Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Drogowcy zapowiadają więcej zieleni na kilku ulicach
Drogowcy zapowiadają więcej zieleni na kilku ulicach
ZDM
Drogowcy zapowiadają więcej zieleni na kilku ulicach ZDM

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Priorytetami zwycięskich projektów są: możliwość komfortowego poruszania się po najbliższej okolicy oraz walka z nielegalnym parkowaniem, które negatywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa wśród przechodniów. Przejścia dla pieszych często są zastawione samochodami, co znacznie ogranicza widoczność.

"Piesi są zmuszeni by przeciskać się między zaparkowanymi w niedozwolonych miejscach autami. Przy drogach jest też za dużo betonu, który można zastąpić powierzchnią biologicznie czynną" - zaznaczyli w komunikacie drogowcy.

Zieleń zamiast betonu

Wymienili też objęte ogłoszonymi przetargami miejsca na terenie Warszawy, które staną się bezpieczniejsze i bardziej zielone.

Pierwszy z ogłoszonych przez Zarząd Dróg Miejskich przetargów dotyczy wolskich ulic. W północno-zachodnim narożniku skrzyżowania ulicy Deotymy z ulicą Brożka w miejsce betonowej nawierzchni posadzą trawnik, odtworzą też zieleń zniszczoną przez parkujące pojazdy.

"Ustawimy niskie bariery trawnikowe i słupki blokujące w celu zabezpieczenia rejonu tego skrzyżowania oraz chodnika przed kościołem św. Józefa przed parkowaniem aut poza wyznaczonymi do tego miejscami" - zapewnił ZDM.

ZOBACZ: Mniej betonu, więcej zieleni i nowe miejsca parkingowe.

Rozpłytowanie czeka także północno-zachodnią część skrzyżowania ulicy Okopowej i Żytniej. Drogowcy zlikwidują 40 metrów kwadratowych betonowej nawierzchni. "W jej miejscu założymy zieleniec, który obsadzimy różami. Wysokie krawężniki pomogą ochronić zieleń przed rozjeżdżaniem przez samochody. Chodniki w rejonie przejść dla pieszych (północno-zachodnia i południowo-zachodnia część ul. Okopowej oraz północno-zachodnia i południowo-zachodnia część ul. Żytniej) zostaną zabezpieczone przed nielegalnym parkowaniem za pomocą słupków blokujących" - wymienili.

Na skrzyżowaniu ulicy Płockiej z Grenady rozpłytowanie obejmie 60 metrów kwadratowych nawierzchni. Nadmiar betonu drogowcy zastąpią powierzchnią biologicznie czynną – trawnikiem, który od jezdni oddzielony będzie pasem buforowym.

Z kolei w rejonie ruchliwej ulicy Wolskiej 91 i 84/86 piesi odzyskają chodnik, na którym często nielegalnie parkują samochody. Zabezpieczą go słupkami i niskimi barierami trawnikowymi. Pozbędą się też 250 metrów kwadratowych betonowej nawierzchni. Zamiast betonu będzie trawnik. Zazielenione zostanie także około 90 metrów kwadratowych powierzchni przy torowisku tramwajowym, obecnie wyasfaltowamy.

W ramach drugiego przetargu ZDM poszukuje wykonawców innych zwycięskich pomysłów mieszkańców. Jednym z nich jest poprawa bezpieczeństwa pieszych na ulicy Dzieci Warszawy w Ursusie.

Na przejściu dla pieszych w okolicy ulicy Baranowskiej powstanie azyl. Przejście zostanie także przesunięte w stronę ulicy Rydzyńskiej. Między ulicami Baranowską i Rydzyńską staną znaki "zakaz zatrzymywania".

Przejazd rowerowy na Gwiaździstej

Ten sam przetarg, jeśli zakończy się pomyślnie, wyłoni wykonawcę do wybudowania nowego przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego na bielańskiej ulicy Gwiaździstej. Realizacja projektu ułatwi korzystającym z tamtejszej drogi dla rowerów dojazd do centrum.

Na ciągnącą się po wschodniej stronie ulicy Gwiaździstej trasę rowerową prowadzi z jezdni kilka łączników. Wszystkie jednak skierowane są tylko w jednym kierunku – na północ. Rowerzyści jadący w stronę centrum nie mają z nich wielkiego pożytku. Niedługo zyskają brakujące połączenie.

ZOBACZ: Beton ustępuje miejsca zieleni.

Przejście dla pieszych przez ulicę Gwiaździstą pojawi się w rejonie przystanku "Os. Ruda" 02. Dzięki temu pasażerowie z okolicznych bloków po zachodniej stronie ulicy zyskają łatwiejszy dostęp do przystanku.

Nowe przejście i przejazd będą wyposażone w azyl. Powstanie także chodnik po wschodniej stronie ulicy, który połączy przejście z przystankiem autobusowym. Z kolei po zachodniej stronie wybudowana zostanie droga dla rowerów łącząca wyjazd z osiedla z przejazdem. Istniejące progi zwalniające zostaną natomiast przesunięte.

Budowa przejazdu na ulicy Gwiaździstej to kontynuacja projektu z budżetu obywatelskiego, w ramach którego poprawiono łączniki rowerowe wzdłuż ulicy Podleśnej. "Wyniki głosowań w Budżecie Obywatelskim pokazują, że bezpieczeństwo najbliższej okolicy i zieleń są dla mieszkańców stolicy bardzo ważne. Jeden z ogłoszonych przez nas przetargów, oprócz części dotyczącej wolskich ulic, obejmuje także inny pomysł mieszkańców do realizacji z funduszy budżetu obywatelskiego – to nasadzenia zieleni na pl. Wilsona" - podsumował ZDM.

Na oferty w obu przetargach czekają do 28 maja.

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

15 tysięcy litrów nielegalnych substancji przechowywano w pobliżu ogródków działkowych na warszawskim Paluchu. Jak podała policja, w beczkach, kartonach i workach znajdowała się ogromna ilość leków i suplementów niewiadomego pochodzenia. Zatrzymano trzech mężczyzn, którym postawiono zarzuty.

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież rozbójniczą. Do napaści doszło w barze.

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie dużej ilości narkotyków. Zabronione substancje były w reklamówce, którą 29-latek miał przy sobie, oraz w jego mieszkaniu.

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl