Służył mu przez całą wojnę. Aparat żołnierza Armii Krajowej trafił do Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Aparat żołnierza AK trafił do zbiorów MPW

Aparat żołnierza Armii Krajowej Ryszarda Witkowskiego ps. Orliński trafił do Muzeum Powstania Warszawskiego. W czasie II wojny światowej na kliszach uwieczniał konspiracyjne wydarzenia patriotyczne, wyjście uchodźców z Warszawy jesienią 1944 roku czy zniszczenia w stolicy po powstaniu i niszczycielskich działaniach okupanta.  

Muzeum Powstania Warszawskiego poinformowało, że uroczyste przekazanie aparatu Leica odbyło się w środę wieczorem w siedzibie placówki. Sprzęt był częścią zrzutowego kompletu do robienia powiększeń oraz pomniejszeń i należał do Ryszarda Witkowskiego ps. Orliński, który jako żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej fotografował nim przez cały okres II wojny światowej. Kolekcja jego zdjęć ukazuje między innymi niemieckie transporty kolejowe, konspiracyjne wydarzenia patriotyczne, działania żołnierzy AK w Milanówku, uchodźców z powstańczej Warszawy oraz zniszczoną po powstaniu stolicę. Obecnie znajduje się ona w zbiorach MPW oraz w zasobach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Ryszard Witkowski "Orliński" przekazał aparat do kolekcji Muzeum Powstania WarszawskiegoMPW

Fotograf, żołnierz AK i jeden z pierwszych w Polsce pilotów śmigłowców

Ryszard Witkowski przyszedł na świat w Milanówku w 1926 roku. Jego matka prowadziła jedyny zakład fotograficzny w tej miejscowości. Witkowski należał przed wojną do harcerstwa, a na początku okupacji został członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, pod pseudonimem "Romuald". Po scaleniu NOW z Armią Krajową został zaprzysiężony, jako żołnierz AK "Orliński" w VII Obwodzie "Obroża" Okręgu Warszawskiego AK.

Był kolporterem tajnej prasy, a w 1944 roku uczestniczył w osłonie alianckich zrzutów broni na placówce "Solnica" koło Grodziska Mazowieckiego. Podczas Powstania Warszawskiego jego rodzina udzieliła schronienia trzem żydowskim uciekinierom z Warszawy. Jeden z nich był więźniem Pawiaka, dwaj pozostali to bracia, wyzwoleni przez powstańców z obozu koncentracyjnego "Gęsiówka". Witkowscy zostali za to w latach 90. zostali odznaczeni medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Po upadku powstania "Orliński" współpracował z komórką "Foto" Delegatury Rządu na Kraj. Natomiast po wojnie rozpoczął studia w Sekcji Lotniczej Wydziału Mechanicznego Szkoły Inżynierskiej im. Wawelberga i Rotwanda. "Był pilotem szybowcowym, a w 1947 uzyskał licencję pilota samolotowego. W 1949 rozpoczął pracę w Głównym Instytucie Lotnictwa w Warszawie, jednak w 1950, kiedy został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa z powodu działalności w AK, stracił pracę i pozwolenie latania. Wrócił do Instytutu Lotnictwa w 1955, odzyskał także uprawnienia pilota. Zajmował się pilotażem śmigłowców, jako jeden z pierwszych w kraju uzyskał licencję pilota śmigłowca. Wielokrotnie uczestniczył w zawodach szybowcowych" - czytamy w biogramie na stronie MPW.

Witkowski jest także autorem i tłumaczem artykułów i książek o tematyce lotniczej. Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło go do jury konkursu fotograficznego Pamięć "W" Kadrze. Podczas środowej uroczystości odbyło się wręczenie nagród laureatom trzeciej edycji konkursu.

Informowaliśmy też o akwareli autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, która trafiła do kolekcji MPW:

Akwarela Krzysztofa Baczyńskiego

"Takie obrazy są wyjątkową rzadkością"
"Takie obrazy są wyjątkową rzadkością"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Autorka/Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MPW

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl