- W 2023 roku Zamek Królewski odwiedziło dwa miliony 23 tysiące osób. Do zamku przychodzą osoby zainteresowane konkretną wystawą lub dziełem sztuki. Odwiedza nas coraz więcej osób, bo jest miejsce, gdzie kreują się wydarzenia artystyczne związane ze sztuką dawną i współczesną. W 2024 roku zorganizujemy pięć wystaw czasowych, w tym trzy duże. Mamy nadzieję, że pobijemy ubiegłoroczny rekord frekwencji - powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski, podsumowując ubiegły rok.
Grafiki Jana Matejki
Podczas środowej konferencji profesor Fałkowski zaprezentował szczegóły planów wystawienniczych Zamku Królewskiego na rok 2024. W trakcie spotkania zaprezentowano jedno z popiersi cesarzy rzymskich wykonane przez Alessandra Rondoniego. Jak zaznaczył dyrektor placówki, program rozpocznie się 5 marca od wystawy "Matejko nieznany. Dzieła z Lwowskiej Narodowej Galerii oraz kolekcji prywatnych".
- To rzadka okazja, by zobaczyć Matejkę przez pryzmat jego znanych prac graficznych. Większość jego rysunków, mimo że są to prace szkicowe, to zamknięte dzieła sztuki, dorównujące swoją klasą jego obrazom sztalugowym - wyjaśnił Fałkowski. Wystawa potrwa do 26 maja.
Sentymentalna wystawa Hasiora
22 marca rozpocznie się wystawa "Włoskie widoki Van Witella". Na przełomie XVII i XVIII holenderski malarz Gaspar Van Wittel osiadł we Włoszech i tworzył liczne pejzaże. - Na wystawie znajdzie się 15 dzieł twórcy, w tym 13 obrazów oraz dwa rysunki - wyjaśnił Fałkowski.
- 14 czerwca otworzymy wystawę "Władysław Hasior. Trwałość przeżycia". To "klamra" spinająca przeszłość i teraźniejszość Zamku. 50 lat temu, w 1974 roku jego wystawa była pierwszą ekspozycją sztuki w odbudowanym Zamku Królewskim. Trwały prace wykończeniowe, a tłumy ludzi oglądało wówczas prace Hasiora w surowych, nieotynkowanych jeszcze murach. Po pół wieku, w tym samym miejscu, chcemy przypomnieć jego dorobek - powiedział.
Sześć prac Rafaela, w tym nowy zakup
- Najważniejsza w tym roku wystawa "Rafael - piękno renesansu" rozpocznie się 7 października. Pokażemy sześć prac mistrza, kilka rysunków i ponad dwadzieścia dzieł jego uczniów i kręgu jego współpracowników. Będzie to wspaniałe ukoronowanie jubileuszu 50-lecia odbudowanego Zamku Królewskiego - wskazał, przypominając, że będzie to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona twórcy i jego kręgowi.
Dzieła zostaną zaprezentowane w układzie chronologicznym, od wczesnych lat do rzymskiego okresu działalności. Jedną z prac będzie zakupiony do zbiorów zamkowych w 2023 roku rysunek "Postać żołnierza w zbroi all'antica" wykonany przez Rafaela. Pisaliśmy o nim na tvnwarszawa.pl>>>
Arcydzieła z kijowskiego muzeum
5 grudnia rozpocznie się wystawa "Arcydzieła z Muzeum Chanenków w Kijowie" - 36 dzieł sztuki włoskiej ze zasobów Narodowego Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko. - Duża część tych obiektów wymaga gruntownej pracy ekipy zamkowych konserwatorów. W kilku przypadkach działają oni wręcz w sposób ratunkowy. Zakładamy, że przed grudniem zakończymy wszystkie prace konserwatorskie - podkreślił prof. Fałkowski. Wystawa potrwa do 9 marca 2025 roku.
Bohdan Chanenko (1849-1917) był petersburskim prawnikiem i kolekcjonerem dzieł sztuki. Wraz z żoną tworzyli przyszłą kolekcję, kupując dzieła mistrzów włoskich i niderlandzkich, m.in. Petera Breughla Młodszego. Nabyli ponad 100 obrazów i rzeźb. Po rewolucji bolszewickiej zbiory upaństwowiono. Wśród utraconych dzieł sztuki były m.in. gobelin "Pokłon Trzech Królów" i obraz Łukasza Cranacha Starszego "Adam i Ewa". W niepodległej Ukrainie w Kijowie powstało Narodowe Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: PAP