Służył mu przez całą wojnę. Aparat żołnierza Armii Krajowej trafił do Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Aparat żołnierza AK trafił do zbiorów MPW

Aparat żołnierza Armii Krajowej Ryszarda Witkowskiego ps. Orliński trafił do Muzeum Powstania Warszawskiego. W czasie II wojny światowej na kliszach uwieczniał konspiracyjne wydarzenia patriotyczne, wyjście uchodźców z Warszawy jesienią 1944 roku czy zniszczenia w stolicy po powstaniu i niszczycielskich działaniach okupanta.  

Muzeum Powstania Warszawskiego poinformowało, że uroczyste przekazanie aparatu Leica odbyło się w środę wieczorem w siedzibie placówki. Sprzęt był częścią zrzutowego kompletu do robienia powiększeń oraz pomniejszeń i należał do Ryszarda Witkowskiego ps. Orliński, który jako żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej fotografował nim przez cały okres II wojny światowej. Kolekcja jego zdjęć ukazuje między innymi niemieckie transporty kolejowe, konspiracyjne wydarzenia patriotyczne, działania żołnierzy AK w Milanówku, uchodźców z powstańczej Warszawy oraz zniszczoną po powstaniu stolicę. Obecnie znajduje się ona w zbiorach MPW oraz w zasobach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Ryszard Witkowski "Orliński" przekazał aparat do kolekcji Muzeum Powstania WarszawskiegoMPW

Fotograf, żołnierz AK i jeden z pierwszych w Polsce pilotów śmigłowców

Ryszard Witkowski przyszedł na świat w Milanówku w 1926 roku. Jego matka prowadziła jedyny zakład fotograficzny w tej miejscowości. Witkowski należał przed wojną do harcerstwa, a na początku okupacji został członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, pod pseudonimem "Romuald". Po scaleniu NOW z Armią Krajową został zaprzysiężony, jako żołnierz AK "Orliński" w VII Obwodzie "Obroża" Okręgu Warszawskiego AK.

Był kolporterem tajnej prasy, a w 1944 roku uczestniczył w osłonie alianckich zrzutów broni na placówce "Solnica" koło Grodziska Mazowieckiego. Podczas Powstania Warszawskiego jego rodzina udzieliła schronienia trzem żydowskim uciekinierom z Warszawy. Jeden z nich był więźniem Pawiaka, dwaj pozostali to bracia, wyzwoleni przez powstańców z obozu koncentracyjnego "Gęsiówka". Witkowscy zostali za to w latach 90. zostali odznaczeni medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Po upadku powstania "Orliński" współpracował z komórką "Foto" Delegatury Rządu na Kraj. Natomiast po wojnie rozpoczął studia w Sekcji Lotniczej Wydziału Mechanicznego Szkoły Inżynierskiej im. Wawelberga i Rotwanda. "Był pilotem szybowcowym, a w 1947 uzyskał licencję pilota samolotowego. W 1949 rozpoczął pracę w Głównym Instytucie Lotnictwa w Warszawie, jednak w 1950, kiedy został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa z powodu działalności w AK, stracił pracę i pozwolenie latania. Wrócił do Instytutu Lotnictwa w 1955, odzyskał także uprawnienia pilota. Zajmował się pilotażem śmigłowców, jako jeden z pierwszych w kraju uzyskał licencję pilota śmigłowca. Wielokrotnie uczestniczył w zawodach szybowcowych" - czytamy w biogramie na stronie MPW.

Witkowski jest także autorem i tłumaczem artykułów i książek o tematyce lotniczej. Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło go do jury konkursu fotograficznego Pamięć "W" Kadrze. Podczas środowej uroczystości odbyło się wręczenie nagród laureatom trzeciej edycji konkursu.

Informowaliśmy też o akwareli autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, która trafiła do kolekcji MPW:

Akwarela Krzysztofa Baczyńskiego

"Takie obrazy są wyjątkową rzadkością"
"Takie obrazy są wyjątkową rzadkością"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Autorka/Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MPW

Pozostałe wiadomości

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 25.05 w wielu miejscach Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada, pojawia się grad i silnie wieje. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl