Muzeum Powstania Warszawskiego poinformowało, że uroczyste przekazanie aparatu Leica odbyło się w środę wieczorem w siedzibie placówki. Sprzęt był częścią zrzutowego kompletu do robienia powiększeń oraz pomniejszeń i należał do Ryszarda Witkowskiego ps. Orliński, który jako żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej fotografował nim przez cały okres II wojny światowej. Kolekcja jego zdjęć ukazuje między innymi niemieckie transporty kolejowe, konspiracyjne wydarzenia patriotyczne, działania żołnierzy AK w Milanówku, uchodźców z powstańczej Warszawy oraz zniszczoną po powstaniu stolicę. Obecnie znajduje się ona w zbiorach MPW oraz w zasobach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Fotograf, żołnierz AK i jeden z pierwszych w Polsce pilotów śmigłowców
Ryszard Witkowski przyszedł na świat w Milanówku w 1926 roku. Jego matka prowadziła jedyny zakład fotograficzny w tej miejscowości. Witkowski należał przed wojną do harcerstwa, a na początku okupacji został członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, pod pseudonimem "Romuald". Po scaleniu NOW z Armią Krajową został zaprzysiężony, jako żołnierz AK "Orliński" w VII Obwodzie "Obroża" Okręgu Warszawskiego AK.
Był kolporterem tajnej prasy, a w 1944 roku uczestniczył w osłonie alianckich zrzutów broni na placówce "Solnica" koło Grodziska Mazowieckiego. Podczas Powstania Warszawskiego jego rodzina udzieliła schronienia trzem żydowskim uciekinierom z Warszawy. Jeden z nich był więźniem Pawiaka, dwaj pozostali to bracia, wyzwoleni przez powstańców z obozu koncentracyjnego "Gęsiówka". Witkowscy zostali za to w latach 90. zostali odznaczeni medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
Po upadku powstania "Orliński" współpracował z komórką "Foto" Delegatury Rządu na Kraj. Natomiast po wojnie rozpoczął studia w Sekcji Lotniczej Wydziału Mechanicznego Szkoły Inżynierskiej im. Wawelberga i Rotwanda. "Był pilotem szybowcowym, a w 1947 uzyskał licencję pilota samolotowego. W 1949 rozpoczął pracę w Głównym Instytucie Lotnictwa w Warszawie, jednak w 1950, kiedy został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa z powodu działalności w AK, stracił pracę i pozwolenie latania. Wrócił do Instytutu Lotnictwa w 1955, odzyskał także uprawnienia pilota. Zajmował się pilotażem śmigłowców, jako jeden z pierwszych w kraju uzyskał licencję pilota śmigłowca. Wielokrotnie uczestniczył w zawodach szybowcowych" - czytamy w biogramie na stronie MPW.
Witkowski jest także autorem i tłumaczem artykułów i książek o tematyce lotniczej. Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło go do jury konkursu fotograficznego Pamięć "W" Kadrze. Podczas środowej uroczystości odbyło się wręczenie nagród laureatom trzeciej edycji konkursu.
Akwarela Krzysztofa Baczyńskiego
Autorka/Autor: kk/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MPW