Miasto rozpoczęło dialog techniczny, poprzedzający zamówienie czujników jakości powietrza. Miało ich być 150, a będzie o 20 więcej. Jak zapowiedział ratusz, razem z czujnikami uruchomiona zostanie strona internetowa i aplikacja mobilna, gdzie będzie można sprawdzać pomiary.
Pod koniec lutego na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o obiecanych czujnikach do monitorowania jakości powietrza w Warszawie i okolicy. W lutym minęły dwa lata od złożenia tej obietnicy, jednak wtedy urzędnicy nie ogłosili nawet przetargu. Tłumaczyli to "skomplikowanym charakterem zamówienia" oraz "dynamicznie rozwijającym się rynkiem". Dopiero w połowie maja miasto wykonało pierwszy krok ku spełnieniu deklaracji i ogłosiło tak zwany dialog techniczny. - Dodatkowo wykonawca ma zaprojektować i uruchomić stronę internetową, a także aplikację mobilną - podkreśliła rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.
Z infrastrukturą IT i oprogramowaniem
Według wcześniejszych zapowiedzi, czujników miało być 150. Miasto zwiększyło ich liczbę o 20 i chce kupić 170 sztuk. Jak wyjaśniła Gałecka, dzięki dialogowi technicznemu miasto uzyska z rynku informacje, które pozwolą doprecyzować specyfikację istotnych warunków zamówienia. - A potem ostatecznie zakończyć prace nad dokumentacją. Pozwoli to jak najszybciej uruchomić procedurę przetargową - zapewniła urzędniczka. - Rynek urządzeń do pomiaru jakości powietrza i technologii informatycznych rozwija się szybko. Zależy nam na zdobyciu informacji o najnowszych dostępnych rozwiązaniach oraz parametrach technicznych - dodała.
Te rozwiązania mają zapewnić efektywną architekturę systemu, który obejmie urządzenia do pomiarów jakości powietrza oraz infrastrukturę IT i oprogramowanie do pozyskiwania, przetwarzania i udostępniania danych na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej. Jak podało miasto, koszt budowy systemu wyniesie od czterech do pięciu milionów złotych.
Czujniki w dzielnicach i gminach ościennych
- Urządzenia pomiarowe zostaną zainstalowane we wszystkich dzielnicach miasta w liczbie minimum 100 sztuk urządzeń oraz w 20 gminach ościennych - podała Gałecka. Lokalizacje wytypowali eksperci z Politechniki Warszawskiej w taki sposób, aby uzyskane wyniki były reprezentatywne dla poszczególnych dzielnic. Część urządzeń ma się pojawiać na budynkach placówek oświatowych, użyteczności publicznej oraz w rejonie ruchliwych ulic i skrzyżowań. Urząd zwrócił uwagę, że pozwoli to na dokładniejsze monitorowanie i identyfikację potencjalnych zagrożeń, a także na dalsze doskonalenie systemu informowania mieszkańców.
Dane o smogu w aplikacji
Dziś pomiarem jakości powietrza zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Dane o smogu dostarcza sześć warszawskich stacji. W ramach rozbudowy systemu stolica prowadzi proces budowy dwóch kolejnych referencyjnych stacji monitoringu jakości powietrza, które zostaną włączone do systemu Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ).
"Dane ze wszystkich stacji referencyjnych oraz 170 czujników jakości powietrza będą prezentowane w Warszawskim Indeksie Powietrza oraz w aplikacji mobilnej. Aktualny stan jakości powietrza będzie przedstawiany w czterostopniowej skali wraz z zaleceniami dla mieszkańców" - zapowiedział ratusz.
Źródło: tvnwarszawa.pl