Tak ma wyglądać pl. Grunwaldzki. "Żoliborski klimat z łukiem"

Koncepcja Inicjatywy ProjektowejIP / SARP

Szpaler drzew na przedłużeniu al. Wojska Polskiego, cztery półokrągłe budynki, elegancka posadzka. Tak w przyszłości ma wyglądać plac Grunwaldzki. Ratusz wskazał koncepcję, która stanie się podstawą dla planu miejscowego dla tego miejsca. Szczegółowy projekt ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Wszystko wskazuje na to, że kierunkiem rozwoju tej przestrzeni będzie koncepcja Inicjatywy Projektowej (Jan Pawlik, Piotr Straszak, Mikołaj Zdanowski). Była to jednak z pięciu najlepszych prac wyłonionych w ramach warsztatów architektonicznych zorganizowanych pod auspicjami Stowarzyszenia Architektów RP. W ubiegłym tygodniu rekomendowała ją dzielnicowa komisja ładu przestrzennego.

- Opowiedzieliśmy się za wariantem, który nawiązuje układem do koncepcji Antoniego Jawornickiego z 1926 roku. Ważne było też dla nas, że proponuje ona dosyć dużo zieleni – powiedziała nam przewodnicząca komisji radna Donata Rapacka.

Taki miał być plac Grunwaldzkimat. archiwalne

Uchwała komisji nie ma charakteru wiążącego, jedynie doradczy. Ale dyrektor biura architektury i planowania Marek Mikos przestrzennego zapewnił nas, że szanuje opinię radnych. Jego pomysł na plac jest podobny, dlatego takie wskazanie go cieszy.

– To zmiany w kierunku, który proponował prof. Andrzej Kiciński (pracował nad planem do momentu swojej śmierci w 2008 roku – przyp. red.). Wydaje mi się, że wariant z łukiem jest ma najbardziej żoliborski klimat, dobrze nawiązuje do placu Inwalidów oraz projektu Jawornickiego, choć nie jest jego kopią. Ona byłaby dziś niewykonalna – wyjaśnił.

Cztery półokrągłe budynki

Koncepcja Inicjatywy Projektowej zakłada domknięcie placu po jego zachodniej stronie czterema budynkami na planie dwóch łuków z usługami w parterze. Ring między budowlami miałby za zadanie przejęcie ruchu lokalnego. Przy ul. Rydygiera przewidziano dom kultury i przedszkole. Teren między nowymi budynkami a stojącym bliżej torów blokiem pozostałby lokalnym parkiem. W al. Jana Pawła II powstałby zintegrowany przystanek tramwajowo-autobusowym podobny do tego, który funkcjonuje w al. Solidarności przy pl. Bankowym.

Architekci zaproponowali też zwężenie ul. Popiełuszki na tym fragmencie i przeprowadzenie linii tramwajowej środkiem placu, tak aby torowisko znajdowało się na poziomie jego płyty. Te rozwiązania nie spotkały się jednak z uznaniem jury kilka miesięcy temu, a wątpliwości jurorów podzielili urzędnicy. Dlatego można zakładać, że w tym zakresie koncepcja zostanie zmieniona. - To powinno być skorygowane, tak żeby tramwaj przejeżdżał po dzisiejszym szlaku – przyznał Mikos.

Wymaga uszczegółowienia

W środę wiceprezydent Jacek Wojciechowicz poinformował, że plan miejscowy dla Żoliborza Południowego (czyli także pl. Grunwaldzkiego) był omawiany podczas posiedzenia zespołu koordynacyjnego.

- Rekomendowaliśmy pani prezydent rozwiązania wypracowane wspólnie z dzielnicą i lokalnymi stowarzyszeniami, czyli według wariantu nawiązująca do koncepcji Jawornickiego, z przeznaczeniem miejskiej działki pod zieleń. Do uszczegółowienia pozostają szczegóły układu komunikacyjnego. Pozytywna decyzja pani prezydent otwiera możliwość dalszego procedowania planu – podał Wojciechowicz.

Obaj panowie zadeklarowali, że do końca roku dopracowany projekt będzie gotowy, tak aby w styczniu-lutym mógł zostać wyłożony. Ostateczna decyzja to kompetencja Rady Warszawy.

11 lat prac nad planem

Prace nad planem zagospodarowania przestrzennego dla tej części Żoliborza trwają od 11 lat. W tym czasie na poprzemysłowym terenie wyrosły dziesiątki bloków. W dużym stopniu dokument usankcjonuje więc to, co się już stało. Przewlekłość tego procesu Marek Mikos tłumaczy niespodziewaną śmiercią prof. Kicińskiego, który pracował nad dokumentem oraz późniejszymi wytycznymi głównego architekta miasta Michała Borowskiego, który skłaniał się ku bardziej intensywnej zabudowie.

Koncepcja Inicjatywy ProjektowejIP / SARP
Koncepcja Inicjatywy ProjektowejIP / SARP

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: IP / SARP

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl