W Warszawie przybędzie zieleni. Powstanie siedem nowych parków kieszonkowych

W Warszawie powstaną parki kieszonkowe (zdjęcie ilustracyjne)
W Warszawie powstaną parki kieszonkowe (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło: Shutterstock
Większość z siedmiu planowanych parków to projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego - poinformował Zarząd Zieleni. Dodatkowo na Bielanach miejscy ogrodnicy stworzą deptak.

Na samych tylko Bielanach będą to trzy parki – przy Reymonta, Broniewskiego i Wólczyńskiej. Na Pradze-Południe będzie to skrzyżowanie Fieldorfa i Bora-Komorowskiego, a na Pradze-Północ park powstanie przy Zamoyskiego. Zieleni przybędzie także na Ursynowie przy al. KEN oraz na Mokotowie przy skrzyżowaniu Racławickiej i Balonowej.

Ponadto na Bielanach przy Kasprowicza (od Lisowskiej do Podczaszyńskiego) między jezdniami będą nowe alejki oraz ławki wśród zieleni, również w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego.

Nowe parki jeszcze w tym roku

Jak przekazał Zarząd Zieleni, z 6 parków kieszonkowych mieszkańcy będą mogli skorzystać jeszcze w tym roku. Realizacja parku przy skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego na Bielanach musi zostać przesunięta na przyszły rok z powodu inwestycji MPWiK przy tej ulicy. - Trwa jednak etap projektowania i uzgadniania, by wykonawca mógł rozpocząć budowę skweru tuż po zakończeniu robót - zaznaczono.

Drzewa, krzewy i mała architektura

We wszystkich lokalizacjach powstaną trawniki, pojawią się też nowe nasadzenia drzew oraz krzewów, bylin i roślin cebulowych. Będą tam również elementy małej architektury – ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci.

- Estetykę parków wzbogacają głazy narzutowe, pieńki czy kule ozdobne, które mogą służyć jako element zabaw czy dodatkowe siedziska - przekazał Zarząd Zieleni.

Parki kolorowe przez cały rok

Zieleń obecna w parkach zostanie rozplanowana w specjalny sposób. - Rośliny są tak dobierane, by parki zachowały walory przyrodnicze przez cały rok. Ptaki mogą znaleźć schronienie w krzewach m.in. tawułach, śnieguliczkach, czy różach okrywowych - podkreślił Zarząd Zieleni. Taki dobór roślin ma zapewnić pożywienie zapylaczom. Powstaną też specjalne hotele dla owadów i karmniki.

Tereny parków będą dostępne dla wszystkich mieszkańców. Nowopowstała zieleń zajmie powierzchnię od ok. 400 mkw do ponad 2 tys. mkw.

Parki kieszonkowe już obecne w stolicy

W tym roku powstały już dwa nowe parki kieszonkowe na Bemowie u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej oraz na Mokotowie między ulicami Wołoską i Marynarską, przy przystanku tramwajowym Rondo UE.

Przeczytaj także: Zaginął w czasie II wojny światowej, odtworzono go na podstawie zdjęć. Faun wrócił do "Skaryszaka"

DSCN9397
Faun wrócił do Parku Skaryszewskiego
Źródło: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Czytaj także: