W ubiegłym roku na warszawskich ulicach zginęły 33 osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Przestańmy opowiadać, że przez Warszawę można gnać na zabój każdą ulicą"
"Przestańmy opowiadać, że przez Warszawę można gnać na zabój każdą ulicą"Mateusz Szmelter / tvnearszawa.pl
wideo 2/6
"Przestańmy opowiadać, że przez Warszawę można gnać na zabój każdą ulicą"Mateusz Szmelter / tvnearszawa.pl

95 procent wypadków w ubiegłym roku to wypadki spowodowane przez kierujących pojazdami. Aż jedna trzecia z nich - z uwagi na przekroczenie prędkości - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Podsumował, że na stołecznych ulicach zginęły w ubiegłym roku 33 osoby. To najniższa liczba, od kiedy tragiczna statystyka jest prowadzona, czyli od 40 lat.

Miasto zorganizowało konferencję poświęconą poprawie bezpieczeństwa na ulicach na skrzyżowaniu Kruczkowskiego z aleją 3 Maja. Nie bez powodu właśnie tam. - To skomplikowane miejsce, jeśli chodzi o przekraczanie pieszych przez jezdnię. Nie tylko z uwagi na to skrzyżowanie, ale też z uwagi na ograniczoną widoczność - ocenił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

W tym miejscu przechodzą piesi, którzy wysiadają z autobusu i ci, którzy schodzą ze stacji PKP Powiśle.

Olszewski podkreślił, że to jedno ze skrzyżowań, które było przedmiotem audytu bezpieczeństwa, który od kilku lat prowadzi Zarząd Dróg Miejskich. Wiceprezydent zastrzegł, że o bezpieczeństwie na drogach nie decyduje jedynie infrastruktura, ale przede wszystkim zachowanie użytkowników dróg.

33 wypadki śmiertelne, to najmniej od 40 lat

- Naszym celem jest "cel zero". Chcemy osiągnąć stan, w którym nie będzie wypadków śmiertelnych na naszych drogach. To jest piekielnie trudny do osiągnięcia cel, ale śledząc statystyki, które mamy za ostatnie lata, widzimy, że do tego celu bardzo się zbliżamy - podkreślił Michał Olszewski. - W ubiegłym roku mieliśmy aż 33 wypadki śmiertelne. To najniższa liczba wypadków śmiertelnych w historii Warszawy, od kiedy tego typu sytuacje są odnotowywane - wyliczał.

Ofiary wypadków drogowych w Warszawie w latach 1983-2023ZDM

Podkreślił, że to dwa razy mniej niż 10 lat wcześniej. W 2021 roku były to 42 osoby. - To pokazuje, że zbliżamy się do tego, aby wykluczyć wypadki śmiertelne na naszych drogach - powiedział. - Pamiętajmy o tym i przestańmy opowiadać o tym, że to piesi są zagrożeniem dla kierowców - apelował.

- Konsultacje, które odbywaliśmy w ubiegłym roku na temat Tempo 30, to nie były konsultacje o spowalnianiu ruchu. To były konsultacje o naszym bezpieczeństwie, bo aż jedna trzecia osób ginie z uwagi na to, że jest nagminnie przekraczana prędkość przez kierujących pojazdami - wskazał Olszewski.

W ubiegłym roku zginęło 16 pieszych, w tym ośmioro na pasach

Olszewski przypomniał, że dostosowanie prędkości powinno być zależne nie tylko od znaków, ale także od widoczności, stanu nawierzchni i warunków atmosferycznych. - Każdy z nas, który kieruje pojazdami, ja również, prowadzi "grę" często o śmierć i życie. Często nie swoje, ale kogoś innego - podkreślił.

Wiceprezydent wskazał, że w ubiegłym roku odnotowano też rekordowo niską liczbę wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych.

- 16 osób zginęło na warszawskich drogach, jeśli chodzi o pieszych. Co bardzo ważne, aż sześć, czyli jedna trzecia, zginęła na pasach, w miejscu, w którym przechodzi się zgodnie z prawem - zaznaczył. Zapewnił, że miasto za każdym razem po wypadkach analizuje, czy potrzebne są rozwiązania, które wymuszają zwolnienie czy zachowanie szczególnej ostrożności. - Ale pamiętajmy: to nie infrastruktura zabija ludzi. To kierujący. Ci wszyscy, którzy korzystają z dróg - przekonywał.

W pierwszym półroczu osiem ofiar śmiertelnych

Dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa Michał Domaradzki ocenił, że 33 ofiary śmiertelne to "wyraźny spadek". - Ale to o 33 ofiary za dużo. "Wizja zero", do której zmierzamy, cały czas jest w naszym zasięgu. Na pewno będzie trudno, żeby ją w szybkim czasie osiągnąć, ale robimy wszystko - zapewnił.

Jak wygląda pierwsze półrocze tego roku? - W ciągu sześciu miesięcy tego roku na warszawskich ulicach zginęło w wypadkach drogowych osiem osób, w tym pięciu aż pieszych - wskazał Domaradzki.

Z danych wynika, że od początku lutego do drugiej połowy kwietnia tego roku na warszawskich ulicach nie zginęła ani jedna osoba. "Jeszcze niedawno 80 dni bez żadnego śmiertelnego wypadku w dwumilionowej Warszawie było wydarzeniem nie do pomyślenia" - zauważyli drogowcy w mediach społecznościowych.

Michał Domaradzki mówił też, jak Warszawa wypada w tragicznym przeliczniku na tle Unii Europejskiej. - 17 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców. To wartość wyraźnie lepsza niż średnia Unii Europejskiej, która mówi o 47 ofiarach na milion mieszkańców. A wyraźnie lepsza niż wartość w Polsce, gdzie na jeden milion mieszkańców ginie na drogach 59 osób - wyliczał dyrektor.

Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w WarszawieZDM

Tragiczne statystyki motocyklistów na niezmienionym poziomie

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski wyjaśnił, że przejście przy Kruczkowskiego i alei 3 Maja to jedno z kilkuset miejsc, w których w tym roku drogowcy będą poprawiać bezpieczeństwo. - Naszym flagowym takim projektem jest doświetlanie przejść dla pieszych. I to też widać, że przynosi efekt - tłumaczył, dowodząc, że wśród zeszłorocznych ofiar wśród pieszych nie odnotowano ani jednej, która zginęłaby między godziną 23 a 9. - Ponad 300 przejść dla pieszych chcemy w tym roku doświetlić - zapowiedział.

Puchalski podał, że wśród 33 ofiar śmiertelnych było ośmiu motocyklistów. - Biorąc pod uwagę, że natężenie i ruch motorów w Warszawie to nawet nie jest jeden procent, to pokazuje, jak piekielnie niebezpieczny jest to środek komunikacji, jak wielkie jest ryzyko - zauważył.

Jak dodał, "osiem wypadków śmiertelnych w zeszłym roku nie jest wydarzeniem jednorazowym", a liczba w tej kategorii jest co roku podobna. - O ile wskaźniki śmiertelności na warszawskich drogach wyraźnie spadają, to jeśli chodzi o motocyklistów, jesteśmy w jakimś takim trendzie bocznym: ośmiu, dziewięciu, siedmiu motocyklistów rok w rok ginie na warszawskich ulicach - wyliczał dyrektor Puchalski.

Tamás Dombi, odpowiadający za Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym, przekazał, że w 2022 roku zatwierdzono dwa tysiące projektów stałej organizacji ruchu. - One wszystkie mają się przyczynić do poprawy tego bezpieczeństwa. W jaki sposób? Czasem są to duże i skomplikowane projekty, jak przebudowa placu Trzech Krzyży, gdzie były dwa przejścia dla pieszych przez trzy pasy ruchu, niesygnalizowane, bardzo niebezpieczne - przypomniał. Zapewnił, że zmiany zapewnią bezpieczeństwo pieszym i rowerzystom.

Dombi dodał, że w pobliżu skrzyżowania Kruczkowskiego z aleją 3 Maja są cztery przejścia dla pieszych. - Każde z nich przez wiele pasów ruchu. Jest to sytuacja, która na dzisiaj jest już niezgodna z przepisami. Nie powinno być takich przejść. Dlatego każde z nich, po kolei, zostanie przebudowane - zapowiedział.

Pierwszeństwo pieszych - zmiana prawa

Przypomnijmy: od 1 czerwca 2021 roku pierwszeństwo przed pojazdami (z wyjątkiem tramwajów) mają nie tylko piesi znajdujący się na pasach, ale także na nie wchodzący. Mówi o tym dodany do art. 13 ust. 1a. Za nieustąpienie pierwszeństwa grozi 1,5 tys. zł mandatu.

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24