Do rejestru zabytków trafiły oficyny południowo-wschodnia i południowo-zachodnia oraz budynek piekarni dawnej Fabryki Cukrów F.Anczewskiego. W latach 1900-1925 właścicielem zakładu był Teodor Lissowski, a za jego czasów firma działająca wciąż pod dawną nazwą (firma cukrownicza Franciszka Anczewskiego została założona w 1865 roku) zatrudniała około 100 pracowników. Produkowane w niej wyroby cukiernicze były sprzedawane w Śródmieściu, w sklepach firmowych na Niecałej i Marszałkowskiej. W 1955 tereny fabryki przeszły na własność Skarbu Państwa.
"Świadectwo rozwoju tej części miasta"
Jak przekazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, zabudowania fabryki zachowały w znacznym stopniu pierwotną formę architektoniczną. "Na walory artystyczne budynków składają się motywy zdobnicze charakterystyczne dla budownictwa ceglanego takie jak ceglane gzymsy z motywami kostkowymi, zwieńczenia okien i drzwi z klińcowymi zwornikami, doświetlenie wnętrz wysokimi wielokwaterowymi oknami czy pionowe podziały elewacji w formie masywnych lizen. Walory artystyczne dostrzegalne są również w konsekwentnie zastosowanej skali zabudowy oraz jej układzie dostosowanym do nieregularnego kształtu działki" - czytamy w komunikacie konserwatora.
Jak podkreślono, historyczna wartość zespołu dawnej fabryki wiążę się z przemysłową tradycją Pragi Północ. "Stanowi on świadectwo zamkniętej już epoki w rozwoju architektury i urbanistyki tej części miasta oraz cenny dokument historii ulicy oraz jej rozwoju budowlanego, a także istotne źródło wiedzy na temat historii architektury przemysłowej łączącej w sobie funkcjonalność z cechami stylistycznymi tradycyjnej architektury ceglanej" - uzasadniono w komunikacie.
Ponadto, jako relikt industrialnej zabudowy, fabryka stanowi źródło badań historii ceglanego budownictwa przemysłowego, a także jest źródłem wiedzy na temat historii Pragi, jej przemysłowej przeszłości oraz związanych z nią osób i zakładów produkcyjnych.
Autorka/Autor: dg/ran/kwoj
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MWKZ