150 czujników miało mierzyć smog. Na razie miasto nie kupiło żadnego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski: zaostrzymy przepisy antysmogowe
Rafał Trzaskowski: zaostrzymy przepisy antysmogoweTVN 24
wideo 2/4
Rafał Trzaskowski zapowiada: zaostrzymy przepisy antysmogoweTVN 24

Stołeczni urzędnicy obiecali 150 czujników do monitorowania jakości powietrza w Warszawie i okolicy. Ale dwa lata po tej deklaracji nie ogłosili nawet przetargu na ich zakup. Tłumaczą to "skomplikowanym charakterem zamówienia" oraz... "dynamicznie rozwijającym się rynkiem".

Dziś pomiarem jakości powietrza zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W Warszawie dane o smogu dostarcza sześć stacji pomiarowych. Choć do niedawna były tylko cztery, to wciąż nie sposób pozbyć się wrażenia, że jak na tak duże miasto, to zbyt mało. Władze miasta zdawały się podzielać ten pogląd, ogłaszając plan zakupu stu urządzeń pomiarowych dla Warszawy i pięćdziesięciu dla gmin aglomeracji. Smog, jak wiadomo, granic nie uznaje, a w niektórych podwarszawskich miejscowościach powietrze bywa gorsze niż w stolicy.

Pierwszy raz o planach zakupu czujników napisaliśmy prawie dwa lata temu. Rozpoczęto pilotażowe pomiary, wkrótce miał ruszyć przetarg. Ale został przełożony na 2019 rok. Dlaczego do dziś go nie ogłoszono?

Skomplikowane zamówienie

- Opóźnienie przetargu na czujniki jakości powietrza wynika ze skomplikowanego charakteru zamówienia. Warszawa wybiera wykonawców w imieniu swoim oraz w imieniu gmin partnerskich. Wymaga to uzgodnienia wielu kwestii, w szczególności budżetowych, technicznych i organizacyjnych z 20 gminami Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego - odpowiada Dominika Wiśniewska z urzędu miasta.

Drugi powód jest paradoksalny - to problem bogactwa wyboru. - Rynek czujników jakości powietrza dynamicznie rozwija się, a chcemy wybrać najlepsze i najnowsze rozwiązania techniczne, dzięki którym będziemy mieli wiarygodne dane - wyjaśnia Wiśniewska. I zwraca uwagę, że przetarg obejmie nie tylko zakup i montaż czujników. Plan zakłada budowę całego systemu. - Przesyłania, gromadzenia, udostępniania, przetwarzania oraz prezentacji danych, między innymi budowę strony internetowej i aplikacji mobilnej - precyzuje urzędniczka.

Przetarg ma zostać ogłoszony w drugim kwartale tego roku. Dopytujemy, kiedy urządzenia zaczną działać. - Zgodnie z harmonogramem montaż urządzeń rozpocznie się w trzecim kwartale 2020. Osiągnięcie pełnej funkcjonalności systemu pomiarowego zakładamy w przyszłym roku - zapowiada Dominika Wiśniewska.

Później, ale więcej

Czujniki mają pojawić się we wszystkich dzielnicach. Dobrą wiadomością jest, że zwiększyła się - do 70 - liczba tych planowanych w ościennych gminach.

By prezentować kompletne dane, urządzenia będą montowane na obszarach o różnym charakterze zabudowy. Nie jest bowiem tajemnicą, że w peryferyjnych dzielnicach największym problemem są "indywidualne źródła ogrzewania", czyli pisząc wprost: marnej jakości piece opalane byle czym. Wiśniewska zaznacza, że czujniki znajdą się także w pobliżu szkół i przedszkoli.

AKTUALNE DANE O SMOGU ZNAJDZIESZ NA TVNMETEO.PL>>

Trzy duże stacje

Miasto nie zrezygnowało także z zakupu trzech dużych stacji pomiarowych. W grudniu ubiegłego roku podpisało umowę na budowę pierwszej - przy Grochowskiej. Ma zostać oddana do użytku do końca lipca tego roku. Jak się dowiadujemy, finalizowane są prace związane z ogłoszeniem przetargu na drugą. - Trzecia stacja będzie zlokalizowana w Pruszkowie, w którym trwają obecnie uzgodnienia kwestii związanych z lokalizacją i finansowaniem stacji oraz zakresem przewidzianych pomiarów - podsumowuje urzędniczka.

Zarówno stacje, jak i czujniki, powstają w ramach projektu Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny, który uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Lokalizacja, wymagania i zakres pomiarów uzgadniane są z GIOŚ.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shuttertock

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl