Budowa zajezdni Annopol wkracza w nowy etap. Będą zmiany w komunikacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budowa zajezdni tramwajowej na Annopolu (wideo z listopada 2022 roku)
Budowa zajezdni tramwajowej na Annopolu (wideo z listopada 2022 roku)
Tramwaje Warszawskie / Facebook
Budowa zajezdni tramwajowej na Annopolu (wideo z listopada 2022 roku)Tramwaje Warszawskie / Facebook

Pierwsze zmiany potrwają od 24 do 25 czerwca. Wtedy tramwaje dojadą do Ronda Żaba, a dojazd w stronę Bródna będzie możliwy autobusem zastępczym. Od poniedziałku, 26 czerwca, tramwaje linii 1 i 3 wrócą na swoje trasy – skrócone do stacji metra Bródno. W trasę również wyjedzie komunikacja zastępcza.

Na budowie zajezdni Annopol trwają intensywne roboty ziemne, żelbetowe, murowe i przy konstrukcjach stalowych hal. Powstają ściany pomieszczeń magazynowych i warsztatowych. W budynkach lakierni, garażu pługów i wagonów powypadkowych zakończono murowanie ścian oraz rozpoczęto montaż konstrukcji stalowej. Wykonano wykop pod zbiornik wody szarej – wody zbieranej po użyciu i wykorzystywanej kolejny raz.

Teraz budowa wkracza w kolejny etap, który wymaga około dwumiesięcznego zamknięcia odcinka torów – między pętlą Żerań Wschodni a ulicą Kondratowicza. Budowany będzie wjazd na tę pętlę od strony Żerania i nowej zajezdni. Natomiast prace w ramach przebudowy skrzyżowania ulic Annopol i Inowłodzkiej potrzebne są do włączenia zajezdni w istniejący układ drogowo-torowy.

W tym czasie tramwaje linii 1 i 3 będą dojeżdżały do przystanku Metro Bródno, a dalszym odcinku będą kursowały autobusy zastępcze. Najpierw jednak trzeba przygotować trasę dla tramwajów dwukierunkowych.

W weekend tramwaje nie dojadą na Bródno

W najbliższy weekend 24-25 czerwca w rejonie przystanku Metro Bródno tramwajarze będą montowali rozjazd nakładkowy, który umożliwi zmianę kierunku jazdy tramwajom dwukierunkowym. W tym czasie tramwaje nie dojadą na Bródno. Linia 3 zostanie zawieszona, a tramwaje linii 1 i 4 będą kursowały tylko do Ronda Żaba. "Jedynka" i "czwórka" po dojechaniu do ronda, a przed wyruszeniem w dalsza trasę, zamienią się numerami – 1 "stanie się" 4 a 4 "zmieni się" w 1.

Pomiędzy Rondem Żaba a stacją metra Bródno będą jeździły autobusy linii zastępczej Z-1 na zmienionej trasie. Odcinek między pętlą Żerań Wschodni a stacją obsłużą autobusy linii 234, które od soboty będą kursowały na wydłużonej trasie. Na tory wyjadą również tramwaje uzupełniającej linii 73, jeżdżące między Gocławkiem a Ochotą.

Od 24 czerwca tramwaje przejeżdżające przez Rondo Żaba będą zatrzymywały się w obu kierunkach na tymczasowych przystankach, zlokalizowanych między jezdniami ulicy 11 Listopada, między rondem a tunelem pod linią kolejową.

Weekendowe trasy tramwajów i autobusów zastępczych

Oto szczegółowe trasy linii, obowiązujące tylko 24-25 czerwca:

1: PL. NARUTOWICZA – … – most Gdański – S. Starzyńskiego – RONDO ŻABA, 4: WYŚCIGI – … – 11 Listopada – RONDO ŻABA,

73 (tramwajowa linia uzupełniająca): BANACHA – Grójecka – Towarowa – Okopowa – Z. Słomińskiego – most Gdański – S. Starzyńskiego - RONDO ŻABA – 11 Listopada – Targowa – J. Zamoyskiego - Grochowska – GOCŁAWEK,

Z-1: METRO BRÓDNO 07 - Rembielińska – Bartnicza – P. Wysockiego – św. J. Odrowąża – RONDO ŻABA 06 – św. J. Odrowąża – P. Wysockiego – Bartnicza – Rembielińska - METRO BRÓDNO 07,

234: AUGUSTÓW – … – Daniszewska – Annopol – Odlewnicza – Marywilska – P. Wysockiego – Bazyliańska – L. Kondratowicza – METRO BRÓDNO.

Zmiany od poniedziałku

Od poniedziałku, 26 czerwca, do stacji metra Bródno dojadą wszystkie tramwaje linii 3 i linii 1 w wybranych kursach, które będą obsługiwane wagonami dwukierunkowymi. Tramwaje linii 4 będą dojeżdżały do Ronda Żaba lub pętli Ratuszowa ZOO; 25 natomiast pojadą do Ratuszowa ZOO. W dni powszednie w godzinach szczytu pomiędzy stacją metra Bródno a Żeraniem Wschodnim będą kursowały autobusy zastępczej linii Z-1. Autobusy linii 234 pozostaną na trasie wydłużonej do metra.

Oto szczegółowe trasy linii, obowiązujące od 26 czerwca:

1: BANACHA – … – most Gdański – S. Starzyńskiego – rondo Żaba – św. J. Odrowąża – Matki Teresy z Kalkuty – Rembielińska – METRO BRÓDNO; kursy wariantowe: PL. NARUTOWICZA – … – most Gdański – S. Starzyńskiego – RONDO ŻABA,

3: GOCŁAWEK - … - 11 Listopada – św. J. Odrowąża - Matki Teresy z Kalkuty - Rembielińska – METRO BRÓDNO,

4: WYŚCIGI – … – 11 Listopada – RONDO ŻABA; kursy wariantowe: WYŚCIGI – … – 11 Listopada – rondo Żaba – S. Starzyńskiego – Jagiellońska – RATUSZOWA ZOO, 25: BANACHA – … - Targowa – Ratuszowa – Jagiellońska – RATUSZOWA ZOO,

Z-1: ZERAŃ WSCHODNI – Annopol – Odlewnicza – Marywilska – P. Wysockiego – Bazyliańska – L. Kondratowicza – METRO BRÓDNO – L. Kondratowicza – Bazyliańska – P. Wysockiego – Marywilska – Odlewnicza – Annopol – ZERAŃ WSCHODNI.

Przybędzie tras tramwajowych

Zajezdnia na Annopolu będzie piątą zajezdnią tramwajową w Warszawie. Wkrótce przybędą nowe trasy tramwajowe – np. do Wilanowa i wzdłuż ulicy Kasprzaka. Do obsługi tych tras potrzebne są kolejne tramwaje – będą one serwisowane właśnie na Annopolu. Docelowo ma tu "nocować" ponad 150 niskopodłogowych wagonów – w tym m.in. nowoczesnych hyundaiów.

Zajezdnia zajmie powierzchnię niemal 12 hektarów. Długość wszystkich torów w białołęckim obiekcie, po których będą się poruszać szynowe pojazdy, wyniesie ponad 14 km. Będzie to najnowocześniejsza zajezdnia w Polsce. Wyposażona zostanie w system informatyczny, który zautomatyzuje wielu czynności wykonywanych dotychczas ręcznie przez pracowników – przestawianie zwrotnic, serwisowanie czy zbieranie danych.

- Nowoczesna i zielona zajezdnia tramwajowa będzie pierwszą tego typu inwestycją w kraju, wykorzystującą w tak dużym zakresie odnawialne źródła energii. Pompy ciepła, ogniwa słoneczne, dedykowane zbiorniki gromadzące wodę deszczową – takie technologie będą wykorzystywane z pracy zajezdni. Unikalny projekt wzbogaci zieleń w postaci zielonych torowisk, ekranów na dachach oraz roślinność na budynkach - podaje ratusz w komunikacie.

Budowa rozpoczęła w 2022 roku, planowany termin zakończenia inwestycji to kwiecień 2024 roku a koszt budowy to około 670 milionów złotych brutto. Projekt zyskał dofinansowanie ze środków unijnych.

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy

Pozostałe wiadomości

W środę prokuratura przeprowadziła czynności z 26-latkiem zatrzymanym w związku z atakiem w Lesie Bródnowskim. Obywatel Uzbekistanu usłyszał zarzut z artykułu 157 Kodeksu karnego, który dotyczy spowodowania średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do grudnia tego roku mają zakończyć się prace przy budowie pawilonu dla starszych psów w schronisku Na Paluchu. Termin był przesuwany kilkukrotnie. Jak tłumaczył ratusz, to efekt problemów z poprzednim wykonawcą inwestycji.

Powstaje dom dla psich seniorów, jest termin zakończenia prac

Powstaje dom dla psich seniorów, jest termin zakończenia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim ogrodzie zoologicznym na świat przyszedł mały pancernik. To dziecko Melona i Melanii. Jego płeć nie jest jeszcze znana.

"Szkrab jest nieśmiały i najbardziej lubi być zwinięty w kulkę"

"Szkrab jest nieśmiały i najbardziej lubi być zwinięty w kulkę"

Źródło:
PAP

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Były utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kierujący toyotą ciągnął na pasie holowniczym 92-latka na wózku inwalidzkim. Na łuku drogi starszy mężczyzna spadł i zginął. Sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

227 obiektów składających się na wyposażenie Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu trafiło do rejestru zabytków. Meble zostały zaprojektowane i wykonane w latach 50. i 60. XX wieku.

Meble z Domu Literatury w rejestrze zabytków

Meble z Domu Literatury w rejestrze zabytków

Źródło:
PAP

Stadionowy zakaz zapowiadają władze Polonii Warszawa wobec kibiców, którzy na piątkowym meczu ze Zniczem Pruszków wywiesili baner z homofobicznym hasłem. "Na naszym stadionie nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia na takie zachowania" - czytamy w oświadczeniu klubu wydanym pięć dni po zdarzeniu

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burmistrz Łochowa (Mazowieckie) Robert G. i skarbniczka Maria K. usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych. Może im grozić nawet do 10 lat więzienia. Decyzją prokuratora oboje zawieszono w obowiązkach służbowych na stanowiskach burmistrza i skarbniczki gminy Łochów.

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Źródło:
PAP

Kąpieliska w Serocku i Nieporęcie na Jeziorze Zegrzyńskim zostały zamknięte ze względu na zakwit sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 lipca, wieczorem ulicami trzech warszawskich dzielnic pobiegną uczestnicy Biegu Powstania Warszawskiego. Będą utrudnienia w ruchu

W sobotni wieczór pobiegną, by uczcić powstańców

W sobotni wieczór pobiegną, by uczcić powstańców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot LOT lecący z Warszawy do Bukaresztu krążył długo nad Mińskiem Mazowieckim. Embraer wykonał kilka pętli i wylądował w stolicy. Powodem była usterka techniczna.

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W akcji brało udział ponad 80 policjantów. Przeszukali blisko 80 hektarów, a także koryto i brzegi rzeki Rozoga. Nie trafili na żaden ślad. 28-letni Sebastian Grądzik zaginął 13 lipca. Tego dnia wyszedł z domu i już nie wrócił. Nie nawiązał też kontaktu z bliskimi. 

Przeszukali 80 hektarów oraz  koryto i brzegi rzeki. Nie trafili na żaden ślad

Przeszukali 80 hektarów oraz koryto i brzegi rzeki. Nie trafili na żaden ślad

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm mężczyznom podejrzanym o brutalne pobicie mężczyzny na Grójeckiej. Powodem agresji miało być wyłącznie to, że 32-latek zwrócił im uwagę w tramwaju, że zachowują się zbyt głośno. Poszkodowany stracił przytomność, trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami twarzy. Przebywa tam do dziś.

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Starszy mężczyzna leżał przy betonowym kwietniku na Szanajcy. Był zakrwawiony, twarz zaczęła mu sinieć, nie oddychał. 70-latek przeżył dzięki szybkiej reakcji strażników miejskich.

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy Zarządu Zieleni ogłosili konkurs na "usługę aktualizacji misji i wizji". O co chodzi? Z dokumentacji wynika, że efektem prac ma być "opracowanie, które w zwięzły i kompleksowy sposób opisze misję, wizję i najważniejsze założenia kultury organizacyjnej" miejskiej jednostki odpowiedzialnej za tereny zielone. Ma to kosztować maksymalnie 130 tysięcy złotych.

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Otwocku ustawiono kilkanaście wiat przystankowych w stylu świdermajer. Drewniane konstrukcje spodobały się dwóm warszawskim radnym, którzy postawili wybadać możliwość zbudowania podobnych w dzielnicy Wawer. Odpowiedź ratusza wyraźnie ich zirytowała.

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia występowały utrudnienia dla na linii średnicowej - ostrzegali rano kolejarze. Po godzinie 9 uporali się z usterką i przywrócili rozkładową jazdę pociągów.

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP