Ośrodek dla dzieci słabosłyszących w budynku dawnej szkoły przy Twardej

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących ma nową siedzibę
Ośrodek dla dzieci słabosłyszących ma nową siedzibę
Źródło: TVN24
W zmodernizowanym budynku przy Twardej 8/12 od 1 września zacznie działać Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących nr 15 imienia Ottona Lipkowskiego. Wcześniej jego siedzibą był Pałac Sapiehów przy Zakroczymskiej.

Ośrodek zapewnia specjalistyczną opiekę prawie setce wychowanków. Dzięki jego działalności możliwe jest niwelowanie różnic oraz kształcenie dzieci dotkniętych wadami słuchu oraz mowy. - 1 września 2020 r. dzieci dotknięte problemami słuchowymi oraz afazją rozpoczną naukę w budynku, który jest pod każdym względem lepszy od dotychczasowej siedziby szkoły. Choć z zewnątrz Twarda 8/12 wygląda na kolejną niczym niewyróżniającą się tysiąclatkę, to w środku mamy do czynienia z nowoczesną technologią i warunkami, które pomagają zdobywać wiedzę i wyrównywać szanse - podkreślił cytowany w komunikacie prasowym Aleksander Ferens, burmistrz Śródmieścia.

Kompleksowa modernizacja

Jak przekazał urząd dzielnicy, prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2019 r. i prowadzone były zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Niemal pół roku wcześniej przystąpiono do prac projektowych. W niecały rok m.in. wymieniono instalację elektryczną, centralnego ogrzewania wraz z węzłem cieplnym. Aby zachować elewację z piaskowca, budynek ocieplono od wewnątrz. Wykonano również termoizolację dachu oraz dobudowano dwie klatki schodowe.

W ramach inwestycji w budynku przy Twardej 8/12 powstało 16 sal lekcyjnych o wymiarach odpowiadających szczególnym potrzebom osób z dysfunkcjami słuchu, w tym pięć pracowni przedmiotowych: chemiczna, fizyczna, biologiczna, plastyczno-techniczna, informatyczna oraz pięć sal przedszkolnych. Budynek został doposażony w dźwig zapewniający dostęp osobom z niepełnosprawnościami ruchu. Ponadto w budynku powstały: świetlice, internat, stołówka, biblioteka, gabinety dla psychologów, logopedów, sale do zajęć wczesnego wspomagania, integracji sensorycznej oraz sala gimnastyczna.

– Każde z pomieszczeń zostało odpowiednio wyciszone, co pozwoli na znaczne podniesienie efektywności prowadzonych zajęć. Dodatkowo parter wyposażono w pętle indukcyjną, nieobecną w Pałacu Sapiehów. Jest to urządzenie, które zamienia dźwięk pochodzący na przykład z mikrofonów, komputerów czy tablic multimedialnych, na sygnały elektromagnetyczne odbierane przez aparaty słuchowe. Dzięki tej technologii każda słabosłysząca osoba znajdująca się w jej zasięgu ma możliwość wyraźnego słyszenia – wyjaśnił zastępca burmistrza Śródmieścia Paweł Martofel.

Inwestycja została zrealizowana przez dzielnicę Śródmieście, ale od 1 września obiekt znajdzie się pod opieką miejskiego biura edukacji. – Mamy wiele pomysłów i planów na dalszy rozwój placówki – zapewnia Joanna Gospodarczyk, dyrektor biura. Jak przekazała, opuszczony przez ośrodek Pałac Sapiehów będzie przez najbliższe lata pełnił funkcje edukacyjne.

Przerwana reprywatyzacja działki przy Twardej

Szkoła przy Twardej stała się słynna w związku z reprywatyzacją. Działka terenu szkolnego była pierwszą, którą zajęła się komisja weryfikacyjna. Reprywatyzację uchylono, bo komisja uznała, że została przeprowadzona "z rażącym naruszeniem prawa", a cenna nieruchomość miała pozostać w rękach miasta. Pozostać, a nie "wrócić" - to ważne rozróżnienie. Ratusz przy okazji tej sprawy wiele razy podkreślał bowiem, że działka nie została przekazana biznesmenowi Maciejowi M. - choć decyzję zwrotową wydano w 2014 roku, akt notarialny nie został podpisany.

Na gruncie nadal znajduje się budynek po gimnazjum numer 42. Jego uczniowie musieli się z niego wyprowadzić ze względu na roszczenia. Przenieśli się do placówki na Żywnego na Mokotowie. Reprywatyzacji nieruchomości sprzeciwiali się rodzice i uczniowie. Mimo protestów urzędnicy ratusza podkreślali, że muszą oddać działkę. Nie obowiązywała wtedy mała ustawa reprywatyzacyjna, która pozwala na odmowę zwrotu gruntów pod placówkami oświatowymi.

Czytaj także: