Warszawa chce walczyć z budami monopolowymi. Szykują nowe przepisy

Ratusz chce ograniczyć sprzedaż alkoholutvnwarszawa.pl

Ratusz chce walczyć z zalewem całodobowych budek monopolowych. - Rykoszetem oberwą dobre restauracje - alarmuje jeden z aktywistów miejskich i wylicza znane lokale na Żoliborzu, które - jego zdaniem - mogą stracić koncesje w wyniku zmiany zasad. Ratusz dementuje: zmiany dotyczą sklepów, a nie lokali gastronomicznych. Jak dokładnie mają wyglądać?

Do tej pory w Warszawie w odległości 50 metrów od kościołów, szkół i przedszkoli nie można było sprzedawać alkoholu. Ratusz planuje zwiększenie zasięgu stref chronionych do 100 m. Witold Weszczak, aktywista miejski związany z grupą M20 zwraca uwagę na drugą stronę medalu.

- Koncesje straci nie tylko część monopolowych 24 h, ale lokale i restauracje, w których sprzedawany jest alkohol na wynos. Budy z wódą pewnie polecą, ale wygląda na to, że rykoszetem oberwą knajpy i restauracje, gdzie można na wynos kupić dobrą whisky czy wino - przekonuje i udostępnia listę swoich ulubionych lokali na Żoliborzu, które mogą mieć kłopot. W zasięgu planowanych stref zakazanych mogą się znaleźć: Kotłownia, el Caribe, Łuski i Ości, Delluso i Pasadena. Według opracowanej na szybko "mapki" utrata koncesji będzie też grozić Żywicielowi, Pracovni i La Stradzie.

- Ratusz zamierza użyć broni masowego rażenia zamiast narzędzia chirurgicznego - ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Weszczak.

Restauracje są bezpieczne?

Jednak ratusz obstaje przy swoim. - Nowe zapisy nie obejmują lokali gastronomicznych, bo problem jest z detaliczną sprzedażą alkoholu, a nie spożywaniem go na miejscu w lokalu - uspokaja tvnwarszawa.pl Michał Olszewski, wiceprezydent miasta. - Ale jeżeli restaurator na podstawie osobnego zezwolenia sprzedaje alkohol w detalu, to będą obowiązywały go te same przepisy co sklep monopolowy, bo generuje ten sam problem - zastrzega.

Przyznaje przy tym, że problem jest głównie ze spożywaniem wokół sklepów. - Głównie tego dotyczą skargi mieszkańców, a nam zależy nam na tym, żeby eliminować taką kulturę spożywania alkoholu - dodaje Olszewski.

"Pomysł genialny"

Entuzjastą rozwiązania zaproponowanego przez ratusz jest Krzysztof Dąbrowa, przewodniczący Komisji Dialogu Społecznego ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi.

- Ludzie kupują alkohol w sklepach, piją go w domu albo w bramie, bo knajpa jest za droga. Tak regulują emocje. Pomysł, żeby zwiększyć te odległości jest genialny, jestem jego gorącym zwolennikiem - deklaruje w rozmowie z tvnwarszawa.pl i dodaje, że wprowadzenie tych zmian może pozytywnie wpłynąć na ograniczenie problemu alkoholizmu.

Szerszy katalog miejsc

Zmian będzie więcej. Inaczej będzie mierzona odległość od strefy chronionej. Teraz będzie liczona w linii prostej, od sklepu do najbliższego punktu obiektu chronionego, czyli np. ogrodzenia. W planie jest też rozszerzenie katalogu miejsc chronionych o żłobki, ośrodki wsparcia dziennego i poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Może skorzystać z okazji i pójść krok dalej? - Byłoby dobrze, gdyby możliwość sprzedaży alkoholu była uzależniona również od opinii mieszkańców, sprawdzenia, czy są na to gotowi np. za pomocą konsultacji - proponuje Krzysztof Dąbrowa. Przyznaje przy tym, że dla małych osiedlowych sklepów sprzedaż napojów wyskokowych jest często głównym źródłem utrzymania. - Alkohol to najlepszy artykuł, nie psuje się, łatwo magazynuje, dobrze sprzedaje - zauważa.

Póki co ratusz nie rozważa dodawania do katalogu miejsc chronionych bloków ani osiedli.

- Ustawodawca jasno przewidział, że obiekt chroniony musi mieć uzasadnienie, dlaczego chcemy go chronić. Nie znajduję powodu, dla którego bloki mieszkalne czy osiedla mieszkaniowe miałyby znaleźć się na tej liście, mamy dużo takich wniosków, dotyczą też m.in. miejsc pamięci czy przystanków autobusowych i odrzucamy je - przyznaje Olszewski.

Głosowanie w lipcu?

Razem z projektem tych zmian Rada Warszawy zajmie się także propozycją zmniejszenia liczby koncesji dla sklepów sprzedających mocniejsze alkohole. Radni mają się tym zająć w lipcu. Jeśli zaakceptują zmiany, nowe regulacje wejdą w życie prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy.

- Poczekajmy na ostateczne kształt uchwały rady miasta. Te propozycje powstały w wyniku debat o bezpieczeństwie, gdzie mieszkańcy przedstawiali zastrzeżenia do funkcjonujących budek z alkoholem - podsumowuje Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza.

kś/b

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl