Tu powstaną centra lokalne. Wybrali 10 lokalizacji

Wybrano 10 lokalizacjiUrząd Miasta

Mieszkańcy i eksperci wybrali 10 lokalizacji, w których powstaną pilotażowe centra lokalne. To wyznaczone blisko domu miejsca, w których będzie można spotykać się z sąsiadami, by wspólnie spędzać czas.

- Skończyliśmy na tych projektach, które dzisiaj są najszybsze, najprostsze i najbardziej efektywne do wykonania w krótkim okresie - powiedział dziennikarzom wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Propozycje mieszkańców

W wyniku spotkań przedstawicieli miasta oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Warszawski z mieszkańcami - które odbywały się od stycznia do października br. - wybrano 10 miejsc, w których zlokalizowane zostaną pierwsze centra lokalne. Mają one być ośrodkiem aktywności społecznej i gospodarczej, skupiające mieszkańców danej okolicy, sprzyjające nawiązywaniu relacji sąsiedzkich oraz tworzące przestrzeń do wspólnego spędzania czasu.

Wybrane miejsca będą znajdować się na: Białołęce (ul. Modlińska 257), Mokotowie (skwer Broniewskiego "Orszy"), Ochocie (ul. Mołdawska), Pradze Północ (Plac Hallera), Targówku (ul. Kondratowicza), Ursusie (Osiedle Niedźwiadek), Wawrze (ul. Walcownicza), Żoliborzu (Plac Grunwaldzki) oraz w Rembertowie (ul. Chruściela) i Wilanowie (ul. Nałęczowska).

- Te 10 lokalizacji zostało wybranych spośród tych, które zgłosili mieszkańcy - poinformował Olszewski. Wyjaśnił, że na podjęcie ostatecznej decyzji wpływało wiele czynników. - Bardzo ważną była również opinia ekspertów - architektów i urbanistów - zaznaczył. To oni - jak tłumaczył - oceniali czy dane miejsce ma w ogóle "potencjał do tworzenia tego typu struktury". - Na koniec dnia eliminowaliśmy również z tej długiej listy te projekty, które nie należą do miasta, w związku z tym my nie możemy podejmować tam interwencji - dodał.

Miejsce do spędzania czasu

Olszewski zwrócił uwagę, że celem projektu Warszawskie Centra Lokalne "było budowanie infrastruktury dotyczącej wymiany między ludźmi".

- Chodzi o to, żeby mieszkańcom osiedli oddalonych od centrum, budować podobną infrastrukturę do spędzania czasu, jaką mają mieszkańcy dzielnic centralnych - wyjaśnił.

Jak mówił Olszewski, wybranie lokalizacji pilotażowych będzie testowaniem "tak naprawdę rozwiązań, które w sposób trwały będą potem wprowadzone do polityki miasta".

- Sam warsztat, sama ta praca która była wykonana w tym roku, pokazała że zapotrzebowanie na tworzenie takiej małej architektury, która służy wymianie szeroko pojętej poglądów, towarów, również przepływowi ludzi w środowisku lokalnym, jest bardzo duża - zapewniał wiceprezydent.

Wiceprezydent powiedział, że centra lokalne nie muszą powstawać tylko z inicjatywy miasta. - One często powstają dzięki planowaniu przez miasto, ale nie powstają rękami miasta. Powstają rękami podmiotów prywatnych, które po prostu zagospodarowują bardzo ważną lukę na rynku dla mieszkańców - dodał.

Konsultacje społeczne

Kolejnym etapem będzie przygotowanie w oparciu o warsztaty i konsultacje społeczne w 2016 r. koncepcji architektonicznych dla pilotażowych centrów lokalnych. Na ich budowę dzielnice otrzymają środki z budżetu m.st. Warszawy w wysokości 50 mln zł (Wieloletnia Prognoza Finansowa do 2021 r.).

Prace nad studium koncepcyjnym dot. centrów lokalnych prowadzone były przez zespół pod przewodnictwem prof. arch. Krzysztofa Domaradzkiego (Wydział Architektury PW) w składzie: arch. Marlena Happach (OW SARP), dr inż. arch. Katarzyna Sadowy (OW SARP), arch. Aleksandra Wasilkowska (OW SARP) oraz dr Anna Domaradzka (Instytut Studiów Społecznych UW).

CZYTAJ TEŻ: MIESZKAŃCY DECYDUJĄ O WYGLĄDZIE PARKU DOLINA SŁUŻEWSKA

W planach nowa, zielona przestrzeń na Mokotowie
W planach nowa, zielona przestrzeń na MokotowieLech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

PAP/ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl