Najnowsze

Ruszyły masowe punkty szczepień. "Na Stadionie Legii od rana jest dużo osób"

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Punkt Szczepień Powszechnych na Stadionie Legii
Punkt Szczepień Powszechnych na Stadionie LegiiArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plPunkt Szczepień Powszechnych na Stadionie Legii

Warszawa uruchomiła w piątek przygotowywane od tygodni miejskie punkty szczepień. Zarejestrować się może każdy, kto ma e-skierowanie. Jak podawał niedawno prezydent Warszawy, do końca maja stolica ma dostać ponad 80 tysięcy dawek.

"Już od 14 maja startujemy z 4 miejskimi Punktami Szczepień Powszechnych w Warszawie" - poinformowała na Facebooku wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

Jak przypomniała, punkty szczepień powszechnych będą działały w czterech lokalizacjach. Największy z nich na Stadionie Legii przy Łazienkowskiej 3. Będzie tam 30 stanowisk szczepiennych. Pozostałe powstaną na Białołęce (w Białołęckim Ośrodku Sportu przy Strumykowej 21), Targówku (w hali sportowej OSiR Targówek przy Ossowskiego 25) i w Wawrze (w Wawerskim Centrum Kultury przy Żegańskiej 1).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W piątek o Punkty Szczepień Powszechnych zapytaliśmy rzeczniczkę stołecznego ratusza Monikę Beuth-Lutyk. - Szczepienia ruszyły o godzinie 8, bez żadnego problemu. Na Stadionie Legii od rana jest dużo osób, widać, że mieszkańcy są zainteresowani szczepieniami i to nas to bardzo cieszy, bo zależy nam, żeby jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej osób - podkreśliła rzeczniczka.

Zastrzegła jednak, że pomimo dużego zainteresowania tym punktem, na miejscu nie ma dużych kolejek. - Wszystko idzie bardzo sprawnie, w przyjemnej atmosferze, nie ma sytuacji nerwowych - dodała.

Zwróciła uwagę też na to, że punkt na Legii jest najbardziej oblegany ze względu na jego lokalizację. - Pozostałe są rozmieszczone na obrzeżnych dzielnicach, właśnie po to, żeby mieszkańcy tych części miasta po prawej stronie mieli łatwiejszy dostęp do szczepień. Natomiast Legia jest centralnie, więc tu będą szczepić się osoby z lewego brzegu – mówiła Beuth-Lutyk.

Przypomniała, że Punkty Szczepień Powszechnych będą czynne w godzinach 8-18, choć ratusz nie wyklucza wydłużenia tych godzin: - Jeśli będzie taka potrzeba, to jesteśmy elastyczni na zmiany. Na razie ruszyły w cyklu 10-godzinnym we wszystkie dni tygodnia. Wyjątkiem będzie najbliższa niedziela na Legii, bo będzie tam mecz. Kończymy pracę o 13, żeby umożliwić stadionowi przygotowanie do tego wydarzenia, a następnego dnia zaczynamy rano po wyozonowaniu tego punktu.

Zapisy

Zapisy do Warszawskich Punktów Szczepień Powszechnych ruszyły w ubiegły czwartek wieczorem. Jak poinformował tydzień temu prezydent miasta Rafał Trzaskowski, w ciągu kilkunastu godzin zapisało się niemal 30 tysięcy osób. "Zachęcam, zapisujcie się dalej, mamy dużo wolnych terminów, do końca maja dostaniemy ponad 80 tysięcy dawek. Pierwsze szczepienia 14.05" – pisał Trzaskowski. 

Z kolei Kaznowska mówiła na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej, że jeżeli tylko będą szczepionki, w niektórych punktach będzie można szczepić nawet 24 godziny na dobę. Przypomniała też, że od 14 maja miasto zorganizuje linię autobusową jadącą z przystanku metro centrum - numer 901 - która będzie odjeżdżać co 15 minut i podwozić na stadion Legii wszystkich chętnych na szczepienie.

Jak zapisać się na szczepienie w miejskim punkcie?

Na szczepienie w Warszawskich Punktach Szczepień Powszechnych może zarejestrować się każdy, kto ma e-skierowanie. Sposoby są dwa. Można zadzwonić na infolinię 989 i w rozmowie z operatorem wskazać jeden z czterech punktów. Druga opcja to skorzystanie z systemu e-rejestracji w rządowym Portalu Pacjenta. W wyszukiwarce wolnych terminów należy po prostu wskazać wybrany miejski punkt. System powinien wyświetlić najbliższe dostępne wizyty.

Szczegóły dotyczące rejestracji oraz funkcjonowania punktów szczepień dostępne są na stronie warszawaszczepi.pl.

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska zapowiedziała tydzień temu, że w najbliższych dniach do punktów miało trafić blisko 30 tysięcy dawek szczepionek firm Pfizer oraz jednodawkowej Johnson & Johnson. Zostały one dostarczone z magazynu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. "Docelowo, wraz ze zwiększonymi dostawami szczepionek planujemy szczepić nawet 60 tysięcy osób tygodniowo" – dodała.

Warszawskie punkty szczepieńUrząd Miasta Warszawy

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości