"Szybko żeśmy dojrzewali. Staraliśmy się zrozumieć, co to jest wolność"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Jerzy Mindziukiewcz o roli wolności i niepodległości
Jerzy Mindziukiewcz o roli wolności i niepodległościTVN24
wideo 2/4
Jerzy Mindziukiewcz o roli wolności i niepodległościTVN24

- Co roku spotykamy się w miejscach, które są ważne dla Powstania Warszawskiego - powiedział Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej, poświęconej programowi obchodów 79. rocznicy wybuchu powstania. Zaznaczył, że takich miejsc będą dziesiątki, "o ile nie setki". Powstańcy zaapelowali o zatrzymanie się 1 sierpnia o godzinie 17.00.

- Chcemy przekazać młodym ludziom tradycję i doświadczenia. Mieliśmy po 13-14 lat, byliśmy swobodni. Wybuchła wojna i wszystko się skończyło. Mając 13 lat, weszliśmy w życie dorosłych ludzi. Zaczęły się bombardowania, zaczęły się łapanki, rozstrzeliwania. Szybko żeśmy dojrzewali. Staraliśmy się zrozumieć, co to jest wolność, co to jest niepodległość - podkreślił Jerzy Mindziukiewcz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Jak dodał, zadaniem związku jest zaszczepienie w młodzieży przekonania, że nie ma nic ważniejszego w życiu człowieka niż wolność i niepodległość. - Jak tego nie ma, to nie ma prawdziwego życia - powiedział kombatant.

Tradycyjnie odczytano też apel. "Apelujemy do mieszkanek i mieszkańców stolicy, do naszych gości, do odwiedzających Warszawę turystów, by dołączyli do tego hołdu. Zatrzymajcie się w samochodach, przystańcie na chwilę na chodnikach i na ścieżkach rowerowych, bądźmy razem w tym niezwykłym momencie" - napisali powstańcy. "Oddajmy cześć bohaterkom i bohaterom powstania, zarówno żołnierzom jak i cywilom, tym, którzy stanęli do walki jak i niewinnym ofiarom" - zaapelowali powstańcy.

Powstanie Warszawskie w naszym DNA

- Co roku spotykamy się w tych miejscach, które są ważne dla Powstania Warszawskiego. W miejscach pamięci, na Cmentarzu Powązkowskim oraz na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Będziemy się spotykali w dziesiątkach, o ile nie setkach miejsc, które dla powstania są ważne - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Zapewnił również, że jak co roku powstańcy będą honorowani na sesji rady miasta.

Zaznaczył, że pamięć o powstaniu jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. - Ono jest dla nas niesłychanie istotne i zawsze będzie dla nas istotne. Będzie w DNA każdej warszawianki i każdego warszawiaka - podkreślił prezydent stolicy.

Zaapelował także o uczczenie 1 sierpnia, o godzinie 17.00. - Wzywamy, aby tego dnia i o tej godzinie szczerze i w sposób godny uczcić rocznicę tego bohaterskiego zrywu. To jest dla nas moment bardzo szczególny, gdy o godzinie 17 zamiera cała Warszawa - apelował Trzaskowski.

"Miłość istnieje zawsze" - hasło obchodów

Prezydent stolicy nawiązał też do hasła tegorocznych obchodów: "Miłość istnieje zawsze". Zwrócił uwagę na krótki film w reżyserii Tadeusza Śliwy do piosenki Wojtka Sokoła "Miłość zawsze jest". Inspiracją do niego był powstańczy ślub, udokumentowany przez Eugeniusza Lokajskiego. - Teledysk przypomina, że uczucia i emocje odgrywały niezwykle istotną rolę podczas Powstania Warszawskiego. Uczucie przyjaźni i solidarności to jest coś, co jest zawsze przypominane przez naszych powstańców. Cieszę się, że to zdjęcie zyskało taką oprawę - powiedział Rafał Trzaskowski.

O filmie opowiadał także Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że istotne jest, by opowiedzieć o uczuciach: o miłości, o szacunku, o przyjaźni młodym ludziom, bo "w tych uczuciach jest też nadzieja na to, że przyszłość będzie dobra albo lepsza". Przypomniał także płytę "Moje serce w Warszawie".

Program obchodów 79. rocznicy powstania

Jan Ołdakowski streścił program obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zapowiedział sześciodniowy zlot harcerski, w którym udział weźmie 700 harcerzy i harcerek. Przewidziano spotkania, gry plenerowe oraz zwiedzanie Warszawy.

30 lipca o godzinie 11 powstańcy i powstańczynie warszawskie spotkają się z prezydentami Andrzejem Dudą oraz Rafałem Trzaskowskim w Parku Wolności obok muzeum. W spotkaniu będą uczestniczyć także rodziny, wolontariusze oraz harcerze.

Przeczytaj także: "Miłość istnieje zawsze". 79. rocznica Powstania Warszawskiego >>>

1 sierpnia po godzinie "W" w większości miejsc pamięci będą rozdawane pamiątkowe znaczki - małe kotwice Polski Walczącej. - Celem akcji jest przypominanie tych miejsc - wyjaśnił dyrektor Ołdakowski. Z kolei wieczorem na placu Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". W Muzeum Powstania Warszawskiego obejrzeć będzie można także spektakl "Cisza" w reżyserii Michała Zadara.

Na 2 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano wernisaż wystawy "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet", która pokazuje powstańczy zryw ich oczami.

Z kolei 5 sierpnia przejdzie "Marsz pamięci", będący hołdem dla ludności cywilnej, która zginęła w sierpniu 1944 roku. Wyruszy ze skweru na rozwidleniu ulicy Leszno i alei "Solidarności". Jak przekazał Ołdakowski, na marszu zostaną wysłuchane imiona i nazwiska cywilów, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. - Marsz jest formą oddania im pamięci - podsumował dyrektor.

SZCZEGÓŁOWY INFORMATOR Z PODZIAŁEM NA DZIELNICE ZNAJDUJE SIĘ NA STRONIE URZĘDU MIASTA>>>

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl