Koleje Mazowieckie podjęły decyzję w sprawie "Słonecznego"

Autor:
ran/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
KMPociąg "Słoneczny"

Koleje Mazowieckie poinformowały, że popularny pociąg "Słoneczny" nie zawiezie w tym roku pasażerów nad Bałtyk. Kolejarze argumentują, że spółkę mocno uderzyła po kieszeni pandemia, a uruchomienie wakacyjnego połączenia przy zachowaniu obowiązujących limitów pasażerów "nie ma racjonalnego uzasadnienia".

"Obecnie, ze względu na pandemię, w środkach transportu publicznego wciąż obowiązują limity związane z liczbą podróżnych, którzy mogą jednocześnie przebywać w pojeździe. Zastosowanie ograniczenia w liczbie przewożonych osób z uwagi na brak systemu rejestracji jest po prostu niemożliwe" - przekazała spółka.

Jak przypomniał przewoźnik, pociąg "Słoneczny", kursujący tylko w wakacje, od początku cieszył się dużą popularnością wśród podróżnych m.in. ze względu na brak konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsca.

"Nie ma racjonalnego uzasadnienia"

"Trwająca pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia oraz obostrzenia sanitarne spowodowały, że została podjęta decyzja o nieuruchamianiu pociągu "Słoneczny" w tegorocznym sezonie letnim" - poinformowały Koleje Mazowieckie.

"Pociąg "Słoneczny", w odróżnieniu od pozostałych połączeń uruchamianych przez Koleje Mazowieckie, jest połączeniem komercyjnym, a co za tym idzie, nie jest dofinansowany przez organizatora pasażerskiego transportu kolejowego na Mazowszu" - wyjaśniono w komunikacie.

Jak dodano, "trwająca od marca ubiegłego roku pandemia znacząco wpłynęła na wynik i sytuację finansową spółki".

Koleje Mazowieckie zwróciły uwagę, że przez wdrożenie pracy i nauki zdalnej znacznie spadła liczba przewożonych pasażerów, a co za tym idzie - przychody ze sprzedaży biletów.

"Dlatego też uruchomienie "Słonecznego", przy uwzględnieniu limitów związanych z liczbą podróżnych, wiązałoby się z dodatkowymi kosztami dla spółki, co w obecnej sytuacji, niestety, nie ma racjonalnego uzasadnienia" - wyjaśniono. "Mamy jednak nadzieję, że w przyszłym roku na wakacje pojedziemy pociągiem" - podsumował przewoźnik.

"Słoneczny" nie wyjechał na tory również w ubiegłym roku.

Informowaliśmy również o powrocie pociągów na stację Warszawa Główna:

Pociąg do Łodzi ze stacji Warszawa Główna odjechał planowo
Pociąg do Łodzi ze stacji Warszawa Główna odjechał planowoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:ran/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KM

Pozostałe wiadomości