Ulewa przeszła nad Warszawą. Zalała ulice, zablokowała tramwaje. Ponad sto interwencji straży

Aktualizacja:
Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Samochody i tramwaje utknęły na Grójeckiej
Samochody i tramwaje utknęły na Grójeckiej TVN24
wideo 2/13
TVN24Samochody i tramwaje utknęły na Grójeckiej

Chwilę przed godziną 9 w Warszawie zaczęło intensywnie padać. Woda zalała między innymi Rzymowskiego, Marynarską i tunel na Dźwigowej. Wielkie rozlewisko utworzyło się na Grójeckiej, którą nie jeździły tramwaje. Na Trasie Łazienkowskiej wybiła studzienka. Strażacy zarejestrowali ponad sto zgłoszeń.

Jak poinformowała w piątek o godzinie 8 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską uformował się front burzowy. Jest niewielki, ale dość aktywny - rozciąga się od Lubelszczyzny po Kujawy. Piętrzą się na nim chmury kłębiaste, przelotnie pada i grzmi.

Jego skutki widać w Warszawie, gdzie przed godziną 9 najpierw zaczęło grzmieć, a potem intensywnie padać. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy film z zalanej ulicy Sytej w Wilanowie. Na miejsce pojechała reporterka TVN24, zastała samochody, które z trudem przejeżdżały ulicą. W wodzie brodził mężczyzna, szukający tablicy rejestracyjnej, którą zgubił, przejeżdżając zalaną drogą. Przed zjazdami do niektórych garaży poukładane były worki z piachem.

Kierowca szuka tablicy rejestracyjnej na Sytej
Kierowca szuka tablicy rejestracyjnej na SytejTVN24

Zalane Rzymowskiego i przystanek

- Problemy są także na Mokotowie. Jezdnia ulicy Rzymowskiego w kierunku Galerii Mokotów jest zalana. Jest to jedna z głównych arterii łączących Ursynów z dzielnicą biznesową, tak zwanym Mordorem. To miejsce jest dość często zalewane podczas burz. Utworzył się korek, ponieważ kierowcy muszą zjeżdżać na skrajnie lewy pas, reszta jest nieprzejezdna - relacjonował Zieliński.

Z kolej pasażerowie komunikacji miejskiej nie mogli schronić się na przystanku autobusowym, również był zalany. - Autobusy nieśmiało się zatrzymują, ale nikt nie wychodzi, bo nie da się suchą stopą wyjść na chodnik - opisywał nasz reporter.

Ponad sto zgłoszeń do straży

Przed godziną 10 Bartosz Maciąg z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie poinformował, że strażacy wyjeżdżają na pierwsze interwencje. - Mamy około dwudziestu zgłoszeń. Najwięcej z okolic Ochoty, Włoch, Ursusa. Interwencje dotyczą najczęściej podtopień oraz złamanych gałęzi – powiedział.

Godzinę później sytuacja była znacznie gorsza. - Na ten moment mamy 107 zgłoszeń - wyliczał Marcin Klecz ze stołecznej straży pożarnej. Dodał, że na terenie Warszawy pracowały 32 zastępy strażackie. Pytany o konkretne ulice odpowiadał: - Mógłbym wymienić ich wiele. Front przeszedł od Domaniewskiej przez Polną. Mamy zalaną między innymi Płaskowickiej, Odyńca, Estrady.

Grójecką nie jeździły tramwaje

Przed utrudnieniami ostrzegał w komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego: "Z powodu intensywnych opadów deszczu mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej na obszarze działania Warszawskiego Transportu Publicznego".

Tomasz Zieliński precyzował, że z utrudnieniami pasażerowie muszą liczyć się na Ochocie. Na Grójeckiej, w rejonie Racławickiej i Harfowej zalało torowisko. Tramwaje linii 7, 9 i 15 kursowały tylko do pętli Banacha.

- Takiej sytuacji na ulicy Grójeckiej jeszcze nie widziałem. Dwa samochody kompletnie utknęły w rozlewisku - mówił na antenie TVN24 nasz reporter. I dodał, że zalane jest także torowisko. - Tory są całkowicie pod wodą - relacjonował. Zablokowany został ruch od strony Włoch, z kierunku centrum odbywał się normalnie.

Przed godziną 12 Tomasz Zieliński ponownie relacjonował sytuację na Grójeckiej. - W tym momencie służby miejskie odpompowały już wodę z jezdni, zostały tylko niewielkie kałuże. Po uprzątnięciu jezdni z mułu, który zalega, ruch zostanie wznowiony - zapowiadał.

Jak dodał, opadająca woda odsłaniała zgubione przez kierowców tablice rejestracyjne. - Jest ich bardzo dużo. Apel do wszystkich kierowców: rejestracje będą do odebrania w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji - przekazał Zieliński.

Chwilę przed godziną 12 ruch tramwajów został wznowiony.

Więcej zdjęc i filmów, które otrzymujemy od Was, można zobaczyć na stronie Kontaktu 24.

Marynarska znów pod wodą

Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ostrzegał przed utrudnieniami na odcinku między węzłem Marynarska a węzłem Lotnisko. "W wyniku intensywnych opadów atmosferycznych na jezdni utworzyło się zastoisko wodne. Zablokowana została jezdnia w kierunku ul. Marynarskiej oraz 1 pas jezdni w kierunku w. Lotnisko. Utrudnienie potrwa do odwołania" - czytamy w komunikacie GDDKiA.

- Kolejny raz został zalany węzeł Marynarska. Poziom wody jest dość wysoki, co groziło uszkodzeniem samochodów, dlatego odcinek został całkowicie wyłączony z ruchu. Na miejscu pracowała służba drogowa z motopompą. Obecnie poziom wody jest o wiele niższy, ale nadal dwa pasy są zalane, wiec ruch jest wciąż wyłączony - mówił przed godziną 15 nasz reporter Mateusz Szmelter. 

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy również film ilustrujący wolny przejazd zalanym tunelem w ciągu ulicy Dźwigowej:

Zalany tunel na Dźwigowej

Skutki nawałnicy na ulicy Dźwigowej
Skutki nawałnicy na ulicy DźwigowejKontakt 24
wideo 2/3

Skutki burz na Mazowszu

Burze od kilku dni wyrządzają szkody na Mazowszu. W ich wyniku strażacy interweniowali w środę około 300 razy, a w czwartek około 1300. Najwięcej zdarzeń było w powiecie płockim - ponad 800 oraz w powiatach gostynińskim i płońskim - ponad 200 w każdym.

Na terenie województwa mazowieckiego strażacy odebrali 243 zgłoszenia o uszkodzeniach budynków. W tym 90 na terenie powiatu płockiego, 80 - gostynińskiego, i 35 - płońskiego. 

Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

Ciężki sprzęt wyburzeniowy, który pracuje na terenie przyszłego Muzeum Getta Warszawskiego między Sienną a Śliską zaniepokoił mieszkańców. Rzecznik mazowieckiego konserwatora i samo muzeum zapewniają, że burzone są wyłącznie powojenne dobudówki, niemające wartości historycznej.

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Grodzisku Mazowieckim z jednej z firm zniknęła kasetka z pieniędzmi. Złodziej włamał się do budynku w przebraniu klauna. W tym czasie jego kolega stał na czatach. Obaj zostali zatrzymani. Policjanci znaleźli skradzioną kasetkę i przebranie, a dodatkowo sporo narkotyków.

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trakt Królewski i Stare Miasto rozbłysły świąteczną iluminacją. Rozświetlone zostało też miejskie lodowisko na Rynku Starego Miasta. Kolorowe światełka zapaliły się w środę przed godziną 16 wraz z ulicznymi latarniami. W czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski włączy lampki na 27-metrowej choince na placu Zamkowym.

Saturatory, sklepowa waga, telefon z tarczą. Świąteczna iluminacja retro już cieszy oko

Saturatory, sklepowa waga, telefon z tarczą. Świąteczna iluminacja retro już cieszy oko

Autor:
b
Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu Braci Wagów zderzyły się cztery samochody. Trzy z nich stały, by włączyć się do ruchu w ulicę Płaskowickiej. Jak podała policja, jeden z kierowców jest pijany. Wydmuchał 1,5 promila.

Czekali, by włączyć się do ruchu. Wjechał w nich pijany kierowca

Czekali, by włączyć się do ruchu. Wjechał w nich pijany kierowca

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszaw.pl

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk przegubowych, 18-metrowych autobusów elektrycznych. Pierwszy autobus Solaris Urbino Electric 18 ma być dostarczony w listopadzie 2024 roku. Każdy będzie wyposażony w klimatyzację odzyskującą ciepło.

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Autor:
b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Laureatem Nagrody POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski – białostocki nauczyciel zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku oraz autor publikacji poświęconej nauczaniu o wielokulturowości. Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Ewa Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów.

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

Autor:
b
Źródło:
PAP

Kolejny przełom w sprawie zabytkowych prochowni w parku Żeromskiego. W konkursie na trzyletnią dzierżawę jednej z nich zwyciężyła Marianna Zjawińska, czyli twórczyni kawiarni, która działała w tym samym miejscu przez dekadę. Przez blisko dwa lata w Prochowni nie działo się praktycznie nic.

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest prokuratorskie postępowanie dotyczące kradzieży w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W sprawie nie postawiono nikomu zarzutów. Śledczy opisują, co zostało skradzione.

Zaginęła ekspozycja w ministerstwie. Prokuratura:  "Kradzież wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków"

Zaginęła ekspozycja w ministerstwie. Prokuratura: "Kradzież wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków"

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy w Radomiu wydał wyrok w sprawie 68-latka, który wyrzucił przez okno z drugiego piętra trzymiesięcznego szczeniaka. Pies odniósł poważne obrażenia. Nigdy nie będzie samodzielnie chodził i do końca życia będzie wymagał specjalnej opieki.

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby Komisariatu II Policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, na miejscu pracowała prokuratura. W sprawie będzie prowadzone śledztwo.

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę rano na Pradze Północ zderzyły się podmiejski autokar i autobus MZA. Obaj kierowcy zostali poszkodowani. Policja wyjaśnia przyczyny wypadku.

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas próby zatrzymania mężczyzny w Pruszkowie (Mazowieckie) policjanci użyli broni. Strzały padły w kierunku samochodu, którym uciekał poszukiwany mężczyzna. Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści, którzy prowadzili działania w jednym z bloków przy ulicy Powstańców. - Jedna osoba została zatrzymana, nikt nie odniósł obrażeń - informuje policja.

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Autor:
aw/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mieszkańca Otwocka podejrzanego o posiadanie broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

W mieszkaniu miał mały arsenał, 51-latek z zarzutami

W mieszkaniu miał mały arsenał, 51-latek z zarzutami

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

W liceum na warszawskim Targówku doszło we wtorek do bójki dwóch uczniów, w trakcie której użyte zostało ostre narzędzie - poinformował oficer dyżurny stołecznej policji. Jeden z nastolatków został ranny w policzek.

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Aktualizacja:
Autor:
momo,
dg/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, "Super Express"

We wtorek jedno z wejść na stację metra Stokłosy zostało zamknięte z uwagi na remont wrót. Mieszkańcy okolicznych osiedli narzekali na chaos i brak informacji. Zarząd Transportu Miejskiego wsłuchał się w skargi i uzupełnił oznaczenia.

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku rozmów przeprowadzonych we wtorek pomiędzy Związkiem Zawodowym Maszynistów w Polsce a zarządem Warszawskiej Kolei Dojazdowej udało się osiągnąć wstępne porozumienie. Strajku generalnego nie będzie, przynajmniej na razie. Kolejne rozmowy zaplanowano na styczeń.

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Autor:
dg
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nową trasą w ciągu ulicy Kasprzaka na Woli tramwaje pojadą w styczniu 2024 roku - zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na Wolskiej prace potrwają dwa miesiące dłużej.

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Powstał raport, który szczegółowo pokazuje, jak mieszkańcy stolicy korzystają z sieciowych hulajnóg oraz rowerów miejskich. Przeanalizowano 15 milionów przejazdów wykonanych w 2021 i 2022 roku.

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uprawomocnił się wyrok na rektora uczeni medycznej, który odpowiadał przed sądem za zniszczenie zabytku. Mirosław C. został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniu. Zasądzono też karę finansową.

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy stacji Legionowo Piaski pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej potrącił chłopaka, który prowadził rower przez przejazd kolejowy. Były utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Legionowo - Wieliszew.

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Warszawie czekają zmiany. Na ulicy Stawki drogowcy planują doświetlić pasy oraz wprowadzić przed nimi azyle. Kierowcy będą jeździć po dwóch pasach, zamiast obecnych czterech.

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Autor:
b/ral
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocny alarm w ostrołęckiej komendzie. Policjanci poszukiwali 15-latka, którego zaginięcie zgłosiła matka. Poinformowała, że może mu grozić niebezpieczeństwo.

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Autor:
sk/gp
Źródło:
tvn24.pl

W łazience na drugim piętrze szpitala położniczego przy Inflanckiej wybuchł pożar. Prawdopodobną przyczyny było zwarcie instalacji elektrycznej.

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia