. Napis głosi: "Pamięci 95 ofiar Lecha Kaczyńskiego, który, ignorując wszelkie procedury, nakazał pilotom lądować w Smoleńsku w skrajnie trudnych warunkach. Spoczywajcie w pokoju. Naród Polski".

"Panie pośle, to jest zabronione prawem"

Jarosława Kaczyńskiego próbują powstrzymać słownie policjanci. - Panie pośle, proszę nie robić tego. Panie pośle, to jest zabronione prawem - mówią.

- Nie jest zabronione - odpowiada Kaczyński i towarzyszący mu współpracownicy, kontynuując zamazywanie napisu. - To jest interwencja poselska - stwierdza prezes PiS i pyta policjanta: - A pan chce, żeby na grób pana ojca czy dziadka nakładano takie napisy?

Po zakończeniu sprejowania politycy odmawiają modlitwę "Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko".

Kaczyński chce wiedzieć, kto wydał rozkaz

Potem Kaczyński wraca do rozmowy z policjantami. Dopytuje, kto "wydał rozkaz działania tutaj"? Chce wiedzieć, czy to decyzja komendanta stołecznego czy głównego.

Jarosław Kaczyński i inni politycy PiS pytają dowódcę policjantów na pl. Piłsudskiego, kto rozkazał pilnowania pomnika
Jarosław Kaczyński i inni politycy PiS pytają dowódcę policjantów na pl. Piłsudskiego, kto rozkazał pilnowania pomnikaOKO.press

- To jest interwencja poselska i proszę podać nazwiska i rozkaz... Bo rozkaz jest w oczywisty sposób sprzeczny z prawem i moralnością - argumentuje lider PiS. Rozpoczynają się poszukiwania dowódcy. Trwa przekonywanie, że tabliczka jest szkodliwa i bezprawna. - Chuliganeria, to jest putinada. To są ludzie Putina. To są tezy Putina - przekonuje Jarosław Kaczyński, nawiązując do treści napisu.

- Kto wydał rozkaz, żeby bronić coś, co szkaluje w sposób oczywisty, w tym wypadku mojego brata, ale nie chodzi o relacje rodzinne, tylko o to, że to jest prezydent Rzeczypospolitej, który zginął tragicznie. W naszym przekonaniu, jesteśmy tego na sto procent przekonani, jest to po prostu ofiara Putina - mówi Kaczyński do policjanta, która przedstawia się jako dowódca.

- My po prostu likwidujemy to, co jest oczywistą obrazą, oczywistym naruszeniem dóbr osobistych prezydenta zmarłego - dodaje. Po kilku minutach politycy PiS odchodzą.

Dlaczego policjanci nie przerwali działania Jarosława Kaczyńskiego? Czy zostało wszczęte postępowanie w tej sprawie? Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się we wtorek późnym wieczorem do Komendy Stołecznej Policji. Odpowiedź nadeszła po tygodniu. "Zgromadzone materiały zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ z wnioskiem o wszczęcie śledztwa w kierunku art. 231 kodeksu karnego w związku z interwencją poselską" - odpisał podinsp. Robert Szumiata, rzecznik prasowy KSP.

Prezes PiS o "bronieniu narracji Putina"
Prezes PiS o "bronieniu narracji Putina"OKO.press

To nie pierwszy raz, kiedy prezes PiS zamazuje tabliczkę. Do podobnego zdarzenia doszło miesiąc temu.

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: OKO.press, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: OKO.press

Pozostałe wiadomości

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy mają ręce pełne pracy po weekendowych nawałnicach, które przechodziły przez stolicę. Wpłynęło kilkaset zgłoszeń, swoje działania wciąż prowadzi Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Drogowcy rozpoczynają budowę przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego, które połączą ulicę Karową z nowym mostem pieszo-rowerowym przez Wisłę. Dlatego od poniedziałku, 15 lipca, Wisłostrada będzie węższa o jeden pas w każdym kierunku. Zmiany czekają także pieszych i rowerzystów.

Wisłostrada od poniedziałku będzie zwężona

Wisłostrada od poniedziałku będzie zwężona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-letnia Polka była poszukiwana czerwoną notą Interpolu, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz listem gończym. Została zatrzymana przez strażników granicznych na lotnisku Warszawa-Modlin.

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

50-letni kierowca zginął w porannym wypadku w powiecie ciechanowskim. - To już trzecia ofiara wypadków, do których doszło na mazowieckich drogach od początku weekendu – poinformowała w niedzielę rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Źródło:
PAP

Na terenie przedszkola osy zbudowały gniazda w plenerowych zabawkach w ogrodzie. Zauważyli je pracownicy, którzy poprosili o pomoc strażników miejskich, a ci strażaków.

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało, najprawdopodobniej kobiety, zostało w sobotę wyłowione z Wisły w Warszawie. - Jest w znacznym stanie rozkładu, praktycznie uniemożliwiającym identyfikację. Zostaną pobrane próbki DNA - poinformowała policja.

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja na płockim lotnisku. Podczas lądowania jedna z maszyn wywróciła się, na jej pokładzie były dwie osoby.

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Neolityczna siekierka znaleziona przypadkowo podczas prac ogrodowych w Józefowie trafiła do Muzeum Historycznego w Legionowie. Będzie można ją zobaczyć na wystawie od września.

Siekierka sprzed ponad czterech tysięcy lat trafiła do muzeum 

Siekierka sprzed ponad czterech tysięcy lat trafiła do muzeum 

Źródło:
PAP

W Otwocku odkopano fragmenty kolumn i szczątki murów. Widać na nich resztki malowań w pstrokatych kolorach. Znalezione elementy pochodzą z synagogi Goldbergów. Świątynia mieściła 650 wiernych. Przed wojną odbywały się w niej różne uroczystości, nie tylko religijne. W 1940 roku została zburzona.

Kolumny i szczątki murów synagogi odkopano w Otwocku

Kolumny i szczątki murów synagogi odkopano w Otwocku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Blacha już zdemontowana, ostały się jeszcze metalowy stelaż i solidna podłoga. Ale dni pawilonu z placu Defilad, który przed laty pełnił funkcję punktu informacyjnego rozbudowy metra, są policzone. - Nie znaleźliśmy instytucji, która mogłaby go wykorzystać do realizacji swoich działań - przyznaje ostatni gospodarz obiektu.

Rozbiórka w centrum Warszawy. Nie znaleźli pomysłu na pawilon

Rozbiórka w centrum Warszawy. Nie znaleźli pomysłu na pawilon

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tylko jednej doby karetki stołecznego pogotowia wyjeżdżały 685 razy, a co siódme zgłoszenie dotyczyło skutków wysokich temperatur. Aż 52 wyjazdy dotyczyły omdleń - podała w mediach społecznościowych Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie.

Omdlenia, duszności i złe samopoczucie. Co siódmy wyjazd pogotowia związany z upałami

Omdlenia, duszności i złe samopoczucie. Co siódmy wyjazd pogotowia związany z upałami

Źródło:
PAP

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odniósł się w piątek do blokad ulic organizowanych w ostatnim czasie w Warszawie przez aktywistki i aktywistów z Ostatniego Pokolenia. - Nie ma tutaj przestrzeni dla wymierzania we własnym zakresie sprawiedliwości - skomentował próby usuwania protestujących przez kierowców na własną rękę.

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Źródło:
PAP