Zamek Królewski kupił rysunek wielkiego mistrza. "Pierwsze dzieło Rafaela w polskich zbiorach"

Rysunek Rafaela trafił do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie
Rysunek Rafaela trafił do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie
Źródło: Zamek Królewski

Zakupiliśmy rysunek autorstwa Rafaela, przedstawiający wojownika - poinformował dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski. Zamkowe zbiory wzbogaciły także dwa obrazy Agostino Tassiego.

Rysunek został zakupiony do kolekcji Zamku Królewskiego pod koniec ubiegłego roku. Przedstawia wojownika w antycznej zbroi, z tarczą i mieczem. Wykonano go brązowym atramentem na papierze. Nie jest duży - około 27 na 17 centymetrów.

- Grono badaczy ponad wszelką wątpliwość potwierdziło jego autentyczność. To pierwsze dzieło Rafaela w polskich zbiorach po utracie "Młodzieńca" - powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski, przypominając, że "Portret młodzieńca" Rafaela Santi zaginął podczas niemieckiej okupacji i do dziś nie został odnaleziony. Kwoty transakcji nie ujawniono.

- Zakupiliśmy także dwa obrazy Agostino Tassiego (1578-1644) ukazujące mroczną, nieco romantyczną rzeczywistość. Wyprzedziły one o sto lat słynną serię grafik Piranesiego "Carceri" (więzienia). W alegoryczny sposób ukazują one zagrożenia ludzkiego życia i walki człowieka o przetrwanie. To "Wyjście Eneasza z Troi" i "Arsenał wenecki", na którym widzimy ruiny, kadłuby okrętów i tłum ludzi - wyjaśnił Fałkowski.

Agostino Tassi (właściwie Agostino Buonamici) był późnomanierystycznym malarzem włoskim, znanym przede wszystkim z niewielkich pejzaży.

Rysunek Rafaela trafił do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie
Rysunek Rafaela trafił do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie
Źródło: Zamek Królewski

W październiku wystawa Rafaela

Dyrektor zapowiedział najważniejsze wystawy, jakie odbędą się na zamku w 2024 roku

- Najważniejsza dla nas wystawa dzieł Rafaela rozpocznie się 7 października. Pokażemy sześć prac mistrza, kilka rysunków i ponad dwadzieścia dzieł jego uczniów i kręgu jego współpracowników. Ta wystawa będzie wspaniałym ukoronowaniem jubileuszu 50 lat odbudowanego Zamku Królewskiego - przekazał.

- Istotna będzie także wystawa prac Władysława Hasiora. To pewna klamra spinająca przeszłość i teraźniejszość Zamku. Dokładnie 50 lat temu wystawa tego twórcy była pierwszą wystawą sztuki w odbudowanym Zamku Królewskim. Jeszcze trwały prace wykończeniowe, mury zamku były jeszcze nieotynkowane, a tłumy ludzi oglądały wówczas prace Hasiora. Po pół wieku w tym samym miejscu chcemy przypomnieć jego dorobek w dużej, monograficznej wystawie - wskazał.

35 dzieł włoskich z wyjątkowej kolekcji

W 2024 roku Zamek Królewski zorganizuje także wystawę sztuki włoskiej (36 dzieł) pochodzącej ze zasobów Narodowego Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko.

Bohdan Chanenko (1849-1917), petersburski prawnik i sędzia, kolekcjonował dzieła sztuki. Wraz z żoną stworzył przyszłą kolekcję, kupując dzieła mistrzów włoskich i niderlandzkich, m.in. Petera Breughla Młodszego. Chanenko w końcu lat 80. XIX w. zrezygnował z pracy sędziego. Nabyli ponad 100 obrazów i rzeźb w Wiedniu, Paryżu, Berlinie, Rzymie i Florencji.

Po rewolucji bolszewickiej zbiory upaństwowiono. Część dzieł zaginęła. Wśród najcenniejszych, utraconych dzieł sztuki były ikony bizantyjskie, gobelin "Pokłon Trzech Królów" i obraz Łukasza Cranacha Starszego "Adam i Ewa". W niepodległej Ukrainie w Kijowie powstało Narodowe Muzeum Sztuki im. Barbary i Bohdana Chanenko.

O poszukiwaniu "Młodzieńca", wideo archiwalne:

muzeum narodowe

muzeum narodowe
Dyrektor Muzeum Narodowego o poszukiwaniu "Portretu Młodzieńca" (materiał z 2019 roku)
Źródło: TVN24
Czytaj także: