Szpital Południowy na Ursynowie w stanie surowym. W piątek na szczycie budynku zawieszono wiechę. Jak zadeklarowała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, placówka będzie gotowa w 2019 roku.
- Z chwilą uruchomienia tego szpitala znacząco poprawi się opieka zdrowotna w południowej części Warszawy. Placówka będzie mogła ratować zdrowie i życie od 250 do 300 tysięcy potencjalnych pacjentów. Ale oczywiście życzę, aby warszawiacy byli zdrowi i nie musieli z niej często korzystać - mówiła prezydent miasta na piątkowej konferencji.
- Zawieszenie wiechy to święto dla budowlańców i projektantów, ale także ważny etap dla nas wszystkich, bo to oznacza, że tempo jest dobre i inwestycja wchodzi w etap prac wykończeniowych wewnątrz budynku - zaznaczył Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.
309 łóżek, specjalistyczne oddziały
Szpital Południowy to inwestycja, o której ratusz mówi od lat. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiadała go trzykrotnie, podczas każdej kampanii wyborczej (w 2006, 2010 i 2014 roku). Projekt był już gotowy w 2011 roku. Pierwszą łopatę pod budowę wkopano dopiero pięć lat później.
Placówka powstaje u zbiegu ulic Witolda Pileckiego i Indiry Gandhi, w bezpośrednim sąsiedztwie Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii. Ma być nowoczesnym wieloprofilowym szpitalem miejskim na 309 łóżek wraz z miejscami intensywnej terapii. Znajdą się w nim takie oddziały jak: ratunkowy, wewnętrzny, kardiologiczny, położniczo-ginekologiczny z neonatologią, geriatryczny, ortopedyczny, chirurgii ogólnej, psychiatrii, oddział intensywnej terapii, poradnie specjalistyczne oraz całe zaplecze diagnostyczno-rehabilitacyjne, z bankiem krwi włącznie.
"Analiza utworzenie szpitala w tym miejscu zakłada, że populacja pacjentów będzie wynosiła około 250 tysięcy osób z najbliższej dzielnicy, czyli Ursynowa. Natomiast włączając Wilanów, powiat piaseczyński oraz tereny skomunikowane z Warszawą planowaną obwodnicą oraz istniejącą autostradą A2, należy założyć, że pacjentami szpitala może być 300-350 tysięcy ludzi" - podkreślają stołeczni urzędnicy.
Zakończenie budowy w 2019 roku
Obecnie budynek jest w surowym stanie. "Wykonano roboty żelbetowe związane z konstrukcją budynku oraz roboty murowe ścian osłonowych" - precyzują urzędnicy.
"Trwają prace związane z wykonywaniem ścian działowych zewnętrznych" - dodają. Zakończenie robót elewacyjnych budynku planowane jest na trzeci i czwarty kwartał tego roku. Wykonano też już m.in. płytę lądowiska dla helikopterów z zatopioną w niej instalacją przeciwoblodzeniową. Rozpoczęto prace związane z odwodnieniem dachu budynku oraz montaż konstrukcji stalowych pod obudowę wentylatorowni.
Roboty wykończeniowe mają zakończyć się w 2019 roku. Podobnie jak pozostałe prace instalacyjne oraz związane z zagospodarowaniem terenu i wyposażenie obiektu. - W 2019 roku, pewnie w trzecim kwartale szpital, mam nadzieję, będzie już skończony, a może nawet i otwarty - zapowiedziała w piątek prezydent Gronkiewicz-Waltz.
kw